1. konyanin hemen her yerini ele gecirmis olan selcuk unisinde gordugunuz olaylarin (bkz: mhpliler) hicbirini goremiyeceginiz acaba evmi tutsam yoksa devam mi etsem dedirten ozel ogrenci yurtlari.
  2. bilkentin 69 ve 70 inci yurtları
    2 odanın ortasında bulunan mutfagı
    mutfakta bulunan microdalga fırından buzdolabına kadar
    ideal ve pahalı(6000 $) bir yurt profili çizerken

bogaziçi süperdorm da bu katagoriye girebilir
  3. ideal öğrenci yurdu fazla temiz ve düzenli olmamalıdır ki öğrenci baba evinde olduğu hissine kapılmasın.
    içerisinde fazla imkan ve bol çeşit asla barındırmamalıdır ki öğrenci kendi hayalgücüyle sorunları çözsün yada çözemesin(önemli değil)
    yurtta bir parça baskı olsun ki kuralları çiğnemenin ve öğrenci olmanın anlamını kavrasın.
    odalar kalabalık olsun ki dünyada ne kadar farklı çeşit insan olduğunu ve insanlarla bir odada yaşamanın ne derece zor olduğunu anlasın.
  4. konya'da bir hayli aktif olan öğrenci yurtları. her türlü etkinliğin sponsoru arasında ideal'i görebilirsiniz. bir de reklam panolarına kız yurtlarındaki huzurlu ortamın resmini koyarak vitrin yapmaktadırlar....
  5. ankara maltepe/demirtepe civarında bir erkek şubesi bulunan konya merkezli özel yurtlar zinciri.
    bir zamanlar ev arkadaşlarımla kavga ettiğim için kapıyı vurmuş çıkmış ve 2 ay bu yurdun misafiri olmuştum, sonra başka arkadaşlarımla bir ev tutup ayrılmıştım.

2 sene kadar sonra, ev sahibimin "kontratın bitip senenin dolmasına 3 ay var ama almanyadan oğlum gelecek, evi boşaltsan bi zahmet, 2 aylık borcun var, onu da affedeyim, evi boşaltıverin" demesi ve o borcun affedilmesinin benim işime gelmesi sebebiyle bu yaz tekrar misafirleri olacağız.
  6. ankara/maltepe'deki erkek şubesine bugun yerleştiğim yurt..
    kraldan daha kralcı uygulamaları da varmış.. devletin bile "amaaaann dns değiştirip girsinler, kökten yasaklamayalım sembolik yasaklayalım" dediği youtube'u sistemlerinden engellemişler..
    youtube'a girmeye çalışınca şu uyarı çıkıyor;

--- spoiler ---

the requested web page has been blocked by your system administrator.
    please contact your system administrator for further information.

--- spoiler ---

allah belanızı versin. ilk günden bunu dedirttiler.. bakalım ilerleyen zamanlarda neler göreceğiz.
  7. iki yıl kaldım bir şubesinde. yirmi dört saat soğuk su imkanı veren süpper yurt. internet minimum hızda müşterilerine hizmet ediyor. tabi şu var, yurdun hızlı büyümesi kaliteyi düşürmüş. yavaş ve nitelikli bir büyüme, saldırgan olmayan rekabet teknikleri ve hukuki yolların istismarı olmadan cazip, ekonomik fiyatlarla müşteriye hitap etselerdi her şey bambaşka olabilirdi.

peki ne oldu? konya'ya gelen her yeni öğrenci, tecrübesizliğin ve korkunun da verdiği o boşlukta bu para tuzağına düştü. normalde eve çıksa salonda kalacak 100 liraya. ama burada bir banyonun yarısı kadar odaya 350 lira veriyor ay başına. ve cart diye çekip gidemiyorsunuz. neden? sözleşme var. sözleşme maddeleri öyle sert ve art niyetli ki. sözleşmeyi okumadan imzalayan herkes bunun cezasını çeker. neden? sözleşme maddesine bakın:

"interneti kullanarak download yapmak yasaktır."

e nedir bunun manası? bu tarz maddeler neden konur? çünkü yurttan atmak ama paranızı da soymak istediklerinde bunu dayandıracakları hukuki bir zemine ihtiyaçları var.

su soğuyordu. evet duş alırken birden bire su soğuyordu. gittik bunu yürt yönetimine bildirdik defalarca. kapasitenin aşıldığını ve yapabilecek bir şeyleri olmadığını söylediler. e benim defalarca hasta olmam? şeytan diyor al reçeteleri git ödet ilaç fiyatlarını ama. neyse. düzeltirler dedik geçtik.

kahvaltı ücretsiz dediler. tamam sevindik. fakat 6 çeşit zeytin koyup yanında 1 tane poaça vermek nedir? maksat göz boyamaktı. geçtik.

efendim, yurtta adam geliyor bana ana avrat küfrediyor kavga ediyoruz. şikayet ediyorum, verdiği tepkiye bak: "o da para veriyor, o da haklı" nasıl ya?

sonunda sinirlerimi bozan şey ne oldu? odanın içinde gezen 2 cm uzunluğunda hamam böceği çakması evrim geçirmiş iğrenç böcek. öyle ki böceği öldürmeye cesaret edemedik. iğrençti.

genel olarak eleştirilerim şöyle:

1- su soğuyor. hemen her şubede böyle.
    2- servis pahalı, özensiz.
    3- abartılı eğlencelere karşılık minicik kütüphanesiz çalışma odaları, kazık gibi sandalyeler.
    4- ekonomik değil. odalar çok küçük, çok pahalı. yere halı bile sermiyorlar.
    5- yataklar en dandiğinden, kırıldığı zaman parasını size ödetiyorlar.
    6- sözleşme metni çok ağır, hukuki baskı çok yüksek.
    7- yurt disiplinine uymayanlar cezalandırılmıyor.
    8- özel hayata saygı sıfır. kafalarına göre özel eşyalarınızı karıştırıp size haber bile vermeyebiliyorlar.
    9- internet berbat. tamir edilmiyor.
    10- kantinler kafalarına göre takılıyor. fiyatları aşırı yükseltiyorlar. 1 litre kolaya 2.5 lira istedikleri dahi görülüyor.
    11- kahvaltı menüleri göz boyama.
    12- spor odaları berbat durumda.
    13- temizlik kötü. 60 kişinin elini vurduğu musluk haftada bir yıkanıyor. tuvaletler çok pis. banyolar hakeza. odanın içinden kocaman böcek çıktı.
    14- televizyon yayını berbat. kablolu tv sürekli kafayı yiyor.
    15- yurt yalıtımları çok kötü. yan odadakiler fısıldasa kafanızın içinde.

en acı yanı şu ki, yurdun hatasından dolayı meydana gelen bir doğalgaz kaçağından zehirlenen öğrencilere, rüşvet almış doktorların "gıda zehirlenmesi" teşhisi koydukları rivayetidir. güvenin ne seviyeye düştüğünü gösterir. dilden dile böyle şeyler anlatılıyorsa. yurdun bu eleştirileri, "altını çiziyorum eleştiri", göz önünde bulundurarak kendisine çeki düzen vermesi gerekir. aksi takdirde dev reklam panoları dikse dahi dilden dile anlatılanlar her zaman karşısında bir engel olacaktır.
  8. ankara özel yurdunda 2 ay kadar kaldığım ve zerre kadar sevemediğim yurt. 2 kişilik oda da tek kalmama rağmen oda yine de ufacık* tek bir masa tek bir sandalye var. tek bir dolap var ayrıca neye göre iki kişilik bu oda onu da anlamış değilim. her gün odanıza çat kapı girerler içeride uyuyan mı varmış yatan mı varmış yada giyinik misiniz soyunuk musunuz buna hiç bakmazlar. 2 aylık kaldığımda ilk ayın parasını peşin verdim ve sonra 15 gün kalacağım için yeniden tam bir ay parasın aldılar, ayrıca girerken günlük öderseniz 20 lira dedikleri odanın ücreti bu sefer 30 liraya çıktı. sabahın 7sinde çekiçlerle duvarlara girişen çağırdıkları ustalar ve sabahın 11inde biz boya yapıcaz diye sizi odadan çıkartan boyacılar da cabası.

ideal öğrenci yurtları hakkında bilgi verin