• telefonla randevu sistemi kalktığından bundan böyle italyan vizesi almak isteyenlerin başvurması gereken şirkettir.
  http://www.idata.com.tr/
 • telefonu sürekli meşgul olan firma. bu meşguliyetin karşılığı hızlı vize prosesi olarak dönecekse ne mutlu kendilerine ve bize, dönmeyecekse o komisyonlarının rahat yenmemesini dilerim.
 • konsoloslukların kaprisli yaklaşımlarından geri kalır yanı olmayan, vize belgeleri için çoğunluğun en az 2 kere kapısını aşındırdığına emin olduğum şirket. ayrıca sabah çok erken gitmenin dışında kaçta giderseniz gidin en az 2 saat oturur, bağırtı dinlersiniz. verdikleri bu hizmet üstüne para alırlar. ayrıca, ne internet sitelerinde belgeleri açıkça ayrıntılı yazarlar, ne telefonda verdikleri bilgiye güvenebilirsiniz. rahatlıkla yanlış bilgi vermişiz, özür dileriz arkadaşımız adına diyebilecek rahatlıkta, çığırtkan kadınlardan oluşan görevliler çalıştırır. bir hususa da değinmeden geçmek olmaz ki, görevlilerden bazılarının cadı gibi davranmaya başlayıp, verdiğiniz cevaplara göre tutumlarını değiştirdikleri de bizzat görülmüştür.. bu durumda, üçüncü ve son gidişimde devamlı muhatap olduğum kadınla kanka oluyorduk, bir sarılıp öpüşmediğimiz kaldı o da ayrı.
  son olarak, randevu ile çalışılsa da insani muamele görsek ne güzel olur.
 • görevlilerin kendini italyan konsolosu zanneden kuruluş. verdiğiniz evraklara gözgezdirip evrakların içinde olmasına rağmen şu belge eksik, bu belge eskik derler. kısacası 3 gün kapısını aşındırmadan belgelerinizi kabul ettiremeyeceğiniz yer.
 • (bkz: aditia)
 • öğrenci olduğum için seyahat sigortası ve vize ücreti istemeyerek 35 (otuzbeş) ytl'ye 10 aylık schengen vizesi almama vesile olan kuruluş.

  edit: öğrenci olanlardan seyahat sigortası istememeleri ve vize ücreti almamaları tamamiyle italyan konsolosluğunun kıyağıymış, oraya gidip teşekkür falan etmeyin yani.
 • gittiğiniz zaman hangi gişe görevlisine denk geldiğiniz açısından son derece önemli olan yerdir. eğer sarışın genç gişe görevlisine denk gelirseniz sizin adınıza üzülürüm, benim favorim ortadaki italyan teyzeye denk gelmeniz. güler yüzlü , espri yapan , evraklardaki eksikleri size uygun bir dinle anlatan bu teyzemiz konsolosluk için gün almanız konusunda size kolaylık saplayacaktır. ben ilk önce sarışın bayana gitmiştim kendisi bana 6 evrakımın eksik olduğunu söyledi bende 2 tanesini gidip alıp yine geri gittim hemen bu sefer bahsettiğim italyan hanfendi geldi. o ise belgelerimin tam olduğunu söyledi ve bana 15 gün sonrası için konsolosluk günü verdi.

  buraya giderken randevu almıyorsunuz. eğer sizden istedikleri evraklar tam ise hemen gidersiniz.

  evraklar konusunda sizden istedikleri en önemli şeyler eğer bir çalışansanız ya da öğrenciyseniz yani maddi olanaklarınız aileniz tarafından karşılanıyorsa;

  - ticaret sicil gazetesi (eminönü ticaret odasından 6 ytl karşılığında alınır, sicil nosu gerekir almak için)
  - işyeri faaliyet belgesi (eminönü ticaret odasından 6 ytl karşılığında alınır, sicil nosu gerekir almak için)
  - pasaport ve 1. 2. 3. 60. sayfalarının fotokopileri.
  - interrail bileti ya da uçak rezervasyonunuz ve fotokopileri.
  - mümkünse otel rezervasyonları.
  - tapu , araç ruhsatı, kira kontratınız (bunlar için bazen fotokopileri yeterli oluyor bazen de kıllık çıkartıyorlar asıllarını istiyorlar siz yinede giderken asıllarını götürebiliyorsanız götürün)
  - banka cüzdanızın fotokopisi (gitmeden önce içerisine göstermelik 500 ytl ya da 1000 ytl atın derim ben. çünkü herkes öyle yaptı . işlem hallolunca da çekersiniz geri)
  - maaş bordrosu (işyerinden alınır kolay alınan evraklardandır . son 3 aylık olmasını istiyorlar)
  - s.s.k ise işe giriş belgesi
  - s.s.k son 4 aylık prim bilgirgeleri (bunu internetten indiriyorsunuz zaten)
  - vergi levhası fotokopisi (işyerlerinin duvarlarında asılı olan görmeye alışık olduğumuz belge. bunun fotokopisini çekip götürüyoruz)
  - şirketin imza sirküleri (işte size oha denecek bir belge ama size bir tüyo vereyim eğer belgeleriniz tam ise bunu istemezler . hiç sesini çıkarma almazı zor bir belgedir çünkü. herkes babasının işyerinde çalışmıyor. hiçbir işveren bunu kolay kolay vermez)
  - bir a4 kağıdına dilekçe yazacak maddi durumunuzu karşılayacak olan kişi efendim. bilmem kimin bilmemne tarihleri arasındaki yapacağı turistik seyahatin tüm masrafları tarafından karşılanacaktır diye. altına imza atacak bitti gitti.
  - maddi durumunuzu karşılayacak olan kişinin imzasının gerçek olduğunu belgeleyecek bir belge gerekiyor bunun içinde onun ehliyetinin fotokopisini alabilirsiniz mesela orda vardır imzası.
  - 2 tane fotoğraf istiyorlar. fotoğrafçılarda italyan vizesi için almak istediğinizi söylüyorsunuz onlar çekiyor. italya bu konuda almanya kadar katı değildir. beyaz bir fonun önüne ortadan çekilen kulakların gözüktüğü bir fotoğraf kafi. 8 tane alın ki gerekebilir)
  - birde seyahat sigortası yaptırıyorsunuz. bunu garanti bankası şubelerinden 10 dakika içerisinde yapıyorlar ve yaklaşık 20 € gibi bir fiyata denk geliyor.
  ++ ek belge ++ maddi durumunuzu karşılayacak olan kişinin işyerinden antetli kağıda falanca bizim işyerimizde çalışmaktadır yazılı bir belge isteyebilirler.

  aslında bunların asıl önem verdikleri 3 şey vardır.

  1) italya'da , gideceğiniz diğer ülkelerden daha fazla kalacağınızı onlara kanıtlamanız gerekiyor. bunun içinde yardıma otel rezervasyonları koşuyor. internetten yapılan kredi kartından hostel fiyatının %10'unun çekildiği otel rezervasyonlarından bahsediyorum. rotanız her neyse o rota üzerinde italya'da en az 5-6 gün kalacağınız şekilde otel konaklamaları. eğer böyle belgeleriniz varsa işin büyük çoğunluğunu hallettiniz demektir.

  2) benim babamın parası var kardeşim kalıcı değilim gezip gelicem olayını onlara hissettirmelisiniz. lan bu çocukta irticacı tipi var dedirtmeyin. işte bu yüzden de maddi durumunuzu karşılayacak olan kişinin maddi varlıklarını dökün önlerine mümkün olduğunca, banka hesap cüzdanı, tapu , araç ruhsatı, maaş bordrosu gibi belgeler bunun içindir.

  3) sakın yalan söylemeye ya da kandırmaya çalışmayın, ama ne istiyorsa da yapmayın tavşan gibi . size başka bir belgeyi daha getirmenizi söylüyorsa e bu var bu olmuyor mu? demeyi de bilin tabi.

  kolay gelsin diyeceğim ama zor arkadaşım zor. .
 • kapısını 2 kere aşındırmama rağmen gayet sorunsuz işlemimi gerçekleştirdiğim, istedikleri belgeleri düzgünce topladıktan sonra sorun çıkmayacak aracı kuruluş.2 farklı bayana denk geldim ikisi de gayet kibar ve yardımcı olmaya çalışan insanlardı. sonuç olarak vize sonucum yarın belli olacak ama bunu konsolosluk belirleyecek.
 • istenilen belgeler tamamlanınca sorunsuz bir biçimde vize almanızı sağlayan aracı kuruluştur. gıcıklığına iş yapmıyorlar, en nihayetinde onlar da emir kulu.
 • aslında bakıldığında çok da kötü birşey değil. sıra beklemiyorsunuz, sabahın köründe gitmek zorunda değilsiniz, belgelerinizi onlar kontrol ediyor ama 40tl işlem ücreti alıyorlar.

  ortada duran 55 yaşlarında saçı sarı boya kadından uzak durmaya çalışın, kendini italya başbakanı sanıyor ve en ufak bir eksiklikte sizi geri yolluyor.
hesabın var mı? giriş yap