• hukuk ve sbf* mezunlarının, idari mahkemede hakimlik yapmaları için girmeleri ve geçmeleri gereken, oldukça zor sınav.
  120 alan, 60 genel kültür sorusu sorulmaktadır. alan bilgisinde en az 90 hukuk sorusuyla beraber, maliye ve iktisat soruları yer alır. genel kültür kısmında ise türkçe, matematik, tarih ve coğrafyayla beraber, yine hukuk soruları ve psikopat ekonomi soruları vardır. evet, ekonomi soruları psikopattır..
  sorularla ilgili bilgileri şimdiye kadar baktığım sınavlara dayanarak yazdığım için birebir doğru olmaları mümkün değildir ama durum aşşağı yukarı böyledir.
 • halen daha hazırlanmakta oldugum,sınavı kazananlar mülakata girmeden önce arasında acıkca torpilim şundan bundan diye konuştukları, ki bu torpile referans diyor aslında, cok zor bi sınav...asıl zorlugu sınav kazanıldıktan sonra mülakatta ortaya cıkar cunku herkezin referansı yoktur, geçmişte böyle referans yada diğer bi deyişle torpil olayları yoktu...malesef 2006 da yapılan değişiklikle, buna yargı reformu diyorlar yada iyileştirme hsyk (hakimler ve savcılar yüksek kurulu) tarafından yapılan mülakatlara adalet bakanlıgı agırlıklı mülakat heyeti sokulan işte bundan sonra, sınavı kazanmak mülakatı kazanmaktan daha kolay hale gelmiş olan cunku mülakatın cogunlugu adalet bakanlıgından,dolayısıyla siyaset agırlıklı,yani önceden kazananları belli onlardan yer kalırsa belki diğerlerinede bi torpil geçilesi bi sınav...
 • bu sene ilk defa girdiğim ve ağzımın payını aldığım sınav. ösym'ciime buradan kokulu kokulu öpücükler yolluyorum.
  neyse sonuçları bekliyor, adli hakimlik sınavında böyle yapmamasını umuyoruz.
 • morartan sınav. 2012 yılında yapılana baktım genel kültür kolay fakat diğer sorular "allah'ım sana geliyorum" cinsinden.

  ben kendi kendime hep hocalarıma bakıp "ya bu niye kaymakam olmamış, bu niye hakimlik sınavına girmemiş?" diye düşünüyordum iki senedir. hani sonuçta her şeyi bildiğini iddia ediyor adam. ne bileyim üniversitede ders vereceğine hakim ol bir şey yap. sınavı gördükten sonra bütün soru işaretleri uçtu. ciddi ciddi yemez yani. şu sınava girmek bile psikolojiyi bozmaya yeter bence. uyy. içim şişti.
 • yazılı sınavdan öte mülakatları da meşhurdur.bazı yazılı sınavı geçen arkadaşlar mülakatı ağzıylaa kuş tutsa geçemiyor.

  hatta bir ara idari hakimlik sınavındaydı galiba elma ağaçlarını dikerken aralarında kaç cm boşluk kalmalı gibisinden enteresan bir soru sormuşlukları varmış.
 • mülakatta adayların birbirine açık açık torpillerini sorduğu adaletsiz sınav. bu işe gireceklere tavsiyem torpiliniz yoksa hiç boşuna kasıp yazılı sınavını geçmeyin.
 • sınav ücreti 2014 tarihi itibariyle 90 türk lirası olan. e biraz çok değil mi be başkan? sen buradan para mı kazanmayı planlıyorsun hakim mi seçmeye çalışıyorsun? ben tam emin olamadım açıkcası.