şükela:  tümü | bugün
  • fenerbahçe
    galatasaray
    beşiktaş
    trabzonspor
    boluspor
    karşıyaka
    göztepe
    sivasspor
    kayserispor
    gaziantepspor
    bursaspor
    kocaelispor
    sakaryaspor
    adanaspor
    ankaragücü
    eskişehirspor
    antalyaspor
    samsunspor
  • fenerbahce

galatasaray

besiktas

trabzonspor

sivasspor

boluspor

altay

karşıyaka

gençlerbirliği

gaziantepspor

adanaspor

antalyaspor

eskişehirspor

ankaragücü

kocaelispor

bursaspor

göztepe

istanbulspor
  • sanırım fenerbahçe'lilerin gönlünden şöyle bir süper lig geçer.

fenerbahçe
    galatasaray
    beşiktaş

3 takım yeter. şampiyonluk garanti.
  • şimdi, dört büyük takımı kafadan yazıyoruz. üç büyükten sonra 1. lig'de en çok yer alan takımlar altay ve ankaragücü'nü de yazmaz isek tarihimize küfretmiş oluruz. bursa, gençlerbirliği, antep'i de yazalım. etti dokuz takım. süper lig'de en çok yer alan 9. takım olan samsun'u da ekleyelim. adana'dan iki takımdan birini ekleyelim, adanaspor veya adana demirspor. son yılların başarılı takımları sivas ve kayseri'yi de yazdık mı eder 13 takım. eskişehir ve kocaeli'yi de alalım, oldu 15. karşıyaka/göztepe ikilisinden birini alalım, taraftarı olan sakarya'yı da aldık mı geriye bir ekip kalıyor. açıkçası ona karar veremedim, denizli olur, konya olur, diyarbakır olur, rize olur, antalyaspor olur, manisa olur, malatya olur, çanakkale olur...
  • istanbuldan en fazla 2 takım koyardım bu kombinasyona. bana kalsa anadolu'nun en ücra köşelerinden, köylerden çıkmış yetenekli takımlar olmalıdır ligde. oraların da adı duyulsun, oranın da insanları gurur duysun. mehmet efendi ben bozalaksporluyum dedimi avrupa'da, ayrı bir köşeye oturtulsun. budur.
  • beşiktaş
    fenerbahçe
    galatasaray
    eskişehirspor
    trabzonspor
    karşıyaka - altay - göztepe
    gaziantepspor
    konyaspor
    antalyaspor
    diyarbakırspor
    vanspor - erzurumspor - sivasspor
    bursaspor
    denizlispor
    ankaragücü
    sakaryaspor-kocaeli
    samsunspor-rizespor - çanakkale d.spor -
    sarıyer - kasımpaşa - kayseri - boluspor - adanaspor - mersin iy - kartalspor
    k.k.t.c şampiyonu

ayrıca bence lig 19 veya 20 takımlı olup senede 4 hafta haftaiçi maç oynanmalı. tabi ligde takım sayısı artması sık maç trafiği ile takımlarımızı avrupa kupalarına hazırlarken lig kalitesinin düşmesi gibi bir sonuç da verebilir. k.k.t.c'nin de ligde bir takım kotası olması gerekir diye düşünüyorum ama o nasıl ayarlanır bilmiyorum.
  • (bkz: edirnespor)
  • ligin kalitesi açısından takım sayısının 10 gibi bir rakama düşürülüp bu takımlarında birbirleri ile toplam 4 maç yapması makul olabilir. böylece takımlar arasındaki puan farkı azalacağından şampiyonluk yarışı harketleneceği gibi zayıf takımlar ligde yer bulamaz, belli bir gücü olan istikrarlı takımlar ortaya çıkar böylece takımlarımızın kasınpaşa, man utd, antalya gibi dengesiz fikstürleri olmaz, sürekli iyi takımlarla oynamak kaliteyi yükseltir. ha iskoçya'da bu iş niye olamıyor bilemiyorum onu da.
    olaya bu açıdan yaklaşınca devamlı bir maddi gücü olan takımlar olmalı ligde fakat yine de aşağıdaki gibi olursa tadından yenmez.
    ideal lig ise:

beşiktaş
    galatasaray
    fenerbahçe
    trabzon
    göztepe
    samsun
    adana demir
    eskişehir
    kocaeli
    diyarbakır

yükselme ligi:

karşıyaka
    altay
    adana
    mersin i.y.
    sakarya
    gaziantep
    gençlerbirliği
    bursa
    denizli
    manisa
  • adı geçen kombisnasyon örneklerine incelersek bir çok kent takımımın sapır sapır döküldüğü, süper lige çıkmak için gerekli şartlara sahip olmadığı görülmektedir. özellikle yöneticilerin kötü yönettiği, taraftar desteğinin çok az olduğu bu kent takımlarından oluşacak kombisnasyonların hiçbir yararı yoktur. temsil adaleti olsun diye bu kombinasyonlar iyi niyetle hazırlanıyor ama bu takımlar o kadar kötüler ki bu yapılan sadece zihin jimnastiğinden öteye geçmemektedir.