şükela:  tümü | bugün
  • idata vize aracı kurumunun hızlı ve rahat vize almak için açtığı ofisin adı. pasaportumda bulunan fotoğraftaki küçük leke için yeni pasaport çıkartınca uçuş gününe vize alamazsınız denildi ve buraya yönlendirildim. ek "322 tl" ile buradan 2 gün civarında vize alabiliyormuşsunuz (daha bugün başvurdum, sonucu sonradan eklerim)

not: istanbuldaki idata harbiye bürosunun şişli tarafına doğru 50 metre geride akbank şubesinin yanındaki apartmanın birinci katında. tarz olarak bankoların olduğu bir yerden ziyade küçük bir ofis gibidir.

edit: janjoje uyardı, alıp almadığımı yazmamışım. çarşamba sabah başvurdum ve cuma günü sabahı pasaportumu teslim aldım.
  • cuma gunu italya icin basvurdugum vize icin bana sali sabah 08:00 de sms atarak pasaportunuzu ofisten teslim alabilirsiniz mesaji atan araci kurum. persembe gunu italya'ya gitmesi gereken sahsimi vize kabusundan kurtarmislardir.

gerci henuz vize verildi mi kac aylik verildi bilmiyorum onu yazmamislar cok ayip etmisler*
  • geçenlerde patron için başvurup standart başvuru süresinde pasaportu aldığımız hizmet . bence tercih edilmesi için gerekli bir sebep yok .
  • almanya için standart başvurudan sadece ev ortamında zili felan olan ve içinde halı fleks döşeli bir ev huzurudan başka bir numarası olmayan, vizenin daha hızlı alınmasına hiç bir etkisi olmayan parası çok adamların kullanmasında sakınca görmediğim gereksiz herze.

ben daha hızlı alabileceğimi düşünerek başvuru yaptım hemen lince girişmeyin.

ayrıca vip başvuru yapıyorsun cebinizde paranız yok bakışı atmamaları için yanınızda konsolosluk bedeli olan 193 tl nakit olarak ödeme kabul ediyorlar lütfen tedarikli gidiniz.

güncel
    vip hizmet bedeli : 241 tl
    koordinasyon: 85 tl

bu kalemler kredi kartında çekim yapılabiliyor.
  • italya konsolosluğu'nun olumlu ya da olumsuz 48 saat içinde geri dönüş yapacağını taahhüt etmesi nedeniyle tercih edilebilir belki. lakin almanya tarafının böyle bir taahhütü bulunmadığı için vip başvuru yapmanın beyhude bir çaba olarak kalma ihtimali akıldan çıkarılmamalıdır.

(bkz: tecrübeyle sabit)
  • izmir ofisinde almanya vizesi için yaptığım başvuru türü.
    aham şaham bir ayrıcalığı yok kardeş. ayrı bir odada oturuyorsun ve çay/kahve ikram ediliyor. portakal suyu falan bekliyor insan tabii ama olsun buna da şükür. fotokopiler ücretsiz ki ben fazla fazla götürmüştüm bi işe yaramadı. süreci ücretsiz sms ile bilgilendireceklerini sanıyordum o da yalan çıktı. bu arada pazartesi günü başvurdum ve konsoloslukta noel yoğunluğu olur, on günden önce sonuçlanmaz diye düşünürken pasaportum perşembe günü ofislerindeydi.
  • almanya vizesi için kısıtlı zaman olduğu ve normal vizede 11 gün sonraya randevu olduğu için burayı tercih ettik.

randevu saatinden erken gittik, hemen aldılar. eksik evrak olmadığı için de 10 dk içinde de çıktık.

vize ücreti + 660 tl ödedik, vize için de muhtemelen yetişmez (uçuşa 2 hafta var) dediler. buradaki yorumlar 3 günde aldık vs diyince bir umut başvurduk.

sonucu editlerim.

edit:

çarşamba başvurduk, diğer çarşamba geldi. 1 sene multi vermişler.