şükela:  tümü | bugün soru sor
 • meslek lisesinde öğretmene büyük saygısızlık olayından sonra tartışılması gerekendir. bence öğretmen liseleri tekrar açılmalı ve çok yoğun kişilik analizleri ve sınavın yanında öğretmen adayının bütün öğretmenlerinden "öğretmenlik yapabilecek potansiyelin olup olmadığı konusunda" referans mektubu isteyeceksin.

  bugün yapay zeka facebook paylaşımların google aramalarına göre kimin sana uygun eş olduğunu söyleyebiliyor bu çeşit yapay zeka kullanarak kişinin öğretmenliğe uygun olup olmadığı belirlenebilir.

  bugün ülkemizdeki sistemde öğretmen olmak çok zor. 4 yıl eğitim fakültesinde eğitim aldıktan sonra kpss'ye gireceksin, sözleşmeli olarak doğuya gönderilip 6 sene sonra tayin isteyebileceği şekilde bir sistem var. stajerliği şuyu buyu bir çok aşama var geçeceği. ama sıkıntı şu ki bütün bu aşamalar öğretmeni daha iyi ve yetkin yapmıyor. ancak çektiriyor, öğretmen bunlardan bir şey edinmiyor, formalite icabı geçmesi için lanet ede ede sabrediyor.

  tabi küfür yiyecekmişim gibi geliyor öğretmenler tarafından ama sistemde sıkıntı olsa da öğretmen yetiştirme konusunda çok başarılı değiliz. bence dünyanın en iyi öğretmenini de yetiştirsen bali çeken çocuğa ne verebilir. tamam belki korkutup susturup ders işleyebilir ama ne derecede etkili eğitim verebilir? önce sistemin değişmesi gerek elbette öğretmen yetiştirme modelinden sonra.
 • egitim fakültesi mezunu olup en az 10 yil ülkenin en kötü yerlerinde yâni 3ün 6sinda çalışmış insanlari bakan, müsteşar yapmaktan geçer.
  yoksa ben bu çömez egitimci halimle bakana on basarım.
  hatta iddia ediyorum, atanmamis mezun ve hala ogrenci olan herkes on basar.
 • eğitim sektörünün içinde olan kişilerin konuşup geliştirmesi, diğerlerinin de kendi işine bakması gereken model.
 • (bkz: eugenics)