• konyanin hemen her yerini ele gecirmis olan selcuk unisinde gordugunuz olaylarin (bkz: mhpliler) hicbirini goremiyeceginiz acaba evmi tutsam yoksa devam mi etsem dedirten ozel ogrenci yurtlari.
 • ideal öğrenci yurdu fazla temiz ve düzenli olmamalıdır ki öğrenci baba evinde olduğu hissine kapılmasın.
  içerisinde fazla imkan ve bol çeşit asla barındırmamalıdır ki öğrenci kendi hayalgücüyle sorunları çözsün yada çözemesin(önemli değil)
  yurtta bir parça baskı olsun ki kuralları çiğnemenin ve öğrenci olmanın anlamını kavrasın.
  odalar kalabalık olsun ki dünyada ne kadar farklı çeşit insan olduğunu ve insanlarla bir odada yaşamanın ne derece zor olduğunu anlasın.
 • konya'da bir hayli aktif olan öğrenci yurtları. her türlü etkinliğin sponsoru arasında ideal'i görebilirsiniz. bir de reklam panolarına kız yurtlarındaki huzurlu ortamın resmini koyarak vitrin yapmaktadırlar....
 • ankara maltepe/demirtepe civarında bir erkek şubesi bulunan konya merkezli özel yurtlar zinciri.
  bir zamanlar ev arkadaşlarımla kavga ettiğim için kapıyı vurmuş çıkmış ve 2 ay bu yurdun misafiri olmuştum, sonra başka arkadaşlarımla bir ev tutup ayrılmıştım.

  2 sene kadar sonra, ev sahibimin "kontratın bitip senenin dolmasına 3 ay var ama almanyadan oğlum gelecek, evi boşaltsan bi zahmet, 2 aylık borcun var, onu da affedeyim, evi boşaltıverin" demesi ve o borcun affedilmesinin benim işime gelmesi sebebiyle bu yaz tekrar misafirleri olacağız.
 • ankara/maltepe'deki erkek şubesine bugun yerleştiğim yurt..
  kraldan daha kralcı uygulamaları da varmış.. devletin bile "amaaaann dns değiştirip girsinler, kökten yasaklamayalım sembolik yasaklayalım" dediği youtube'u sistemlerinden engellemişler..
  youtube'a girmeye çalışınca şu uyarı çıkıyor;

  --- spoiler ---

  the requested web page has been blocked by your system administrator.
  please contact your system administrator for further information.

  --- spoiler ---

  allah belanızı versin. ilk günden bunu dedirttiler.. bakalım ilerleyen zamanlarda neler göreceğiz.
 • iki yıl kaldım bir şubesinde. yirmi dört saat soğuk su imkanı veren süpper yurt. internet minimum hızda müşterilerine hizmet ediyor. tabi şu var, yurdun hızlı büyümesi kaliteyi düşürmüş. yavaş ve nitelikli bir büyüme, saldırgan olmayan rekabet teknikleri ve hukuki yolların istismarı olmadan cazip, ekonomik fiyatlarla müşteriye hitap etselerdi her şey bambaşka olabilirdi.

  peki ne oldu? konya'ya gelen her yeni öğrenci, tecrübesizliğin ve korkunun da verdiği o boşlukta bu para tuzağına düştü. normalde eve çıksa salonda kalacak 100 liraya. ama burada bir banyonun yarısı kadar odaya 350 lira veriyor ay başına. ve cart diye çekip gidemiyorsunuz. neden? sözleşme var. sözleşme maddeleri öyle sert ve art niyetli ki. sözleşmeyi okumadan imzalayan herkes bunun cezasını çeker. neden? sözleşme maddesine bakın:

  "interneti kullanarak download yapmak yasaktır."

  e nedir bunun manası? bu tarz maddeler neden konur? çünkü yurttan atmak ama paranızı da soymak istediklerinde bunu dayandıracakları hukuki bir zemine ihtiyaçları var.

  su soğuyordu. evet duş alırken birden bire su soğuyordu. gittik bunu yürt yönetimine bildirdik defalarca. kapasitenin aşıldığını ve yapabilecek bir şeyleri olmadığını söylediler. e benim defalarca hasta olmam? şeytan diyor al reçeteleri git ödet ilaç fiyatlarını ama. neyse. düzeltirler dedik geçtik.

  kahvaltı ücretsiz dediler. tamam sevindik. fakat 6 çeşit zeytin koyup yanında 1 tane poaça vermek nedir? maksat göz boyamaktı. geçtik.

  efendim, yurtta adam geliyor bana ana avrat küfrediyor kavga ediyoruz. şikayet ediyorum, verdiği tepkiye bak: "o da para veriyor, o da haklı" nasıl ya?

  sonunda sinirlerimi bozan şey ne oldu? odanın içinde gezen 2 cm uzunluğunda hamam böceği çakması evrim geçirmiş iğrenç böcek. öyle ki böceği öldürmeye cesaret edemedik. iğrençti.

  genel olarak eleştirilerim şöyle:

  1- su soğuyor. hemen her şubede böyle.
  2- servis pahalı, özensiz.
  3- abartılı eğlencelere karşılık minicik kütüphanesiz çalışma odaları, kazık gibi sandalyeler.
  4- ekonomik değil. odalar çok küçük, çok pahalı. yere halı bile sermiyorlar.
  5- yataklar en dandiğinden, kırıldığı zaman parasını size ödetiyorlar.
  6- sözleşme metni çok ağır, hukuki baskı çok yüksek.
  7- yurt disiplinine uymayanlar cezalandırılmıyor.
  8- özel hayata saygı sıfır. kafalarına göre özel eşyalarınızı karıştırıp size haber bile vermeyebiliyorlar.
  9- internet berbat. tamir edilmiyor.
  10- kantinler kafalarına göre takılıyor. fiyatları aşırı yükseltiyorlar. 1 litre kolaya 2.5 lira istedikleri dahi görülüyor.
  11- kahvaltı menüleri göz boyama.
  12- spor odaları berbat durumda.
  13- temizlik kötü. 60 kişinin elini vurduğu musluk haftada bir yıkanıyor. tuvaletler çok pis. banyolar hakeza. odanın içinden kocaman böcek çıktı.
  14- televizyon yayını berbat. kablolu tv sürekli kafayı yiyor.
  15- yurt yalıtımları çok kötü. yan odadakiler fısıldasa kafanızın içinde.

  en acı yanı şu ki, yurdun hatasından dolayı meydana gelen bir doğalgaz kaçağından zehirlenen öğrencilere, rüşvet almış doktorların "gıda zehirlenmesi" teşhisi koydukları rivayetidir. güvenin ne seviyeye düştüğünü gösterir. dilden dile böyle şeyler anlatılıyorsa. yurdun bu eleştirileri, "altını çiziyorum eleştiri", göz önünde bulundurarak kendisine çeki düzen vermesi gerekir. aksi takdirde dev reklam panoları dikse dahi dilden dile anlatılanlar her zaman karşısında bir engel olacaktır.
 • ankara özel yurdunda 2 ay kadar kaldığım ve zerre kadar sevemediğim yurt. 2 kişilik oda da tek kalmama rağmen oda yine de ufacık* tek bir masa tek bir sandalye var. tek bir dolap var ayrıca neye göre iki kişilik bu oda onu da anlamış değilim. her gün odanıza çat kapı girerler içeride uyuyan mı varmış yatan mı varmış yada giyinik misiniz soyunuk musunuz buna hiç bakmazlar. 2 aylık kaldığımda ilk ayın parasını peşin verdim ve sonra 15 gün kalacağım için yeniden tam bir ay parasın aldılar, ayrıca girerken günlük öderseniz 20 lira dedikleri odanın ücreti bu sefer 30 liraya çıktı. sabahın 7sinde çekiçlerle duvarlara girişen çağırdıkları ustalar ve sabahın 11inde biz boya yapıcaz diye sizi odadan çıkartan boyacılar da cabası.
 • yurt sorumluları tarafından gönderilen cevap ve düzeltme metni aşağıdaki şekildedir;
  "sözleşme olmayan öğrenci yurdu yoktur. sonuçta firmalarda hesaplarını bu sözleşmelere göre yapmaktadır. ayrıca sözleşme zorla imzalıtılmamıştır. imza atılırken hukuki işlemlerinden mutlaka bilgisi verilmektedir.

  downloadın yasak olması normal değil mi hem yasal değil hemde nerde olursanız olun çok kullanıcıların olduğu bir ortamda download yapılıyorsa diğer kullanıcıların internet hızları düşer veya bağlanamaz o zamanda diğer arkadaşların hakkına girmiş olunmaz mı? ders çalışması araştırma yapması yada ödevini hazırlaması gereken kişi madur olacaktır. bu tarzda uyarılar yapmak tabikide yurtdun sorumluluğudur. çünkü orda kalan herkesi düşünmektedir yurt sorumluluları. ayrıca download yasak derken ödeviniz için yada araştırmanız için resim indirmek yada doküman indirmek tabikide yasak değil. hem hızlı bir internetimiz olduğu için bu tarz işlemler sıkıntı olmayacaktır. ama kalkıp internetten film indirmeye çalışıyorsanız bu sıkıntı olacaktır.

  kahvaltıda olması gereken herşey her zaman kahvaltı menüsünde mevcuttur. evinizde oturduğunuzda sabah kalktığınızda kimse size kahvaltı hazırlamaz. sadece ailenizin evinde olduğunuzda anneniz oğlum yada kızım okula gidecek diye erkenden kalkar ve kahvaltı hazırlar. bu hizmeti sağlamamızın sebebide bu sabah kalktığınızda nerde ne yesem derse gidecem kaygısı olmadan kalkıp hazırlanıp aynı annenizin evindeki gibi kahvaltınızı yapıp ondan sonra derse gitmenizi düşünmekteyiz.

  dönemsel olarak yurtlarımız ilaçlanmakta her yıl dönem başlamadan boya badana işlemleri profosyonel bir ekip tarafından yapılmaktadır.

  genel olarak özetlemek gerekirse;
  1. bu yurt internet veriyor
  2. bu yurtta sıcak su banyo var
  3. bu yurt sizin sosyal olarak rahatlamanız için eğlenceler düzenliyor
  4. bu yurtta ders çalışabilmeniz için odalar ve kütüphane mevcut
  5. bu yurtta kendinize özel odalar alanlar mevcut
  6. her yurtta olduğu gibi bu yurttada sözleşme yapılıyor, zorla imzalatılmıyor bu sözleşme, okuma – yazması olan insanlarız.
  7. bu yurtta istediklerinize her zaman ulaşabileceğiniz kantin mevcut, bunun yanı sıra yurtlarımız merkezi yerde illa kantinden alış-veriş yapılması gerekmiyor ihtiyaçlarınızı dışardan da giderebilirsiniz.
  8. bu yurtta spor yapmak isteyenlere özel spor odaları mevcut ve ücretsiz.
  9. bu yurtta standart bir anten yayını ile karıncalı bir görüntüde şahısları seçmeye uğraşmıyorsunuz çünkü kablolu tv yayını var. evlerimizde bile uyduda veya kablolu tv yayınlarında sıkıntılar çıkabiliyor. bu sıkıntının giderilmesi için servis ücretleri verilmekteyken yurtta sadece yayın gitti deminiz yeterli. kimse sizden ücret istemeden müdahale edecektir.
  10. bütün yurtlarda kat görevlisi mevcut. sabahtan akşama kadar tek görevleri sorumlu oldukları yerlerin temizlenmesidir. ama maalesef insanların birbirlerine olan saygısızlıklarından dolayı hergün tekrar tekrar temizlik yapılmaktadır.

  şimdi bu yazdıklarıma baktığınızda burası sanki bir yurt değilde bir otel. verilen hizmetlerin daha bir kısmını yazdım. hepimiz öğrenciydikhepimiz bir şekilde öğrenim hayatımızda bir yerlerde kaldık. siz düşünün bu imkanların hangisi sizlere tanındı.

  bu zamana kadar sıkıntısı olupda yardımcı olunmayan öğrencimiz olmamıştır."