şükela:  tümü | bugün
  • (bkz: kapitalizmin kazık sokmadan önce söylediği sözler)
    (bkz: emlak balonu)
    (bkz: ünlü son sözler)

--- spoiler ---

hurriyet haberi

emlak konut gyo genel müdürü murat kurum, gayrimenkul sektöründe yeni bir döneme girildiğini belirterek, “müteahhitleri uyardık. artık gereksiz lüks yapılmayacak, müsaade etmeyeceğiz. mühendisliğe, mimari ve teknik kaliteye önem vereceğiz ama daha muhafazakar ve mütevazi projeler yapacağız. evlerin içine dahi hamam yapar hale geldik, bu kadarına gerek yok. lükse sınır maliyetleri yaklaşık yüzde 10 düşürür” dedi. kurum konut fiyatlarıyla ilgili de uyarıda bulundu. konut sektöründe dönem dönem iniş çıkışlar olduğunu belirten kurum, “istanbul’da konut fiyatları 2011’deki gibi dibi gördü, enflasyonun altında kaldı. en son nokta bu, daha aşağıya inmesi mümkün değil. iddia ediyorum fiyatlar daha fazla düşmez." dedi.

--- spoiler ---

bizim mahallede emlakçı kel bir abi var, o da aynısını söylüyor yıllardır. zaten fiyatlar çok yüksek alınmaz şimdi diyen emlakçı da gören yok herhalde:

iddia ediyorum fiyatlar daha fazla düşmez
    fiyatlar çok uygun
    dibi gördük artık
    bu fırsat kaçmaz
    kelepir
    kupon
    just do it

daha fazla bilgi için:
    (bkz: emlakçı)
    (bkz: emlakçı yalanları)
    (bkz: emlakçı jargonu)
    (bkz: emlakçı yürüyüşü)
    (bkz: taksici dolmuşçu emlakçı)
    (bkz: emlakçı taksici oto galerici)
    (bkz: emlakçı olma rehberi)
  • --- lüks spoiler ---

müteahhitleri uyardık. artık gereksiz lüks yapılmayacak

--- gerekli spoiler ---

müteahhahaha.. ulan lüksün gereklisi de mi var be!
  • "bana lükslerimi verin, ihtiyaçlarım olmadan da yaşarım."*
  • bu amaçla yüksek katlı binalara karşı bir kampanya başlatıldı. artık yüksek katlı imar verilmeyecek, yüksek katlı proje yapılmayacak. böylece arz kısılarak fiyatlar yükseltilmeye çalışılacak.
  • inşaat sektöründen ekmek yiyen biri olarak inanmadığım açıklama.

uzmanlık alanım çok katlı bina tasarımıdır ve bundan 5-6 sene önce çatır çatır proje basarken şu an ne ben, ne de çevremdeki şirketlere bu gibi yapılar gelmemekte. eskiden devasa metrekareli projeler yapılırken şu an okul ve hastane gibi hizmet binaları yapılmakta.

mühendislik piyasası bi hayli zor dönemden geçmekte ve pek çok şirket zarar etmekte. hatta daha yeni, yaklaşık 40 yıllık proje bürosu iflas etti ve kapanışını verdi.

bu duruma üzülüyor muyum diye sorulsa kesinlikle umrumda olmadığını belirtirim. üç kuruşu bir araya getirenin müteahhit, üniversite diploması alanın statik mühendisi olduğu piyasanın batıp sıfırdan kurulması benim isteyeceğim bir şeydir.

"depremden sonra yapılan binalar güvenlidir" gibi bir algı var ya bunun ne büyük bir yalan olduğunu en iyi bilenlerdenim. şirketim bünyesinde, statik projelere danışmanlık hizmeti de vermekteyim ve önüme gelen çöpleri (proje diyemiyorum) görseniz ağlarsınız.

saçma sapan, hatalı türk hesap programlarıyla, devşirme bir yönetmelikle, özensiz ve bilgisiz mühendislerle, denetimsiz ve sorumsuz kontrolörlerle ve karaktersiz müteahhitlerle kurulmuş bir piyasanın batması haktır ve gözümde, dibe doğru gideceği biraz daha yolu vardır...
  • bu sözler söylenmeli. "düşen bıçak tutulmaz" mottosu ile "daha da düşecek" algısı oluşur ve bu kez de "aşırı degersizlesme" olur. bu fırsat gibi görünse de dip bilinemediği için ipotekli satışlar duracaktır. kredi veremeyen bankalar zorlanır. borçlanarak konut alanlar "neden hala faiz ödüyorum" diye satıcı konumuna geçer. ekonomik daralma nedeniyle bankalara gecen icraliklar da arzı arttırır. yani fiyat baskısı daha da artar. piyasa dedigin şey alıcı ve satıcı varsa vardır ve piyasa yaşamalıdır (bkz: al ver ekonomiye can ver). balonlar oluşur. ama oluşturan satıcılar değildir. iştahlı alicilardir. o nedenle "kahrolsun kan emici inşaatçılar, zaten çok kazandılar" diye beddua etmek, kulağa hoş gelse de "allah beni kahretsin" demektir aslında. ekonomisi betona dayalı ülkede betonu lanetlersen altında kalırsın. sonuçta zaten o kelepirleri yine sen alamayacaksin. hazırda bekleyen kurtlar senden çok daha hızlı silah çeker.
  • (bkz: gereksiz lüks)
    (bkz: gerekli lüks)
    (bkz: lüks)

birileri şunların altını da doldursa da ne dendiğini anlasak ...
  • seni oraya arayanlar, yanar dönerliği ile ünlü. sen de onların yolunda gidiyorsun. fiyatlar daha da düşecek. krediyle alınan evler satılacak. bankalar kiymetinin %70 ine ipotekli daireleri sattırmaya başlayacaklar. bu da arzın artmasına fiyatların düşmesine sebep olacak. konutlara dolar bazında baktığınızda düşüş daha rahat anlaşılıyor. biz dolarla mı kazanmıyoruz diyenler, inşaat maliyetinin büyük kısmı demir, beton, enerjidir. bunlar da dolarla belirlenen hizmetler. ülkeye geçmiş olsun.
  • öncelikle şunu söyleyim bir müteahhit olarak beni kimse uyarmadı.
    doymak nedir bilmeyen arsa sahipleri bitmedikçe emlak fiyatları düşmez.
  • lüks diye kombi ve asansörlerin, düzgün elektrik tesisatinin belirtildiği ülkede lüksü kısmak demek kalite ve konforda 40 yıl geriye gitmek anlamına gelir. bu sebeple beyan sahibini adam yerine koyup da fiyat tahminlerini yorumlamak da saçmadır.