şükela:  tümü | bugün
 • dusunce maddeden once gelir ve maddeye bicim verir felsefesindeki ogretmen tipi. bunlar ayni zamanda yaramazlik eylemlerinin yeni yaramazlik fikirlerini urettigini degil oncesiz ve sonrasiz yaramazlik ruhunun kendini yaramazlik eylemlerinde gerceklestirdigini de savunurlar. bu tipin en bilinen ornegi hegel'dir.

  (bkz: kavrami gotunden anlamak)
 • her öğrencinin eğitiminde en az bir kere karşılaşması gereken öğretmen. düşünmeyi sorgulamayı kendi doğrularını bulmayı öğretir. ne kadar erken karşılaşma şansına sahipse öğrenci o kadar çok kendi olur.
 • beyaz zambaklar ülkesi adlı eseriyle tanınan rus yazar grigory spiridonovich petrovun yaşamının son dönemlerinde karaladığı müstesna kitap.
 • hangi ideallere bagli oldugu sorgulanmasi gereken ogretmendir.

  islamci ideallari ogrencilerine dikte eden bir ogretmen de olabilir, o da idealisttir sonucta.
 • türkiye'de bol miktarda bulunan fakat tembel öğretmenler tarafından; "bu kadın, bu adam boşa çaba harcıyor, bu öğrencilerden bir cacık olmaz" denilerek küçümsenen öğretmen.

  asıl sorgulanması gereken kendisine bunları diyen öğretmenlerin kalitesi, zeka seviyesi, kültürel birikimi..
  insanlar alışmış tembel tembel okula gidip gelmeye, kendilerini çok ders anlatıyoruz gibi göstermeye o yüzden işlerini doğru düzgün yapmaya çalışan öğretmenleri görür görmez hemen kıskanıp çamur atmaya çalışıyorlar.

  benim bu ülkeden uzaklaşmam için en büyük nedenlerden birisi bu tip insanlar işte... "memleketi sen mi kurtaracaksın, boşuna çaba harcıyorsun, bu öğrenciler sanki atomu mu parçalayacaklar" bıdı bıdı bıdı kafa ütülemekten başka bildikleri iş yok. insanlara destek olmuyorsunuz hadi onu anladık da bari köstek olmasaydınız ¿

  edit: bu arada geçtiğimiz gün spacex falcon heavy testi yapılmıştı ya hani.. hah işte o testi yapan ekibin içersinde sizin beğenmediğiniz o türk mühendisler yani türk öğrenciler vardı.. ayrıca yeri gelmişken (bkz: aziz sancar)'ı da unutmamak lazım. disiplinli çalışınca, çaba gösterince türk öğrenciler de gayet iyi yerlere gelebiliyormuş demek ki...