• babam ne zaman ölüm konusu açılsa oğlum ''ben fazla yaşamam 54 yaşını geçmez, 55'i göremem'' diyordu. biz de ''ya baba saçmalama daha 70-75 yaşına gelicen ton ton dede olucan'' derdik. o da ''yok olum allah beni kimseye muhtaç etmesin, siz bana bakmazsınız'' derdi. takılırdı bize. ben de şakasına ''haklısın baba ne bakıcam gönderirim huzurevine bakarlar orda'' diyordum. o da sonra söverdi bize. babama göre ideal ölüm yaşı buydu ve dediği yaşta da ayrıldı aramızdan. ölüm hakkında dediği ve her istediği oldu ama bir şeyi unuttu. bizi unuttu. annemi unuttu. kedilerini unuttu. gözü gibi baktığı makinelerini unuttu. her gün gittiği bahçelerini unuttu. şimdi düşününce keşke her şeyi bu kadar bilmeseydin be baba diyorum. ona göre ideal olan her şey bize zehir oldu. ölüm yaşının ideali olmuyor anlayacağınız. ne zaman olursa olsun insanın dünyasını yıkıp geçiyor. umarım gittiğin yerde rahatsındır baba.
  • asla kendi olduğunuz yaş olmayandır.
  • insanın çevresi tarafından yaşlılığına bağlı sebeplerden ötürü taşak geçildiği, ve işbu durumu fark edemediği yaş.

- örneklerle açıklar mısınız?
    - tabii ki açıklarım:

örn:

özgür adlı kahramanımız, üniversitede dağcılık kulübüne üye olmuş, ve ~30 yaşına dek bu hobisini sürdürmüş bir arkadaşımız olsun mesela. çoluk-çocuk-aile filan derken çok sevdiği dağcılık uğraşısına son vermiş, kariyer yapma derdi nedeniyle bilgisayar karşısında göt göbek büyütmüş bir dostumuz olsun.

sene 2044:

- özgür dayı noldu merdivenleri çıkamıyorsun?
    - ıııh mııh yorulduk
    - ip sarkıtalım mı dayı? heheh. noldu? rakım mı çarptı?
    - miehh ne?
    - gel gel çekelim seni heheh. kafa siker durursun bir de dağcıydım diye...

~

selamlar özgür. ideal ölme yaşındasın. kendine iyi bak.
  • benim için 56
    ancak 62 yaşında kaybettiğim annem için 80-90 olması gerekirdi diye düşünüyorum.
    tüm anne ölümleri ne zaman olursa olsun erken oluyormuş.
  • altina sicmadigin yastir.
  • doğarken ölmek en iyisi. ne kimse size çok bağlanır ne de siz kimseye. diğer türlü ideali yoktur bu işin.
  • taam la taam en bohem en cool sizsiniz. geberin de ortam bize kalsın. 1000 sene yaşasam 1000 daha isterim. ezikler sizi.
  • daha öncede sölendiği gibi 25tir. üniversiteyi uzata uzata 25te bitirirsin. sonra kim işle güçle askerlik ile uğraşacak. geber git amına koyim.
  • 900.
    bu kadar yaşamak isterim. 900 yıl.
  • ölüyorum tanrım
    bu da oldu işte.

her ölüm erken ölümdür
    biliyorum tanrım.

ama, ayrıca, aldığın şu hayat
    fena değildir...

üstü kalsın.

(bkz: cemal süreya)
hesabın var mı? giriş yap