şükela:  tümü | bugün
 • farabi'nin "en mükemmel devletlerin yurttaşlarının görüşlerinin ilkeleri (el medinet ül fazıla)" adlı çok ünlü eserinin çevirisi.
  (bkz: farabi)
 • orhan gencebay ve türkan şoray tarafından kurulup yönetilecek devlet türüdür..
  (bkz: dostlar alışverişte görsün) (bkz: herkesin bir ideali olmalı)
 • platon’dan etkilenen fârâbî, "medinet’ül fâzıla" (erdemli şehir) adlı esrinde böyle ütopik bir devlet tasarlamıştır. ona göre, insanlar yardımlaşarak bir arada yaşamalıdır. sağlıklı bir organizmada bütün organlar nasıl uyumlu bir şekilde çalışıyorsa, toplum da böyle olmalıdır.

  kötü insanlar toplumdan çıkarılmalıdır. erdemli şehirde gerçeklikler, doğruluklar, iyilik ve güzellikler birleşirler. bunu sağlayan bu şehrin yöneticisidir. yönetici, peygamber ile filozofun erdemlerini kendinde toplayan kişidir ve bu özeliklerini topluma yayarak devleti yönetir. bireylerin de yöneticinin bilgilerine katılmasıyla mutlu bir şehir doğar.
 • bazıları gökyüzünü ideal devlete benzetirler.. bunun nedeni ise gökyüzünün "herkese e$it uzaklıkta" olmasıdır..
 • ideal devlet adaletin üstünde yükselir. adalet de insanlar için tapınılan, hep aranılan ancak başkalarının ellerinden geldiği için her zaman eksiktir. toplumun bireyleri adaleti arındırılmış duygularla ve empatiyle gerçekleştiremezler. her zaman subjektif bir şeyler araya girer. islamiyette adalet kısasa kısas yöntemiyle ve hz ömer gibi adalet timsali insanların varlığıyla sembolizm üzerinden yürütülürdü. ancak bu kısasa kısas yöntemi de yapana eşit muamele olarak görünse de, özünde sadece bir cezalandırmadır. adalet, korkunç olaylar olduktan sonra herkes için, suçu işleyenin yaptığını anlayabilmesini sağlayabilecek, mağdurların mağduriyetini olabildiğince ortadan kaldırabilecek, durumu düzeltebilecek en üst düzey uygulamalardır. ancak adalet her zaman cezalandırma olarak algılanmıştır. ölüm cezası da bunlardan biridir. ideal devlet, öldürmez. kendi bireylerini öldürmekten men edebilecek bir varlık ortaya koyar. ideal devlet katil değildir. katillere karşı bile katillik etmez.

  adaletin insan eliyle sağlanamayacağı artık tarih bilinci olan hemen herkesin rahatça görebileceği bir durumdur. çok eski dönemlerde kahinler ve ermişler aracılığıyla adalet sağlanırdı. ancak günümüzde bir televizyon dizisi kahramanına da ermiş denebiliyor. devlet, tamamen tarafsız olamaz o nedenle de ideal olamaz. bu artık tam bir ütopyadır.
 • elbette hiç olmayan devlettir.
 • platonun olması - olmaması gerekenler ile yapması - yapmaması gerekenleri ayrıntılı şekilde açıklayarak, 1 ve 2 isimlerini takıp günümüze kadar ulaştıdığı devlet tipidir.
  iyidir kötüdür yorum farkına saygı duyarım.
  ama platon daha bi özet şeklinde hani anlatamaz mıydın bunu be kardeşim. devleti inciğine boncuğuna kadar düşünmüşsün de neden siyasi düşünceler tarihi diye bir ders ilerde üniversitelerde okutulur, benim bu devletlerimi derslerde işlerler diye düşünemedin. hiç mi acımadın lan bize.
  sen bilir misin 45 dakikalık bir sınavda ideal devlet 1 i anlatınız sorusuna cevap vermek için neler çektiğimizi he. ulan 4 sene geçti mezun olalı üniversiteden, hala yazı yazmaktan nasır tutan bölge taze, her baktığımda anıyorum seni saygıyla ve sülaleni sevgiyle.
  olmadı platon olmadı.
  ben sana ideal devletleri tanımlayamazsın demedim adam olmazsın dedim.
  bence platon da adam madam değil - ahmet çakar...]]
 • yanılmaz, sorgulanamaz, şaşırmaz, hesap vermez, her şeyci, tümevarımcı olmayan devlettir.
  değişen, evrilen, gelişen, yenilenen, yenileyen, hatalarından ders çıkaran, hatalarını tekrarlamamaya çalışan, bu ülkede yaşamayı seviyorum dedirten, vatandaşları arasında "ayrı gayrı" yapmayan, berikini ötekine üstün tutmayan, fırsat eşitliği sağlamayı hedefleyen devlettir**
hesabın var mı? giriş yap