şükela:  tümü | bugün
  • meslek lisesinde öğretmene büyük saygısızlık olayından sonra tartışılması gerekendir. bence öğretmen liseleri tekrar açılmalı ve çok yoğun kişilik analizleri ve sınavın yanında öğretmen adayının bütün öğretmenlerinden "öğretmenlik yapabilecek potansiyelin olup olmadığı konusunda" referans mektubu isteyeceksin.

bugün yapay zeka facebook paylaşımların google aramalarına göre kimin sana uygun eş olduğunu söyleyebiliyor bu çeşit yapay zeka kullanarak kişinin öğretmenliğe uygun olup olmadığı belirlenebilir.

bugün ülkemizdeki sistemde öğretmen olmak çok zor. 4 yıl eğitim fakültesinde eğitim aldıktan sonra kpss'ye gireceksin, sözleşmeli olarak doğuya gönderilip 6 sene sonra tayin isteyebileceği şekilde bir sistem var. stajerliği şuyu buyu bir çok aşama var geçeceği. ama sıkıntı şu ki bütün bu aşamalar öğretmeni daha iyi ve yetkin yapmıyor. ancak çektiriyor, öğretmen bunlardan bir şey edinmiyor, formalite icabı geçmesi için lanet ede ede sabrediyor.

tabi küfür yiyecekmişim gibi geliyor öğretmenler tarafından ama sistemde sıkıntı olsa da öğretmen yetiştirme konusunda çok başarılı değiliz. bence dünyanın en iyi öğretmenini de yetiştirsen bali çeken çocuğa ne verebilir. tamam belki korkutup susturup ders işleyebilir ama ne derecede etkili eğitim verebilir? önce sistemin değişmesi gerek elbette öğretmen yetiştirme modelinden sonra.
  • bir şekilde bulunup uygulanması gereken modeldir.

eğitimde sınıf mevcutların düşürerek yada siniflari akıllı tahtalarla donatıp çocuklara tablet dağıtarak başarılı olamayacagimiz çok açık.

eğitim fakültelerini sil baştan duzenlemeliyiz hatta pek çoğunu kapatmalıyız özellikle liseden bozma üniversitelerde açılanları. kaliteli ve donanımlı en az fen lisesi ayarlarinda olan öğretmen liseleri açılmalı. bu liselerde spor ve sanat liseleri gibi özel yetenek sınavıyla öğrenci almalı çünkü öğretmenlik yani öğretmek yetenek işidir. artık uzmanları belirler hangi testlerin yapılması gerektiğini bir öğretmende olması gereken özellikleri belirleyecek testler uygulanır bunlarla seçilmiş öğrenciler tam burslu buralarda eğitim görür ve üniversite de yeniden düzenlenecek eğitim fakültelerine geçiş yaparlar. gerekirse yüksek lisans şartı da koy kamu da çalışacak öğretmene.

yabancı kaynakları takip edecek kadar iyi ingilizcesi olan sadece izin günlerini değil gündemi dünyayı takip eden. en az bir enstrüman çalan ve bir spor dalında lisansı olan hobileri olan öğretmenler yetiştirelim ki çocuklarımızı geleceğimizi kurtaralım.

bu öğretmenleri yetiştirmek için hiç bir masraftan kaçınılmamalı. bu şartlarda yetiştirilen öğretmen maaşı uzman doktor maaşı ile eşit olsun hatta daha yüksek olsun, erken emekli olsun ayrıcalıkları olsun ama önceliği çocuklarımız geleceğimiz olsun. nasıl ders programını 3 güne sıkıştırırım da 4 gün tatil yaparım diye düşünmesin.
  • egitim fakültesi mezunu olup en az 10 yil ülkenin en kötü yerlerinde yâni 3ün 6sinda çalışmış insanlari bakan, müsteşar yapmaktan geçer.
    yoksa ben bu çömez egitimci halimle bakana on basarım.
    hatta iddia ediyorum, atanmamis mezun ve hala ogrenci olan herkes on basar.
  • eğitim sektörünün içinde olan kişilerin konuşup geliştirmesi, diğerlerinin de kendi işine bakması gereken model.
  • (bkz: eugenics)