şükela:  tümü | bugün
 • danıştayda, bölge idare mahkemesi , idare mahkemesi ve vergi mahkemesinde görev yapan, kişiler ile idare arasındaki anlaşmazlıkllar ile ilgili davalara bakan (rüyet eden) yargıçlardır.
 • kanunların yanlış uygulanması ya da bizzat kanunun başka bir kanunla ya da anayasayla vs. çelişmesi durumunda mağdur olan kişilerin açtığı davalara bakan kişidir. genelde bu hakimlerin verdikleri bazı kararlar birçok başka örnekler için emsal gösterilir.
 • yıllarca il il dolaşmak olmasa aslında güzel bir meslek.ilerisinde danıştay'a geçişi,iyi bir maaşı ve anayasa mahkemesi başkanlığına kadar yolu vardır.
 • çoğu hukuk fakültesi çıkışlı olmadığı için hukuk fakültesi hocalarının çok iyi (!) andıkları hakimlerdir
 • dosya üzerinden karar verdikleri için çok fazla iş yoğunlukları bulunmayan, bundan mutevellit çoğunun isminin başında doktor * ünvanı olan hakim çeşidi. nispeten daha iyi şartlarda hakimlik yaparlar adli hakimlere göre, en azından büyük sayılabilecek şehirlerde çalışırlar.
 • iptal davaları ya da tam yargı davaları şeklindeki idari davaları karara bağlayan, hukuk fakültesi mezunu olup olmamasına göre meslekten ya da meslekten olmayan şeklinde ikiye ayrılan, malesef hukuk fakültesi mezunu olmayalanların pek çoğunun uygulamada hukukun içine kan doğradıkları, istisnai haller dışında duruşma yapmayıp, sürekli dosya üzerinden karar verdiklerinden, hakimden daha ziyade devlet memurunu andıran kişilerdir.

  edit: yıllar sonra zamanın ötesine gitti bu entry; sözlükte ne kadar çok idari hakim varmış meğer. sekiz yıl sonra konu üzerinde tekrar durmak gerekirse, yukarıdakilerden çok da farklı bir noktada değilim. kamu yönetimi, siyeset bilimi vb. mezunlarının bir hukuk fakültesi mezunu kadar hukuk bilgilerinin olması mümkün olmadığı gibi; özellikle hsyk'nın yeni yapısından sonra birinci derece büyük şehirlere gelen gencecik idari yargı hakimlerinin stajlarını güzelim dosyalar üzerinde kötü şekilde yaptıkları ve insanı dava takip etmeye pişman ettikleri de bir gerçektir.
 • bu camianın hukuk mezunu dışındakilerden pek hazzetmemelerine rağmen, genelde hep siyasal mezunları kazandığı için, bu yıl yapılan bir yönetmelik değişikliği ile siyasal vb bölüm mezunlarına küçücük bir kontenjan ayırmış meslek dalı.

  artık hukuk mezunlarının oranını artırmaya karar vermişler.
 • idari hakim sayılan vergi hakimleri ülkemizdeki uzlaşma imkanından dolayı iş yükü diğer meslektaşlarına göre daha hafif sayılabilir.
 • yüzde yüz hukuk mezunlarından alım yapılması gereken meslek.

  iibf bitiren birinin hakim olmasının kaldırılan devlet güvenlik mahkemelerinde ki subaylardan farkı yok.

  iibflilerin hakkı her alanda yeniyor yılda 40 bin ögretmen alınırken onlardan çok az alım oluyor devletin başka kurumlarında iibf kadrolarının çogaltılması gerekir ama bu kadro hakimlik olmamalı.