şükela:  tümü | bugün
  • uyuduğun vakit ile dış etkenlere (çalar saat,gürültü v.s.) bağlı kalmadan uyandığın vakit arasındaki süre ideal uyku süresidir.bunu,batı virginia üniversitesi tıp fakültesinin ayarlamasına değil de kendi metabolizmamızın ayarlamasına bırakmak gerek.
  • kendimce "ideal uyku süresi yoktur, ideal uyku aralığı vardır" demek istiyorum.
    örneklemek gerekirse saat 12'de yatan bünye, 7'de kalksa da uykusuzdur. ama gece 3'te yatıp sabah 10'da kalkan bünye uykusuz değildir. neymiş saat 7-10 arasındaki uyku verimliymiş. neymiş araştırmayı yapanlar benim yanımda halt etsinmiş *
  • amerikalıların son yaptığı araştırma sonuçlarına göre yetişkinler için 5 saate düşmüştür.
    oysa ki biz hep 7 saat olarak bilirdik.
    5 saat nedir, şahsıma yetmeyeceği ve kesinlikle ideal olmayacağı aşikardır.

aslında bu süre haftalık olarak belirlenmelidir bana kalırsa, sanki haftada 45 saat uygun gibidir.
    gün bazında dağılımı da kişiye ve şartlara göre ayarlanabilir.

not: evet, çok uykum var an itibariyle.
  • sistemini modern kölelik üzerine kurmuş olan abd'de yapılan "araştırma"larda 5 saate düşmesi şaşırtıcı değildir. her 10 senede 1 saat kısalarak 50 sene sonra tamamen ortadan kalkmasını bekliyorum.
  • benim için 3 saat olandır.
  • 10 saattir..

4-6 falan ne öyle, ben 20 saat ayakta dursam üstüne rahat bir 14 saat uyurum..
  • doğrusunu şimdiye kadar kimse yazmamış nedense... 8 saattir efendim... iyi uykular...
  • ideali genis kitlelerce kabul edilen 8 saat olmasina ragmen, sahsima ideal olan uyku suresi en az 12 saattir.

aksi takdirde gerizekali bir varlik oluyorum. mide bulantilari da cabasi.
  • kesinlikle 6 saat yeterlidir. ama gece yattığınız saate göre. gece 12 de yatıp altıda kalkıldığında gayet dinç olunurken gece 3 te yatınca öğlen 12 de kalkmak olasıdır çünkü uykunun kalitesi ciddi anlamda değişiyor.
  • tam olarak 6 saat 48dk'dır. (bkz: tartışılmaz gerçek)