• öncelikle yazıma, yerli ve milli düşünürümüz aysun kayacıyı anarak başlıyorum.
    sonralıkla ise platoon'un şu ünlü vecizesiyle devam ediyorum;

" demokrasinin esas prensibi, halkın egemenliğidir. ama milletin kendini yönetecekleri iyi seçebilmesi için, yetişkin ve iyi eğitim görmüş olması şarttır. eğer bu sağlanamazsa demokrasi, otokrasiye geçebilir. halk övülmeyi sever. onun için, güzel sözlü demagoglar, kötü de olsalar, başa geçebilirler. oy toplamasını bilen herkesin devleti idare edebileceği zannedilir."

görüldüğü üzere milattan önce dahi, öngörülmüştür ki, herkesin oyu eşit olamaz. eğitimli ile eğitimsiz bir olamaz.

önerim şu şekilde;

her seçmene oy kullanabilmesi için 20 senede bir yapılacak, sınav zorunluluğu getirilecek. sss- seçmen seviye sınavı

ilk iş, ysk ve ösym'den, yürütmeden, yasamadan bağımsız bir komisyon kurulacak ve sınavları bu komisyon hazırlayacak, yapacak,denetleyecek her kurumun üzerinde olacak. seçime şaibe karıştığında, orduya dahi emir verebilecek fakat tek yetkisi sınavla sınırlı olacak.

sınavda;
    10 temel matematik ve geometri sorusu olarak --- analitik düşünme
    20 türkçe dil bilgisi ve paragraf sorusu olacak ---- okuduğunu anlama ve sebep sonuç ilişkisini kavrayabilme
    10 tarih sorusu olacak --- tarih bilmeyen birinin geleceği belirleyebilmesi düşünülemez
    10 genel kültür sorusu olacak---
    10- yakın siyasi tarih sorusu olacak --- en azından süleyman demirel üni.yi kimin yaptığı bile sorulabilir
    ( sorular ve alanlar çeşitlendirilebilir)

daha sonra; sınavdan aldığın puana göre rey sayın olacak. ör: 0-20 puan 1rey, 20-40 puan 2 ........ 80-100 puan 5 rey şeklinde.

böylelikle, hem herkesin oy hakkı olacak, hem de aya 4 şerit yol yapıldığı söylense inanacak seçmenin ülkenin kaderini belirleyebilmesi zorlaştırılacak.

sistem çok zor değil. ve bence tüm dünya da uygulanması gerekmekte, ivedi olarak da bizim ülkede.

edit: tanım: bin yıllardır insanlığın düşündüğü ve halen cevabını aramakta olduğu soru.
hesabın var mı? giriş yap