şükela:  tümü | bugün
  • internet üzerinden kitap satışı yapan bu iki sitenin birbirinden temel farkı fiyatı, ideefixe tartışmasız daha pahalı. ama kitapyurdu peşin fiyatı 4 e böler, ideefixe kredi kartının tipine göre değişik vade seçenekleri sunar, puan kullanır..

kitapyurdu sadece kitap satar; ideefixe, müzik, film, poster vs de sunar seçenek olarak. ayrıca, kitapyurdunda dini yayınlar daha bir ön plana çıkmıştır, yine de aklınıza gelen her kitabı ordan da rahatlıkla bulabilirsiniz, hatta ideefixe de baskısı tükenmiş görünen kitaplara burdan ulaşılabilir.

bunlar somut farklar, işin bir de manevi kısmı var ki, ideefixe in yaklaşımı bana her zaman daha sıcak, daha kitapsever, daha bir dostcanlısı gelmiştir. her sene sanal kitap fuarları düzenler, zaten bence alışveriş etmek için en uygun dönem de bu zamanlardır. son iki yıl, bilgi yarışmaları da cabası. arada mail atar, halinizi hatrınızı sorar, bu işi nasıl yaptıklarıyla ilgili açıklamalar yapar, neden elektronik cihaz satışından vazgeçtiğini falan anlatır, yeni ismi için fikir alışverişine girer. fantastik edebiyatla ilgili önerilerde bulunur vs vs..

bunlar güzeldir, neticede bizim amacımız kitap okumak, kitap bulmak onlarınki de satmak olunca nerenin koşulları işimize gelirse ordan alırız. ama ben şahsen hepsini takip etmeyi, kıyaslamayı tercih ederim.

bu arada yenisayfaya bakılmasında da fayda vardır.

bütün bu sitelerin bence en güzel yanı, benim bir zamanlar olduğum gibi, taşrada yaşamak durumunda kalan, kitaba ulaşamayan insanlara, bir seyhanda veya dostta, imgede geziyormuş hissi vermeleridir. minnettarız.
  • ideefixe ilk gözağrımızdır ama kitapyurdu boynuz kulağı geçer misali ona fark atmıştır. aralarındaki temel fark ise; ideefixe'nin "en geç 2 günde kargo" dediği bir kitabı 15 gün içerisinde bulamaması ve attığım maile azarlar gibi cevap vermesi, kitapyurdu'nun ise bugüne kadar temin edemeyeceği hiç bir kitaba böyle artislik cümlelerle teslimat süresi belirlememesidir.
  • kitapyurdu, doğumgünümde yapacağım alışverişlerde hediye olarak kargo ödemeyeceğimi bildiren bir mail attı bana. genelde de internet alışverişlerinde ideefixe'i tercih ettiğimden bu da kitapyurdu'nu denemek için iyi bir fırsattı.
    hızlıca anlatmak gerekirse; 2 kitap sipariş verdim. 3 iş günü sonra geldiler ve kullanılamayacak kadar kötüydüler. kapakları buruşuk, ezik ve üzerinde derin çizgiler vardı. 7 gün içinde iade prosedürü olduğunu öğrendim ve hemen bildirdim. ertesi gün geri yolladım. üzerinden çok fazla zaman geçince tekrar mail attım kitaplardan biri ellerinde yokmuş bekliyorlarmış istersem onu iade edip sadece bir tanesini yollayabilirlermiş. ben de tabi ki ikisinin de iadesini istedim.

kitapları geri alırken hiç seslerini çıkarmadılar, haklarını yememem lazım ama o kadar kötüydü ki kitapların durumu nasıl yollayabildiklerine inanamadım. benim ders kitaplarım, yıllardır kullandığım sözlüklerim bile o duruma gelmedi bu güne kadar.

ideefixe'den alınan kitaplar mükemmel denebilecek kadar düzgün geliyor ve bu benim için her şeyden önemlidir. paketlerden bir de promosyon ürün çıkıyor. ayrıca bugüne kadar kitap alacağımda hep iki siteyi karşılaştırdım ve fiyatlar genellikle ya aynı ya da birkaç kuruş farkediyor. ayrıca aynı kredi kartıma ideefixe çok daha fazla taksit yapmıştı. neden sürekli pahalı dendiğini anlayamadım.

benim kitapyurdu'na ilk sipariş verdiğim tarih 9 ocak'tı. 1-2 gün önce kitapların kredi kartıma iadesi yapıldı. yani iki kitap için ben neredeyse 1 ay uğraştım. 5 liralık kargo indirimine hiç değmedi. artık biliyorum ki isterse tek bir kitap 5 lira pahalı olsun iideefixe'den vazgeçemem.
  • kitapyurdu sipariş verdiğim kitapları hasarlı yollamayan, çok iyi sarıp sarmalayan hatta neredeyse pamuklara saran, gönderdikleri bir kitapta içeriksel hata gibi bir sorun * yaşadığım tek seferde de çok kısa zamanda çözüm üretip, bütün sorumluluğu üstlenen, kitap satma işini layığıyla yapan bir firma iken, daha eski, daha deneyimli ideefixe'in müşterisine karşı bir miktar ilgi problemi sözkonusudur. kitapyurdu müşteri hizmetleri noktasında, türk misafirperverliği gösteren ev sahibi gibi iken, ideefixe snob bir tavır sergiler. bununla beraber ideefixe'in, tabiri caizse hastası olduğum süper bir kitap satış dönemleri vardır ki evlere şenliktir, takip edilmesi inanılmaz keyiflidir, alıntı yarışması diye bir deli eğlence sunar insanlara. gönülleri fetheder. bir anda yakın dost mertebesine ulaşır. dolayısıyla ikisi de takdir edilmeyi hakeden iyi kitapçılardır kendilerine has.
  • ikisinden de zaman zaman alışveriş yapıyorum ve şu ana kadar iki siteden de memnunum. bu tip sitelerin ne kadar iyi olduğu daha çok sorun yaşadığınızda ortaya çıkıyor. bu açıdan değerlendirecek olursam, iki siteden yaptığım alışverişlerde de birer kez gelen kitabın sayfası eksik çıktı. aradığımda iki site de ilgilendi ve bana yenisini ücret talep etmeden gönderdi. aralarındaki tek fark ise idefix'in daha çabuk göndermesi oldu.

bunun dışında idefix'in kitap puanlama olayını çok seviyorum. böylece spoiler yemeden kitap hakkında fikir sahibi olabiliyorum. okur yorumlarını okuduğunuzda kitabı okumuş kadar oluyorsunuz. insanlar yorumun nasıl yapılması gerektiğini malesef bilemiyorlar. yani idefix, bir nevi imdb vazifesi görüyor ama tam olarak randıman alabilmek için daha fazla kişinin oylaması lazım.
  • eskiden kitapyurdu daha ucuzdu artık idefix daha ucuz ve insanı çıldırtan bir kitap adı bulma yarışması var.
    edit: roman alıntı yarışması
    sonuçta kitabın adı bulunuyor o da ayrı mesele
    edit2: artık okuoku daha ucuz
  • internetten kredi kartıyla yaptığım ilk kitap siparişlerimi kıyaslayacak olursam:

-kitapyurdu 1 mayıs'taki siparişimi ancak 10 mayıs'ta teslim edebilmiştir. uyarmasam hala gelceği yoktu. hasarlı olanın yenisini beklemişler günlerce.

sonra "olduğu kadar" diyip hasarlıyı idefix'ten sipariş ettim.

-9 mayıs'taki sipariş 11 mayıs'ta elime ulaştı.

idefix, 2 günde speedy gonzales'lik yaptığı yetmiyormuş gibi paketime bir de dergi ve istanbul modern mayıs 2011 sayısını eklemiştir.
  • aynı anda iki siteden de sipariş vermiş bulunuyor ve tecrübeleri de katarak başlıyorum;
    güven verme konusunda nedense idefix bir adım öne geçiyor. bundaki en büyük etken, sitenin tasarımı ve insana bir kitapçıda olduğu hissini tattırması. mephisto'da dolaşıyormuşsun gibin, böyle parlak sanki arkadan müzik çalıyor falan.
    kitapyurdu, bildiğin cağaloğlu kitapçısı, buradan ne çıkar diyorsun ama senin aklına gelmeyenler bile çıkabiliyor.

bir önemli farklarını şimdi farkettim ki; kitapyurdu siparişi verdiğin anda hesaptan parayı kesiyor. bu şu demek; kitaba ulaşamazsan kitapyurdunda paran kalıyor. sonraki bir alışverişinde hesaptan düşüyorlar. tam bakkal mantığı, tam bir doğu usulü, esnaf kafası.... ayağı kesilmesin, zaten daimi müşteri, biz her zaman buradayız abi...vs
    idefix ise hesaba bloke koyuyormuş. kargoya verdiğinde eğer kitaba ulaşamazsa onun bedelini düşerek gönderiyor. yani çok sıcak çok samimi ama bir yere kadar. hesap bitti mi herşey biter.

bir de çok önemli iki nokta mevcut; kitapyurdu kesinlikle çok daha iyi bir database'e sahip. zaman zaman sizi bu konuda şaşırtabilir yani "yeşil"li kitapları burada bulamayabilirsiniz ama istisnalar dışında, dediğim gibi, daha iyi bir alt yapısı olduğu tartışılmaz.
    bir de indirim konusu. bu noktada da kitapyurdu kesinlikle daha iyi. fakat yine istisnalar mevcut.
  • (bkz: kitapzen)