şükela:  tümü | bugün
 • (bkz: idam)
 • cezalandırma politikasının genel itibariyle iki önemli amacı vardır. bunlardan birincisi caydırıcılık, ikincisi ise ıslah etmek. halkın kin duygularını tatmin etmek ise bunlardan biri değildir, olmamalıdır.

  idam cezası ise ıslah etmek niteliğini haiz değildir. dolayısıyla son derece anlamsız bir ceza türüdür. bireyi ıslah edebilmek için ona ıslah olduğu zaman kurtulma imkanı sunulması gerekmektedir. bu yüzdendir ki ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası alanlar dahi ıslah olmaları halinde eninde sonunda bir gün* dışarı çıkabileceğini bilmelidir ki ıslah olsun. içerideyken asla dışarı çıkma umudu olmayan bir insanın ıslah olarak topluma karışabilmesi mümkün değildir.

  idam cezası ise bunların hiçbirini gerçekleştirebilecek niteliğe sahip değil. ayrıca idam cezası verilen ancak yıllar yıllar sonra gerçek failin ölüm döşeğinde suçunu itiraf ettiği vakalar da mevcuttur.

  bu nedenle idam cezası bir ceza değil, devlet eliyle intikam alma aracıdır.
 • albert camus'nun yabancı isimli kitabının sonlarına doğru enine boyuna irdelediği ceza türüdür.

  --- spoiler ---

  herşeyin tamam olması ve kendimi daha az yalnız hissedebilmem için, idam günümde çok seyirci bulunmasından ve bunların beni hınç dolu haykırışlarla karşılamalarından başka isteyecek birşeyim kalmamıştı.

  --- spoiler ---
 • demokrasisi kör ve topal olan (bkz: türkiye ve demokrasi) ülkede son zamanlarda konusulan ve yasalaşması halinde bir cok kişinin güme götürecek cezadır.
 • insanlıkla bağdaştırılabilir bir yanı olmayan infaz şeklidir. psikolojik etki ve sonuçlarının mükemmel bir biçimde anlatıldığı bir klasik de vardır ki bence kesinlikle okunmalıdır.

  (bkz: bir idam mahkümunun son günü)

  (bkz: victor hugo)
 • ulkeyi ortacag a baglayan kopruleri kuranlarin "engizisyon mahkemeleri"ni iste tam da bu noktada gercek anlamiyla kuracagi " federacion de realistas puros " saksakcilarinin " viva la religion y la inquisicion " diyerek " angel exterminador " (din polisi) teskilatini, aydinlari yok etmek uzere ustlerine surecegi cezadir.
 • geri dönüşü olmayan bir infaz çeşidi. kırmızı ışıkta durmayan bir sürücü ceza alacağını düşünerek suçu işleyebilir. sapık ve katiller sonucunu düşünmeden adam öldürüp tecavüz ederler. idam bir öç alma şekli olabilir. fakat caydırıcı olabileceği fikrine katılmıyorum.
 • devlet eliyle legal ya da illegal cinayettir (anayasadan çıkarılmış olması de facto devam etmeyeceği anlamına gelmeyen intikam)
 • beratcan cinayetinden sonra neden bu ceza yok diye sormakta haksız mı insanlar diye düşünüyorum. özgürlük var ya hani, eline bıçak, beline silah aldı mı sonuna kadar özgürüz nasılsa. boğazını kes, kafasına sık, iki pişmanım zirvası çek tamam, oldu bitti. idam gelsin deyince "çok ilkel, çok vahşice" diye zırvalayan hümanistler bu cinayetleri görünce hâlâ aynı şeyi düşünüyorlarsa bunun adı hümanizm değil kusura bakmayın da ... . boşluğu siz doldurun artık. bu nasıl bir iş anlamak namümkün.