şükela:  tümü | bugün
  • ilk kez doom eternal oyununda görücüye çıkacak olan id tech motorunun 7. sürümü. id tech 6'ya göre 10 kat daha fazla texture fidelity ve geometrik detaya sahip olduğu söyleniyor. ayrıca yalnızca vulkan desteği ile geliyor.
  • mühendislik harikası olan oyun motoru. optimizasyon bakımından belki de şu anda piyasanın en iyisi konumunda.
  • id software her zaman optimizasyon ve işin mühendislik kısmında en iyilerden oluyor. ayrıca open source desteği konusunda da başı çeken firma kendisi. herkes directx ile uğraşırken zamanında opengl kullanıyorlardı, şimdi de vulkan kullanıyorlar ve vulkan ile directx'ten daha iyi performans alabiliyoruz. oyunlarının native linux versiyonlarını çıkarmaları da ayrı bir güzellik.
  • (bkz: doom eternal/@johnmalkow)

    o kadar ama o kadar iyi motor ki akıl alır gibi değil. grafiklerin olağanüstülüğü ve yüksek fps bir kenara o kadar doğal ve olması gerektiği gibi olan bir motor ki şöyle bir benzetme yapayım;

    son birkaç yıldır çıkan telefonlarda artık öyle bir problem kalmadı ama önceki yıllarda flagship bir telefon alsanız bile android arayüzü arada kasar, takılırdı ama iphone 3gs'nin bile arayüzü yağ gibi akardı ya (bu arada samsung galaxy s8 de bok gibi takılıyor, yavaşlıyordu çok eskiye gitmeye gerek yok) aha bu motorun verdiği hissiyat aynı o ilk çıkan iphone'dan beri kullanıcıya verdiği hissiyatla aynı.

    muazzam.