şükela:  tümü | bugün
 • bence yok. idam cezasi gerektirecek sucu isleyen kisinin motivasyonunda en ufak farklilik yaratmaz.

  onemli olan "yakalanirim" caydiriciligidir. bizim ulkemizde eksik olan budur.

  insanlar yaptiklarindan kolayca siyrilacagini dusundukce siyrilamama halinde cezanin buyuklugunun bir anlami kalmiyor.
 • vardır elbet ama idam cezasının uygulandığı ülkerelerdeki suç oranlarına bakınca tartışmaya epey açık hale geliyor. iş cezanın ne olduğunda bitmiyor demek ki.
 • guncel oldugu icin tecavuz + cinayet uzerinden gidelim. bu sucun cezasi agirlastirilmis muebbet. bu sucu isleyen insanin motivasyonu "ne olacak amk alt tarafi muebbet yeriz" mi ? yoksa "suraya gomerim amk kim nereden bulacak ki" mi ?
 • babalar gibi motivasyon ve aksiyondur. akıllı olun lan, bak bi sallanın taksim meydanında şöyle boyundan boyundan bakın bakalım bir daha yapabilceniz mi?
 • yoktur.

  adam insanlıktan çıkmış. sizce idamı düşünecek kadar mantıklı olsa o işe kalkışır mı. dehşet verici olaylar bunlar. caydırıcılık dediğin şey hırsızlıkta olur, gaspta olur, adam dövmede olur. mesela hırsızlığın cezası idam olsa emin olun hırsızlık inanılmaz seviyelere düşer. ama cinayetin, tecavüzün cezası idam olsa bir şey farketmez. bunları yapan adam zaten insanlıktan çıkmış, cezasını düşünecek kadar aklı olsa suçu işlemez. sen zaten hırsızlığa, adam yaralamaya, gaspa idam cezası veremeyeceğin için de caydırıcılığı yoktur diyebiliriz.
 • yaşadığımız toplumun büyük bir kesiminin kadına-erkeğe ve çocuğa tecavüz ve şiddet konusunda bakış açısı ortada iken ve bu bakış açısı değişmediği sürece hiç bir caydırıcılığı olmayacaktır. zihinler değişmedikçe, eğitime gerekli değer verilmedikçe, kadın-erkek eşitliği, yaşamın kutsallığı, insan hakları ve bütün evrensel değerler ile insanlar donatılmadıkça çok bir anlam ifade etmeyecektir idam.
 • hapis cezasından daha caydırıcı olduğu gerçek ama yine de yetmez o orospu çocuklarına. öldürmeyip, işkence yapılarak süründürülmeleri taraftarıyım.
 • var olmasına vardır da, mesele o değil ki. nükleer silahların da caydırıcılığı var ama bugün dünya (en azından kamuoyu diyelim) onlardan kurtulmak istiyor. neden ?

  idamın getireceği götüreceğinden çok daha fazla olur, işin özeti bu. o nedenle kesinlikle ama kesinlikle karşı çıkılmalıdır.
 • idam cezası uygulandığı zaman elbette caydırıcı olacaktır ama gerçekten uygulandığı zaman. kanuni düzenleme hızlıca yapılabilir. asıl sıkıntı iyi hal indirimi, tahrik indirimi, denetimli serbestlik, infaz yasası ceza indirimi, takdiri indirimi gibi uygulamalardadır. memlekette en kolay şey kanun yapmak ancak maalesef uygulamalar kanunun ruhuna uygun değil ve kolaylıkla esnetilebiliyor.
 • yoktur. idam cezası olan arap ülkeleri ve idam cezası olmayan avrupa ülkeleri göz önünde bulundurulduğunda sonuç şudur: sivrisinek öldürür gibi insan öldüreceğinize milleti eğitip bataklığı kurutun.