şükela:  tümü | bugün soru sor
 • 1.
  2.
  3.
  4.
  5.

  gördüğünüz gibi bu beş tanesidir.
  bir insanın ölümünü gerektirecek suçun ne olduğu sorusu sorulduğunda, ortak bir değer yargısıyla ortaya mantıklı bir cevap çıkamıyorsa, idam tekrar düşünülmelidir.

  büdüt: öldürme üzerine kısa bir film'i* bitirdim az önce. finalde işlediği bir cinayet sonrası devlet tarafından idam edilen bir genç var. kieslowski, birey için iğrenç, korkunç, kötü, ahlak dışı olan bir davranışın, devlet eliyle yapılınca nasıl da normalleştiği mesajını veriyor. bence de gayet haklı bir eleştiri. duygusal davrananların anlamakta güçlük çekecekleri türden.
 • (bkz: cinsel istismar)

  çünkü, buna maruz bıraktığınız insan geriye kalan hayatında yaşayan bir ölü olacak.
 • çocuklara uzanan eller diyeceğim ölüm onlar için kurtuluş
 • idama genel anlamda karşıyım masum insanların da hayatına son verilebiliyor ama suçu kanıtlanan canavarlar için gelsin istiyorum sadece. çocuk istismarcılarına, her türlü tecavüz sucunu işleyenlere, hayvanları bu durum için kullananlara. temizlenir belki bu yolla pislikler.
 • ne kadar uğraşırsak uğraşalım ortak bir yargıya varamayacağımız listedir.
  hatta bu liste, yargıya varabilecek gücü elde eden kişiler için çok büyük bir silah haline gelecektir.
  nasıl bir toplumda yaşadığımızı az çok biliyoruz, mesleğini kötüye kullanan insanlar çıkmaması da imkansıza yakın. ve bir insanı suçlamak gerçekten o kadar da zor şey değil.

  örnek vermeme gerek yok aslında, biliyoruz kaç kişi üstüne atılan suçlardan dolayı hapis yattı; başına gelmeyen kalmadı.
  tecavüzle suçlanan kaç kişi suçlayan kişinin akrabaları tarafından öldürüldü ve masum olduğu çıktı sonradan ortaya. eğer bulabilirsem atacağım yakın zamanda ortaya çıkmış bir suçlamanın ve sonradan masumluğu kanıtlanmış bir cinayet kurbanının haberini.
  aynı haberin başlığının altında da bir sürü küfürler edilmişti, iyi olmuş denmişti. ne oldu sonra? masumiyeti kanıtlandı ve boşa giden bir can daha.

  bu yüzden bu listeyi herkes kendi kafasındaki doğrulara göre dolduracağından, herkesin doğruları farklı olduğundan ve ortak bir yargıya varılabilse bile ne kadar doğru olduğu tartışılabileceğinden; böyle bir liste yapmamak en doğrusudur.

  edit: haberin linkini buldum, http://www.posta.com.tr/…rtaya-cikti-haberi-1392369
 • yoktur
 • yoktur karanligi cehaleti idamla yenemezsiniz egitimle yenebilirsiniz
 • ben de o suçu işleyenlerin kafasına vura vura öldürmek istiyorum. özellikle çocuklar ile ilgili olan suçlarda.

  ama haksız yere idam edilecek 1 suçsuz insan için bile getirilmemesi gereken şey bence. kandırılmaya elverişli bu topluma idam getirilmesi olabilecek en kötü şeylerden biri. suçun kanıtlanması diye bir şey olsa , ergenekon'da balyoz'da yok yere hapse atılan paşaların da suçu kanıtlanmıştı. neyse hala izlemeyenleriniz varsa ;

  (bkz: the life of david gale)
 • null'dur. başka bir cevap vermek, elin liselisinin elinde neşterle ameliyata girmesine benzer. kötü sonuçlar doğar. tartışmamız gereken ilk konu özgür iradenin olup olmadığıdır. buyur, hadi. anlat. noldu? hastayı kaybettin işte, seni gidi küçük çomar..