şükela:  tümü | bugün
  • elle tutulur hiç bir profesyonelliği olmayan ve tamamen müşteri odaklı çalışıp tasarımcı hakkını gözetmemesiyle bunu kanıtlayan gaydiriguppak bir oluşum.

tasarımcılar harıl harıl çalışır, nihayetinde projeye 250 (yazıyla ikiyüzelli) tasarım yüklenir, ve müşteri bunların hiç birini beğenmezse idemama.com müşterinin parasını iade eder. her ne kadar sistematik yarışma üzerine kurulu olsa da, emeğin iadesi de yoktur.

amatör dürtüler ve prensiplerle bu işler olmaz.

güncel dipnot: kazanan tasarımların epey yüksek bir oranı çalıntıdır. hala aktif bir kullanıcısı olduğumdan bunu çatır çatır kanıtlayabilirim. hatta zevk edindim, arşiv yapıyorum çalıntı tasarımlarından. kendilerine çalıntı tasarımın kazandığı bildirildiğinde ise "ilgileneceğiz" deyip geçiştiriyorlar. elbette müşteriye söylese "pardon sizin parasını ödediğiniz tasarım çalıntıymış" diye, cıngar çıkacağı belli.

site hırsız dolu. ve bu hırsızları siteden uzaklaştırmıyorlar. uyarıyorlarmış sözüm ona.

çalıntı tasarımlar edinip paranızı sokağa atmak istiyorsanız buyrun.
  • tasarımcılar için boş zamanlarında değerlendirebilecekleri ve para kazanabilecekleri güzel bir site. yalnız çok fazla kasmamak lazım. zira büyük markalar değilde kobilerin kullandığı bir yer olduğu için (ve o kobilerde daha önceki tasarımlarında amca oğlunu tercih ettiklerinden, hatta o tasarımı beğenerek kullanmış olduklarından zevklerini tahmin edersiniz) katılımcıların tasarımcıları arasından vasat bir şeyi seçebiliyorlar. hal böyleyken, idemama'da başarısız bir tasarımın ödüllü olmasına çok rastlanılıyor. müşteri bazen resim gibi komplike bir uyduruk logo çalışmasını seçebiliyor. normalinde başarılı ajanslar müşterilerini az çok eğitirler. idemama'da böyle bir şans olmadığı için hasbelkader bir şeyler seçiliveriyor.
  • çok rezil işler birinci seçiliyor burada. daha da çiziktirmem.
  • biraz müşteri odaklı olmasına ve bir takım olmazsa olmaz kuralları koymamış olsalar da grafik tasarımcıların gerçekten piyasayı görebileceği bazen güzel etkileşimler elde edebileceği bazen de para kazanabileceği güzel bir site.

uluslararası çalışan ve tasarımcının daha yanında olan bir versiyonu için http://www.99designs.com/
  • okuldaki eğitimden farksız bir site. herkes bir iş için yarışır, en alakasız olanı en yüksek puanı alır. bu site de öğrenciler için çok uygun bence. yaptıkları iş seçilmezse portfolyoya konur en azından, seçilirse de gökten para gelmiş olur.
  • içerisinde tasarımcı adı altında birsürü matbaa grafikerini bulunduran site.

tasarladığınız logoyu müşteri sevdim olarak işaretledikten olaylar gelişiyor. tasarımcı geçinen arkadaşlar sizin tasarımın kopyasını yapıp yapıp yolluyorlar. utanma da yok, iki satır altta yapmış adam zaten, aynısını farklı fontlarla, sen neden yaparsın ki!
  • portfolyomu yukledikten sonra beni kabul etmeyerek kalbimi kırmıs olan site. tamam anladık, kurumsal kimlik vs grafik işleri istiyosunuz genelde ama entas da tasarım. hayır yani o kadar da vray ile alınmıs hayvansı render görselleri barındıran işlerimi ekledim, yine de aradıkları kriterlere uygun değilmişim. resmen üzüldüm ama yok anacım, almadılar beni...
  • bir tasarımcının aynı harflerle başlayan ama tamamen farklı sektörlerden iki farklı markaya tamamen aynı tasarımı koyduğu site. birisinde kazanan tasarım olmuş ama öteki proje de bittiği halde halen sonuçlar açıklanmamış durumda. merak ediyorum, diğer proje için de aynı çalışma seçilirse ne olacak.
  • hakkında bazı gözlemlerim var. mesajlara cevap vermiyorlar, belki burayı okurlar.

1) yarışmalarınızı galeriden kaldırmak için yönetime yalvarmak gerekiyor. halbuki, diğer bütün uluslarası örneklerinde tasarımınızı istediğiniz zaman yarışmadan çekebilir ve galeriden kaldırabilirsiniz. bu sitede, bütün eklediğiniz tasarımlar orada kalıyor. birikiyor da birikiyor. e ben, kazanamadığım yarışmadaki tasarımımı daha sonra başka bir yarışma için kullanmak istiyorum haklı olarak ya da müşteri tasarımımla ilgilenmediği için yarışma bitmiş olsa bile geri çekmek istiyorum. yohhh, yassak.

2) gizli proje diye bir şey var. yarışma sonlanınca kazananı görmüyorsunuz. dolayısıyla, müşterilere kopya bir tasarım mı gidiyor ya da sizin tasarımlarınızdan biri mi kopyalanmış haberiniz olmuyor. onun yerine 99designs'daki gibi kazanan tasarım, gizlilik sözleşmesini imzalayan herkese görünür olmalı ki; bir kopyalama durumunda şikayet edebilelim.

3) müşteri kurumsal kimlik paketi istediği zaman, içeriği kesin olarak belli olmuyor. bazısı, antetli kağıt, kartvizit, zarf gibi temel elemanları isterken; kimisi aynı fiyata restoranında garsonların giyeceği giysiyi de tasarlatıyor. bu elemanlar baştan kararlaştırılmadığından, müşterinin yarışma ortasında birden bire beliren isteklerini de gerçekleştirmek zorunda kalıyorsunuz; sırf o zamana kadar verdiğiniz emek ve kazanma ihitmali yüzünden. onun yerine, başta tasarım briefinde müşteri istedikleri kalemleri seçmek zorunda olsa daha sona böyle eksta istekleri olamaz ve tasarımcıların emeği sömürülmez.

4) daha önce müşterilerin de profilleri vardı ve ismini tıkladığınızda daha önce düzenlediği yarışmaları ve detayları görebiliyordunuz. şimdi onu da kaldırmışlar; kimdir nedir göremiyorsunuz. halbuki; 99 designs'da bu detayların hepsi + daha önce dağıttı ödül miktarı ve ödülü vermeden yarışmayı sonlandırdıysa bunlar da görülüyor.

5) bazı uyanık tasarımcılar, iyi bir konsept yarattığınızda bunu kopyalıyorlar. yönetime şikayet ettiğinizde, adamlar tamamen kopyalanmamış deyip silmiyorlar. lan mal, tamamen nasıl kopyalasın benim vektör olarak çizdiğim şeyi. illa ki; bir yerlerde en azından bir mesafe farkı vardır. ayrıca, aynı adamı defalarca şikayet etmeme ve tasarımlarını sildirmeme rağmen üyeliğini bitirmiyorlar. hep uyarı verip, bırakıyorlar. yani istediğiniz kadar çalabilirsiniz bu site üzerinden tasarım yapıyorsanız. hiçbir riski yok!

6) sitede hiç bir iyileştirme yapılmıyor. bir yıldır aynı tasarım, hiç bir hata düzeltilmedi ve öneriler dikkate alınmadı. bırak bu iyileştirmeleri, müşteri hizmetleri bile iğrenç durumda. attığınız mesajların yarısına cevap verirlerse şanslısınız.

7) kazandığınız ödülün ne zaman hesabınıza yatırılacağı tam bir muamma. arayıp sormak zorundasınız.

8) ödülünüzden ne kadar kesinti yapılacağını ancak hesabınıza yatırılınca anlıyorsnuz. sitenin hiçbir yerinde yüzdesi hakkında bilgi yok.

9) yarışma sırasında müşteriyle yarışma sayfası aracılığıyla iletişim kurmak imkansız. yine 99 designs'daki gibi bir mesaj alanı ya da müşteriye direkt mesaj atıp soru sorma imkanı yok. onun yerine tasarım göndermeniz beklenen resmin içine soru yazıp gönderiyorsunuz ve cevaplanırsa siliyorsunuz bunu :)

10) gizli olmayan bir yarışma, sonuçlar açıklanırken birden gizli kategorisine sokuluyor ve kazanan tasarımı göremiyorsunuz.

11) firma sahiplerinin tasarım hakkında çoğu zaman hiçbir fikri yok. o kadar saçma şeyler seçiliyor ki bazen, matbaaya 50 tl verilip yaptırılan işler daha kaliteli görünüyor. ne istediğini doğru dürüst açıklamayan müşteri, açıkladığı zaman da tamamen zıttı bir fikri seçiyor.

12) tasarımlarınızı 1600x1200 piksel çözünürlüğünde yüklüyorsunuz siteye. ancak ne siz, ne de müşteri resmi daha sonra bu boyutta görebiliyor. halbuki, müşteri ve tasarımın sahibi büyük, diğer tasarımcılar ise yarışma gizli değilse küçük formatta görmeli.

13) seçim garantili yarışmalarda, yarışma süresi sona ermesine rağmen kazanan seçmiyor müşteri. 3-4 ay geçmesine rağmen site yönetimi de siz mesaj atmazsanız bu konuda hiçbir şey yapmıyor. bazen katılanlardan birine veriyor bu ödülü teselli ikramiyesi olarak. ama burada kriter nedir hiç belli değil. onun yerine bütün katılanlara ortak olarak bölüştürülmeli.

14) site üzerinde kazandığınız ödülleri biriktiremiyorsunuz. örneğin, 99designs'da paranızı 100 doların üstünde olduğu sürece istediğiniz kadar biriktirip paypal'dan alıyorsunuz. böylece bir önceki maddedeki gibi bölüştürülmüş ödüllerden de faydalanıyorsunuz.

15) katıldığınız yarışma sonlandığı zaman haber veren bir sistem yok. düzenli olarak siteyi kontrol etmek zorundasınız. halbuki yine 99designs'da bunun hakkında hemen haber veriliyor.

şimdilik eyyorlamam bu kadar. umarım, site yönetiminden birileri görür de dikkate alır.