şükela:  tümü | bugün soru sor
 • tahakkuk eden ya da vadesi gelen kredinin, tahakkuk ya da vadeden itibaren 30 gun icinde odenmemesi halinde donusecegi statu ve bu tur kredilerin izlendigi hesap.*

  takip hesaplari sureci hakkinda daha detayli bilgi icin: (bkz: watch account)
 • kredi borclulari ve kredi kuruluslarinin basrollerini paylastiklari son derece sikinti verici bir bruce wills filmi. idari takip 2 , idari takip 3 diye devam filmleri de cekilmis ama muhataplari tarafindan ilki kadar sok edici bulunmamistir. cekilenlere allah sabir versin diyoruz. ayrica bazi sinemalarimizda kanuni takip adiyla gosterilmektedir.
 • bazı sinemalarımızda kanuni takip adıyla gösterilmemektedir. kanuni takip, serinin devam filmidir. (bkz: kanuni takip/@elseif)
 • hiç bir bankanın kredisini, kredi kartını kullanmamış, hiç bir bankaya borcum olmamış olsa bile içinde bulunduğum durum. nedir, nasıldır, hangi bankadır bulamıyorum. merkez bankasından borcu yoktur yazısı dahi aldım gidip.

  sanıyorum paralel evrende başım belada lakin, beni takibe almışlar.

  (bkz: la havle)
 • iş bankası tarafından götüme takılmış kazıktır.

  kredi kartının borcu olduğunu haber vermeden, bildirmeden idari takibe alıp, sonra bana hiç haber vermeyip, şans eseri kartın borcu olduğunu öğrendiğimde ödeme yapıp, idari takibi kapattırdım.

  fakat şimdi, kredi dahi kullandırtmıyor sağolsunlar bu kazık yüzünden. idari takibi sicilime 1.07.2014'de kapandı diye işaretlemişler sağolsunlar. fakat idari takip olduğu için kredi dahi çekemiyorum.

  varsa yapabileceklerime dair bilgisi olan bankacı arkadaşlar, yardımlarını beklerim.
 • yakın izlemenin ne olduğunu az çok biliyoruz ancak fuat avninin iddiaları ile bank asya nasıl batırılacak onu anlamadım. bilen varsa mesaj kutumu yeşillendirebilir. bir nevi beyin jimnastiği amacıyla soruyorum.

  tanım: fuat avninin son bombasında geçen terim...

  --- spoiler ---

  fuat avni'nin twitter hesabından yaptığı açıklamalar:

  1. babacan ve bürokratları bu akşam geç vakitlere kadar süren çok kritik bir toplantı yaptılar. toplantı, herkesten sır gibi saklandı.

  2. toplantı kararları ve toplantının gizli notları tiran'a ulaştırılmak üzere benim de içlerinde olduğum danışman ekibine geldi. inceledik.

  3. toplantı kararları, ekonomiyi kaosa sürükleyecek cinsten. saatlerdir deşifre konusunda gelgit yaşıyorum çünkü bunu çok az danışman biliyor.

  4. kararları inceledim yakın zamanda tiran'a ekip olarak sunacağız. belki de deşifre olacağım ama ülke menfaatleri her şeyden önce geliyor.

  5. toplantı notlarına göre bankacılıkta kaos oluşturacak bir kararın günler önce alındığı ortaya çıktı. okurken gözlerime inanamadım.

  6. 'bankasya'ya el koyalım' diye bankasya'dan kötü durumda olan 10 bankaya, 'yakın izleme' kararı alınmış. babacan, ekonomiye ihanet etmiş.

  7. izlemeye alınan ve hakkında alarm verilen bankalar arasında bir kamu bankası, uluslararası bir banka ve önemli bir holdingin bankası da var.

  8. sadece yatırım bankaları değil katılım bankaları da var listede. isimlerini ekonomide oluşacak muhtemel kaostan ötürü yazmıyorum.

  9. toplantıdaki bilgi notuna göre uluslararası derecelendirme şirketlerinin türkiye'yi değerlendirme de geç kalmaları bu 'yakın izleme'den.

  10. uluslararası derecelendirme şirketlerine bile verilen bu bilginin vatandaşlardan saklanması ve herkesin uyutulması tam anlamıyla skandal.

  11. babacan,türkiye ekonomisini sırtlayan 50 bankanın 10'una 'yakın izleme' kararı aldırarak kendi oluşturduğu ekonomik düzeni yıkacak.

  12. bddk, mafyavari bir tarzda, bankalara uygulayacakları yol haritasını vermiş. bankaların bu tedbirleri alarak kurtulması olanaksız.

  13. kurt kuzuyu yemeğe niyetlenmiş, bahane arıyor. bankacılık düzenini alt üst edecek bu deşifreyi yapmasaydım vicdanım rahat etmezdi.

  14. 'yakın izlemeyi' bankacılık kanunun 68 ila 71. maddelerine dayandırmışlar. bu maddelere göre 10 banka maddi sıkıntı çekiyor zor durumda.

  15. babacan ve bddk üst düzey yöneticileri resmen ateşle oynamış, oynuyor. artık olası bütün krizlerin baş aktörleri olacaklar.
  --- spoiler ---
 • kredi kartı ekstre borcunuzun tamamı ya da en az ödeme tutarı son ödeme tarihine kadar ödenmediği takdirde kart gecikmesi başlar. son ödeme tarihinden sonraki 15. gün kredi kartınız minimum ödeme tutarı ödenene kadar kullanıma geçici olarak kapatılır. kredi kartı borcu 90 günlük gecikme sürecine girdiğinde banka tarafından kart iptal edilerek, idari takip süreci başlatılır. kredi kartı kullanıcısına borcu ile ilgili ihtar çekilir. bu ihtar ile kredi kartı sahibinden 7 iş günü içerisinde kart borcunu tamamının ödenmesi istenir. ödeme olmaması durumunda kredi kartı avukata devredilmek üzere bankanın kendi idari takip birimi tarafından incelemeye alınır ve kişiyle iletişime geçilerek kart sahibine yeni bir ödeme planı uygulanmaya çalışılır. yeni ödeme planı oluşturulurken ve geçen bu süre zarfında kredi kartına temerrüt faizi uygulanacaktır.

  idari takip aşamasında borcun ödeneceğinin karara bağlanması ve ödeme sözü alınması yasal takipten önceki süreçte banka için de önemlidir. bu aşamada da kişi ödeme yapmazsa kanuni takip aşaması ile birlikte icra takibi başlatılır.

  idari takip süreci banka nezdinde uygulanan icra öncesi bir dönemdir. eğer idari takip sürecine girmiş olan bir borcunuz var ise banka ile bu aşamada uzlaşmaya varmaya çalışın. bazı bankalar idari takip sürecinde müşterinin kredi kartına işlemiş olan gecikme faizlerini silerek ana para üzerinden yeni bir ödeme planı uygulayabilmektedirler. bu da borcunuzu ödemeniz açısından size kolaylık sağlayacaktır.

  yasal takibe girmiş ve hakkında icra takibi başlatılmış olan kredi kartı borcu üzerine temerrüt faizi, avukat, dosya ve dava masrafları eklendiğinde ödeyeceğiniz rakam ana borcun neredeyse iki katına ulaşabileceği için ödeme imkanınız neredeyse sıfır olacaktır. kart borcu nedeniyle haciz durumu yaşamamak adına mutlaka idari takip aşamasında ödeme yoluna gitmeniz daha uygun olacaktır.

  idari takip ve yasal takibe girmiş olan kartlar,kkb (kredi kayıt bürosu) kayıtlarında yer almaktadır. bu aşamada ödeme düzeniniz ve uzlaşma bilgileriniz diğer bankalar tarafından görüleceği için bireysel ve ticari anlamda bundan sonraki kredi ve kredi kartı işlemleriniz etkilenecektir. ayrıca başka bankalarda da gecikmesi olan ya da olmayan bir borcunuz var ise bu aşamada diğer bankalarda hakkınızda yasal takip işlemi başlatma yetkisine sahiptir.