şükela:  tümü | bugün
 • ihale dosyalarında idari hususların belirtildiği, örneği kamu ihale kurumu sayfalarında yer alan şartname.
 • teknik sartname nin kiz kardesidir bu. idari sartname bir projenin hangi kosullar altinda yapilacağını belirtirken, teknik şartname o projeden tam olarak ne beklendiğinin anlatıldığı dökümandır.
 • özellikle hizmet alımı, yapım işleri ve mal alımı ihale ilanlarının doğrudan bağlı olduğu, ilan ile içerisindeki tek bir maddenin uyuşmaması sonucu ihalenin iptal olma sebebi sayılabilecek, teknik şartname'nin ağabeyi, genel şartname'nin büyük oğludur. sürekli güncellenmesi ayrı bir derttir.

  edit: güncellenmese bile yapılan ihalenin usulü gereğince, sabit olan(genel müdürlükçe belirlenmiş) maddelerin bir kısmı çıkartılmak zorunda.
 • ana temasının aynı olduğu halde içeriğinde birbirinden farklı olabilecek şartların bulunduğu döküman, ihaleye hazırlık yapılırken idari şartlar olarak tek referans bu şartnamedir, resmi ihalelere giren birçok firma bu noktayı karıştırıyor, ihaleye katılan bir firma idari şartnamedeki şartları karşılıyorsa o ihaleyi kazanmış sayılır. bazen idarelerin ihaleye katılan firma hakkında idari şartnameyi karşıladığı halde o firmayı teknik şartnamede belirtilen bazı kriterleri karşılamadığı hükmüne varabiliyor ve o firmayı eleyebiliyor. firmaların buna itiraz ettikleri takdirde kesinlikle itirazlarının haklı olduğunu bilmekte fayda vardır.

  örnek bir ihale yapalım şimdi;

  x resmi idare bir iş yaptırmak için ihale dosyası oluşturur. bu dosyayı oluştururken kendi ilgili birimlerinden bu işin teknik boyutlarının dosya haline getirilmesi işinide yapar, buna treknik şartname diyoruz.

  sonuç olarak idarenin elinde iki adet şartname vardır. biri idari şartname biri teknik şartnamedir. ihaleye katılaccak olan firmalar işi fiyatlandırırken teknik şartnameden faydalanırlar. ama ihaleye hazırlık esnasında esas almaları gereken dosya idari şartnamedir.

  misal, idarenin hazırlamış olduğu idari şartnamede sadece 1 adet klima cihazı alınması işi dediler, ve ihaleye katılabilmek için rutin olan 10 adet evrağı sıraladılar. fakat idari şartnamede ihaleye katılacak olan firmalar ihale dosyasına bünyesinde 1 adet mühendis çalıştırıyor olmalıdır, ve klima işi ile ilgili tse belgesi olmalıdır diye ibare koymamış olsun. bir müteahit veya bir kırtasiyeci gidip o ihaleye gidebilir. fiyatı uygun ise o işi alır.

  fakat idare idari şartnameye yazmadığı o ibareyi teknik şartnameye yazmış olsun diyelim, işte burada işler sarpa sarıyor. sözleşme esnasında bak bu işin teknik boyutlarını karşılamıyorsun diye sözleşme yapmayabilir, ve yapmamalı zaten. ilgili firmanın geçici teminatı yanar.

  özet geçecek olursak, firmalar ihaleye katılacakken idarenin hazırlamış olduğu idari şartnameye göre hazırlanırlar, ve ihale kazanmaları halinde sözleşme esnasında teknik şartnameyi karşılamaları gerekir.

  işin püh noktası, (sabahtan beri anlatmak istediğim şey) teknik şartnamede yazılı olan ve firmalardan istenen evrakları şartları ihale esnasında ihale dosyasında bulundurmak zorunda değilsiniz.
 • uluslararası inşaat işlerinde tip idari şartnameler yaygınlıkla kullanılır. bunların en yaygını da fidic'tir. kik'in inşaat kısmı da (yapım işleri genel şartnamesi) zaten fidic'in türkiye'ye yamultulmuş halidir.