şükela:  tümü | bugün soru sor
 • asıl hali "görmeden uçak indirmek için yardımcı pilotla iddiaya giren rus pilotun kazaya sebep olması" olan, ancak karakter sınırlamasına takılan, sadece rusya'da yaşınabilecek olaylardan biri.

  olay şu şekilde:
  20 ekim 1986 günü, rus aeroflot havayollarına ait 6502 sefer sayılı tupolev tu-134-a tipi uçak; pilot alexander kliuyev, yardımcı pilot gennady zhirnov ve diğer 5 personeli, 87 yolcusuyla yekaterinburg'daki koltsovo havalimanı'ndan kalkış yapmıştır. samara'daki kurumoç havalimanı'nda mola verecektir.

  kurumoç havalimanı'na yaklaşırken pilot kliuyev, yardımcı pilot zhirnov'a tamamen "körü körüne", sadece aletleri kullanarak uçağı indireceğini söyler ve bu konuda iddiaya girerler. kliuyev, kabin perdelerini kapattırır ve kabin görüşünü sıfıra düşürür.
  pilot, 200 feet'lerde (~60 metre) duyulan yer yükseklik uyarılarını ve kuleden gelen bir tur daha atma önerilerini görmezden gelir. uçak 150 knot hızla (280 km/s) yerle temas eder, pistten çıkıp o şiddetle başaşağı duruma gelerek alevler içinde kalır.

  sonucunda ise,
  87 yolcudan yolcudan 63'ü ve 2 pilot hariç tüm personel olay yerinde hayatını kaybeder. yolcular arasında bulunan 14 çocuk da kazadan sağ kurtulur.

  7 yolcu daha kaldırıldıkları hastanede hayatını kaybeder.

  yardımcı pilot zhirnov, yaralı şekilde kurtulur. kazayı önlemek için bir şey yapmamış olsa da, olay yerinde kurtulanlara elinden geldiğince yardım eder, hastaneye kaldırılırken yolda kalp krizi geçirir ve hayatını kaybeder.

  birinci pilot kliuyev de kazadan kurtulur. tutuklanır ve 15 yıl hapis cezasına çarptılır ancak 6 yıl hapis yattıktan sonra serbest bırakılır.

  kaza yerinden bir fotoğraf:
  https://eksiup.com/2a963d93d686
 • -oğlum eskiden çok zormuş, bu ekranlar kule falan yokmuş, herifler göz kararı indiriyormuş lan.
  -ne var onda aq bende yaparım.
  -sallama lan sen malzemesiz çükünü bile indiremezsin.
  -indirirsem amına korum ama?
  -tamam lan, indir benden sana 10 bin kağıt.
  -izle şimdi kodumun çömezi.