şükela:  tümü | bugün
  • bu aralar en çok konuşulan hadiselerden birisi de "idam". ismi bile ilkel, yobazlığı andıran bir kelime. tabii ki de ülkemizde akıl almaz olaylar oldu, oluyor ve görünen o ki olmaya devam edecek. bu konu hakkında söylenecek çok şey var. siyaseten, ahlaken söylenecek çok şey var, toplumda ki bu ahlak yozlaşmasından bahsedilecek bir sürü şey var. bunun dışında psikolojik ve felsefi açıdan da söylenecek çok şey var. türkiye hakkında söylenecek o kadar çok şey var ki. bunların analizlerini bir çok aydın zamanın da zaten yaptı. neyse ben bu başlığımda size idamın saçmalığından bahsedeceğim.

öncelikle tabii ki idamın geri dönüşü yok. kimler idam edilir ; vatan hainleri, çok azılı suçlular, tecavüzcüler, vs. şimdi türkiye cunhuriyeti'nin mahkeme kararlarına geri dönüp baktığımızda bir çok hata yapıldığını görmek çok zor olmayacaktır. bunun en yakın ve bariz örneği "ergenekon davası"dır. yani eğer idam olsaydı bu ülkede bir çok insan zamanında fetö ile mücadele ettiği için asılabilirdi. mesela bu ülkede amerikan emperyalizmine karşı direnenler asıldı, şu an gelinen noktada baktığımızda bu insanları terörist ilan eden kişiler en büyük emperyalizm, pardon yeni adıyla "dış mihraklar" karşıtı.

gel gelelim saçmalığa. öncelikle bir insana ömür boyu hapis vermekle idam etmek arasında hiçbir fark yok. iki ceza için de suçlu kimse ömür boyu bir daha suç işleyemeyecek konumda olacak. şimdi bazı kişiler için asıl sorun şu ki : biz (devlet) bu insanları neden beslesin !! bu söylemlerine katılmıyorum. bunun yerine alternatif çözümler üretilebilir. mesela bu insanlar ömür boyu bedava işçi olarak kullanılabilir. yazın sıcağında kışın soğuğunda bu insanlara çöp toplattırılabilir. zincirli ve ağır silahlı kolluk kuvvetleri eşliğinde. bu insanlar için alternatif bir sürü iş düşünülebilir. çünkü, küçücük canlara tecavüz edip öldürebilecek nitelikte bir insanın ölümden korkusunun olduğunu düşünmüyorum. öyle psikopatlar var ki bu ülkede...mesela intihara meyilli bir psikopat suç işleyip ölebilir. neden onlara kısa ve acısız bir ölüm verelim. ömür boyu köle yapmaktansa. ben bu kişilikte ki insanlar için ölümdense ömür boyu köle olmanın daha caydırıcı olabileceğini düşünüyorum.
  • indirimsiz cezalar verilmesi. var olan kanunların düzgün uygulanması. ne çabuk gaza geliyoruz belli değil, çökmüş hukuk sisteminde idam konuşuluyor, komik!