şükela:  tümü | bugün
 • hukuk ve sbf* mezunlarının, idari mahkemede hakimlik yapmaları için girmeleri ve geçmeleri gereken, oldukça zor sınav.
  120 alan, 60 genel kültür sorusu sorulmaktadır. alan bilgisinde en az 90 hukuk sorusuyla beraber, maliye ve iktisat soruları yer alır. genel kültür kısmında ise türkçe, matematik, tarih ve coğrafyayla beraber, yine hukuk soruları ve psikopat ekonomi soruları vardır. evet, ekonomi soruları psikopattır..
  sorularla ilgili bilgileri şimdiye kadar baktığım sınavlara dayanarak yazdığım için birebir doğru olmaları mümkün değildir ama durum aşşağı yukarı böyledir.
 • halen daha hazırlanmakta oldugum,sınavı kazananlar mülakata girmeden önce arasında acıkca torpilim şundan bundan diye konuştukları, ki bu torpile referans diyor aslında, cok zor bi sınav...asıl zorlugu sınav kazanıldıktan sonra mülakatta ortaya cıkar cunku herkezin referansı yoktur, geçmişte böyle referans yada diğer bi deyişle torpil olayları yoktu...malesef 2006 da yapılan değişiklikle, buna yargı reformu diyorlar yada iyileştirme hsyk (hakimler ve savcılar yüksek kurulu) tarafından yapılan mülakatlara adalet bakanlıgı agırlıklı mülakat heyeti sokulan işte bundan sonra, sınavı kazanmak mülakatı kazanmaktan daha kolay hale gelmiş olan cunku mülakatın cogunlugu adalet bakanlıgından,dolayısıyla siyaset agırlıklı,yani önceden kazananları belli onlardan yer kalırsa belki diğerlerinede bi torpil geçilesi bi sınav...
 • bağımsız bir sınavdır, sınava girmek için kpss ya da başka bir sınava girmek gerekmez.
  sınav ve kadro sayısı adalet bakanlığı tarafından yapılan bir ilanla duyurulur.
  sınava hukuk veya iibf,sbf mezunları girebilir.
  doktora yapanlar sınavdan muaf olup sadece mülakata tabi tutulur.
  yabancıyla evli kişiler başvuruda bulunamaz.
  hukuk mezunlarının yanında iibf ve sbf mezunlarının şansı oldukça düşüktür zaten belirtilen kadronun %20 sinden fazla iibf yada sbf mezunu alınmaz.

  sorulacak sorular içerik ve konu olarak;
  alan bilgisi: (anayasa hukuku, medeni hukuk, borçlar(genel) hukuku, idare hukuku, idari yargılama hukuku, vergi hukuku, vergi usul hukuku, iktisat, maliye)
  genel kültür-genel yetenek: ( türkçe, matematik, inkilap tarihi, türk kültürü ve medeniyetleri, vatandaşlık bilgisi, güncel ve sosyo ekonomik konular, türkiye coğrafyası)

  başarılı sayılabilmek için 100 üzerinden en az 70 almak gerekmektedir. mülakata alınacak kişi sayısı ise belirtilen kadro sayısının %50 fazlasıdır.
 • adalet bakanının söylediğine göre kasım ayında yapılacakmış (kontenjan yine 50, adli hakimlik sınavı da aralıktaymış, onun kontenjanı da 400'müş)
  http://www.kanalahaber.com/…al-ada-haberi-55715.htm

  edit : resmi tarih olarak 31.10.2010 açıklandı. başvurular 6-28 eylül tarihleri arasında yapılacak.
  http://www.osym.gov.tr/…ef75f7a7968d9ef5fa28b5390d0
 • bir arkadaşım ekolünden bildiğim kadarıyla 26 kasımda yapılacak sınavın giriş belgelerindeki fotoğraflarda sorun var. ya yanlış kişinin fotoğrafı var ya da hiç fotoğraf yok. misal, şu küçük yavru öğrenci. ben artık hiçbir şeye şaşırmıyorum sdklfjsdk

  edit: sms atmis osym provakatorlere prim vermiyin gibisine. baktik fotograflar duzelmis. iyi ya böyle böyle gelisir iste sdfklj
 • bu sene ilk defa girdiğim ve ağzımın payını aldığım sınav. ösym'ciime buradan kokulu kokulu öpücükler yolluyorum.
  neyse sonuçları bekliyor, adli hakimlik sınavında böyle yapmamasını umuyoruz.
 • mülakatta adayların birbirine açık açık torpillerini sorduğu adaletsiz sınav. bu işe gireceklere tavsiyem torpiliniz yoksa hiç boşuna kasıp yazılı sınavını geçmeyin.
 • bir kamu yönetimi mezunu olarak kazanma şansımın ne olduğunu merak ettiğim sınav. tecrübeli arkadaşlar varsa bilgilendirirse sevinirim