şükela:  tümü | bugün
 • savcilarin iddialarini icinde toplami$ oldugu ve soru$turma sonunda mahkemede okudugu yazi.
 • şekil itibariyle dava dilekçesine benzeyen, ceza davalarında kamu tarafını temsil eden savcıların kamuyu ilgilendiren davalarda hazırlık soruşturması sonucunda vardıkları; sanığın hangi kanun maddelerine göre yargılanması gerektiği, suç unsurları, deliller gibi konular hakkında iddialarını belirtir evraktır. hazırlık soruşturması sonucunda kamu adına dava açılmasının lüzum görülmediği takipsizlik, davada kamu yararının görülmemesi gibi kararların verilmesi durumunda iddianame düzenlenmez.
 • anladığım kadarıyla vaat* yöntemiyle işleyen bir sistemdir. savcılar herhangi bir konuda iddianame hazırlamayı vaadederler... ve süreç başlatılır... termin de vaadin niteliğine göre değişiyor sanki bilemedim...
 • gerek hallaç pamuğuna dönen ergenekon iddianamesi olsun, gerek mevcut iktidar partisinin kılpayı yırttığı akp yi kapatma davasi iddianamesiolsun türkiye'de son bir yıldır (hatta daha fazladır), her gün kendisinden bahsettiren meşhur bileşik kelimedir.

  işin kötü tarafı alan adı olabilen bu kelimenin, yani iddia.name'nin bir kumar sitesine çoktan kaptırılmış olmasıdır. oysa keşke zamanında adalet bakanlığı akıl edip alaydı bu adresi, basına açıklanan her iddianame bu siteye konurdu; biz de özgür ve şeffaf bir devletin medenice tartışabilen hür vatandaşları olarak girer, inceler, yorumlar, hatta iddianameleri puanlardık bile...
 • bu aralar tum bukalemunspor taraftarlarinin agzina doladiklari kelimedir. hayir bi bok cikacak saniyorlar icinden, efendim iddianame aciklansin fenerbahce kesin kume dustu zaten o zaman hersey ortaya cikacak falan. ulan yarim akilli yasam bicimleri turkiye gibi hukukun yamuk oldugu ulkede iddianamede bisey mi olacak saniyorsunuz. yarisini anlamadigimiz arapcadan turemis laflar falan filan olacak iste... zaten iddianame de keramet olsa hepimiz anlardik ergenekon dan iceride yatan adamlarin suclarinin ne oldugunu, var mi anlayan ?
 • günümüz türkiye'sinde muhataplarıyla, içerikleriyle olduğu kadar zamanlamalarıyla da önemli rol oynayan metin biçimidir.
 • aşırılığı inandırıcılığına zarar verir.
 • uzun olanlarının uzun uzun okunmasına anlam veremediğim yazı.

  hukukçu değilim, peşinen belirteyim. savcının zanlılar ile ilgili iddialarını mutlaka yargılayan ve yargılanan tarafa iletmesi gerekir ki yargılama başlasın. buraya kadar itirazım yok. ama günlerce önceden mahkemeye ve savunma tarafına yazılı olarak sunulan iddianamenin bir kere de duruşma salonunda okunması bana gereksiz zaman kaybı gibi geliyor.

  mutlaka mahkeme usulünü düzenleyen kanunda bunun yeri vardır ama bu değiştirilemez bir durum mu? mesela mahkeme başkanı tarafların rızasını da alarak iddianamenin duruşma salonunda okunması safhasını es geçemez mi ?