şükela:  tümü | bugün
  • adının önüne gelen ünvan artışıyla egosu ters orantılı olandır
  • öğretmenim olduğu süre boyunca bir kere olsun bir öğrenciye fiziksel şiddet uygulamamış ve ettiği en ağır hakaret (yüzünde babacan bir tebessümle) "eşşek evladım" olan; bizlerin ortaokul öğrencileri olmamıza ve kendisinin yetmiş yaşının üstünde olmasına rağmen sınıfta karşımızda(bize veya mesleğine saygısı yüzünden) önünü ilikleyen; herkesin korkmadan saydığı nadir öğretmenlerden birisi olduğu için dersini dört gözle beklediği ve derste çok başarılı olduğu; dersinde kimsenin herhangi bir yaramazlık veya tembellik alameti göstemediği ve çok ama çok iyi öğreten canım almanca hocam.
  • kitapta adı geçen hocanın öğrencilerinden biri de ünlü ressam nikolay bogdanov' dur.
    resimdeki öğretmen de muhtemelen prof. razynski'dir.
  • %51 oranında ideal arkadaş olandır. ideal öğretmen bana göre, öğrencileriyle ders dışında keyifli bir şekilde muhabbet edebilmeli, hoşsohbet olmalıdır. zira muhabbetine 5 dakika tahammül edemediğin birinin, her gün saatlerce anlattığı şeyleri nasıl dinleyebilirsin ki...
  • hakkında yapılan araştırmalar göre ideal öğretmen; sağlıklı ve gerçekçi bir özgüvene sahip, kişiliğinin güçlü ve zayıf yönlerini tanıyabilen ve kendisini gerçekleştirecek hedefler belirleyebilen, kişisel duygu ve düşüncelerini uygun bir biçimde ifade edebilen, farklı niteliklerde de olsa insanlara etkileyici biçimde hitap edebilen, kişisel değerleri ile mesleki değerleri arasında yakın bir bağ kurabilen, uygun şekillerde ders sunabilen, öğrencilerine ve gerekirse meslektaşlarına gerekli yardımı sunabilen bir insandır.
  • tatlı sert olarak özetlenebilecek öğretmendir. bir ideali olan öğretmendir. bir de branşına göre, bulunduğu okula göre kendini adapte edebilen öğretmendir.örneğin 7 yaşındaki öğrencilere eğitim veren bir sınıf öğretmeni ile 16-17 yaşında lise son sınıf öğrencilerine eğitim veren bir öğretmen ya da madde kullanımının sıradanlaştığı bir meslek lisesinde çalışan öğretmen ile öğrencilere ceza olarak çarşı izni verilen mülayim öğrenciler olduğu bir fen lisesinde çalışan öğretmen aynı tutuma sahip olamazlar. o yüzden ideal öğretmeni tanımlarken pek çok etmen göz önünde olabilir, örneğin çoğunluğunun anne babası yobaz olan bir okulda biyoloji öğretmeni olup evrim hakkında bilgi vermeye de çalışıyor olabilirsin ya da çoğunluğun anne babası ateist olan bir okulda bir din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmeni olup islamiyeti, haramı helâli de anlatmaya çalışabilirsin. naçizane görüşüm ideal öğretmen bilgileri ya da kendi görüşünü empoze eden,dikte eden değil, öğrencilerin bilgiyi alabileceği kıvama getirendir. az önceki örneğe geri dönüp çoğunlukla muhafazakar anne babalara sahip öğrencilerin olduğu bir okulda evrimi anlatırken "ortada bilimsel kanıtlar var inanacaksınız, mecbursunuz." ya da "çocuklar evrim konusu sapkın bir konu,ben bunu protesto edip anlatmıyorum." değil, "inanıp inanmamaktan ziyade inanmıyorsak bile, neye inanmadığımızı bilelim, karşı çıkacaksak bilerek karşı çıkalım." gibi sözlerle bir şekilde öğrenciye konuyu anlatıp alabileceği kıvama getirmeli.

diğer örneğim meslek lisesi ve fen lisesi karşılaştırması. ne yalan söyleyeyim fen lisesindeki öğretmen her şekilde avantajlı, zaten bilgiyi almaya hazır, başarılı olduğuna göre bir şekilde disiplini olan, çoğunlukla karakteri düzgün öğrenciler var. böyle bir okulda idealist öğretmen olmak kolay ama bir meslek lisesinde hele hele de şu meşhur öğretmeni kucağına alan öğrencinin olduğu lisede idealist öğretmen olmak zordur. ama bence ideal öğretmen öyle bir okulda çocukları madde bağımlılığından kurtarmayı bir şekilde ufacık da olsa katkı yapmak için mücadele edebilir.
  • sınıfta kalmanın hemen hemen olmadığı bir sistemde bu kadar yontulmamışla illaki pes edecek öğretmen.

çürüklerle sağlamları ayırmayan bir sistemde sağlam meyve beklenemez.
  • buyruuoonn benim.
  • şartlar ne kadar kötü olursa olsun "ben elimden gelenin en iyisini yapmak için var gücümle çalışıyorum. daha fazla ne yapabilirim." diyebilen öğretmendir. doğru; müfredatı beğenmeyebilirsin, idare mobbing uyguluyor olabilir, devletin eğitim politikaları da seni engelliyor olabilir, gereksiz evraklar seni boğuyor olabilir ama yine de mevcut şartlar ne kadar kötü olursa olsun, canla başla yılmadan öğrenciye gücünün yettiği ölçüde katkıda bulunmaya çalışmak seni ideal öğretmen yapar.