şükela:  tümü | bugün
 • korkutur beni ideolog, başka kimsenin neden olamayacağı kadar hem de. ulubatlı hasanlardan ve diğer şöhret kazanmış bayrak adamlardan çekincem olmaz. ben hatta diktatörleri de bir numaralı hasım olarak bellemem hemen hiçbir zaman. varsa yoksa bu ideolog işte...

  şahsi hayatında tek karıncaya dahi zarar vermeyen, şiddet yanlısı olmayan, ekseriyetle çiçek veya hayvan besleyen, resim yapan, son derece iyi bir aile babası olan (zira hemen her zaman erkeklerden çıkar, birilerinin ideologluğuna soyunacak kadar egosantrik adem evlatları) ve de dostları tarafından çok sevilen, tatlı dilli, bol hikayeli, oyunbaz bir entelektüelin soğukkanlı planları yatar çoğu zaman savaşların, katliamların ve de büyük yıkımların arkasında. bir kişiyi öldürene katil; "ulvi bir gaye uğruna" milyonların ölmesi gerektiğini hiç empati yapmadan gerekli görebilen adama ideolog denir.

  korkmayın, sizin pis kanınızla yumuşak ve kremli elini kirletmeyecektir ideolog. bunun için piyonları kullanacağını zannederseniz, yine yanılırsınız. satrançtaki vezir ya da şah değildir asla o. oyunu kurup oynayandır ancak ve ancak. kumarhanenin sahibidir, arka plandadır, görünmeyen eldir, üst akıldır... toplum nezdinde düşük seyreden popülaritesinin rağmına elit çevrelerde el üstünde tutularak pohpohlanan adamdır ideolog. onun arkasında milyonluk insan selleri değil, binlerce kitap ve ailesinden miras kalan iyi genler vardır.

  her zaman idealisttir. niçe'yi idealistlerden korkutan adamın ta kendisidir. ne kadar aydın ve özgür düşünceli görünürse görünsün, her zaman ve mutlaka bir fundamentalisttir ayrıca. ona göre tek bir doğru vardır ve bu doğru apaçık ortadadır. bu doğruya ulaşmak için birkaç milyon insancığın ölmesi gerekiyorsa bunda bir beis görmez. zira insanların çoğu değerli hayatlar yaşamamaktadır ki halihazırda, onları korunmaya değer bulsun. bu nedenle empati yapamaz onlarla.

  bir bakıma haklıdır bu noktada. sabah akşam birbirinin kuyusunu kazmaya çalışan, kısıtlı kapasitesiyle kurnazca davranıp malik olduğu şeylerin miktarını arttırmaya çabalayan, okumayan, yazmayan, dünyayı tanımayan cahil insanlara, son derece nitelikli ideoloğumuzun saygı duymasını beklemek pek de gerçekçi olmazdı. dolayısıyla, eşinin yaptığı kurabiyeleri dostlarına elleriyle ikram ederken sevimli bir hikaye anlatırmışçasına izah eder, stratejilerinin işlemesi için nerelerdeki kimlerin ne tür kayıplara uğraması gerektiğini.

  kafasında hep bir ütopya vardır. thomas more'la kıyaslar kendisini bazen, bazen de francis bacon'la ve hatta platon'la. katiyyen para ve başka rezillikler için uğraşmaz. idealizminde samimidir. zaten bir şeyleri satın almak için paraya ihtiyacı yoktur. aşkınlığı ölçüsünde istediği her şeyin dolaylı olarak sahibidir zaten. fakat dediğim gibi, peşinde olduğu şey ne lükstür ne de hepimizi peşinde koşturan bir başka dünya nimeti... ona böyle şeyler atfetmek iftiradan öteye gidemez. öyle bir niyetim de yok zaten. ideologdan korkarım, ondan nefret ederim ama hak ettiği saygıyı da kendisinden esirgemem asla. nezaket sahibi, ilgiye değer ve incelikli bir toplum düşmanıdır o. hoyratça ele almak olmaz.

  sayısız iyi özelliğine rağmen ideoloğa düşmanım. zira bize kıyasla ne kadar büyük bir kapasiteyi uhdesinde bulundursa da, kaderin akışındaki ihtimallerin matematiksel çılgınlığı onu ve diğer her insan evladını aşacak boyuttadır. bu doğallığa yapılan her çeşit hamle yalnızca ve yalnızca zarar getirmiştir. hayatın güzelliği onun özgünlüğünde gizlidir. ve idealizm, ancak mütevazı bir çaba olarak kalabildiğinde anlamlıdır. lakin kibri, ideologun bu hakikati kabullenebilmesini engeller. çünkü hayatta anlam bulduğu tek uğraş budur. toplumu da şekillendirmeyecekse, kafasına bir kurşun sıkıp intihar etmesini engelleyecek ne kalır geriye?

  şeytanın en ünlü sözünün bir numaralı muhatabıdır o yüzden; kibir en sevdiğim günahtır.
 • fransızca'da: `idéologue`
  tdk'ya göre: bir felsefi veya toplumsal öğretiye sistemli biçimde bağlanan kimse. bir ideolojinin akıl hocalığını yapan kimse.
  fransa'da fizik ötesini ortadan kaldırarak manevi bilimleri antropolojiye ve psikolojiye dayandırmayı amaçlayan, condillac'a bağlı felsefe okulunun taraftarı.

  (bkz: düşüngücü)