şükela:  tümü | bugün
 • dünya üzerinde bir sürü ideoloji, din ve yaşam tarzı var. bunlar; karanlık ve aydınlık taraf olarak ikiye ayrılabilir.

  karanlık tarafta:

  - satanizm
  - vampirizm
  - cannibalizm
  - büyücülük

  vs. bu insanlar şeytan'a tapıp hayvan kanı içip insan eti yiyorlar. bazı ideolojiler -hümanizmin tam zıttı olarak- insandan nefret edebiliyor.

  aydınlak tarafta:

  - islam
  - hristiyanlık
  - hümanizm
  - veganizm

  vs. bu ideolojiler; barışı, pasif kalmayı, birlik-beraberlik olgularını teşfik ediyor. kendilerini bu sıfatlara layık görenler ise bu kavramların peşinden gidiyor.

  fakat dünya tarihinde gerçek olan bir şey var ki, ironi kelimesini tam anlamıyla açıklıyor:

  bildiğimiz üzere savaşların çoğu din yüzünden çıktı. insanlar, kendi aralarında dahi din üzerinden çatışabiliyorlar. en masum görünen veganizm gibi yaşam tarzları bile zaman zaman hasara sebep olabiliyor. kafa kesenlerin, tecavüzü-tacizi meşrulaştıranların çoğu dindar. islamda şii'lerin, kara köpeklerin öldürülmesi; hristiyanlıkta siyahilerin katledilmesi; kendi ırkından olmayanların hor görülmesi vb. bir sürü örnek var. fakat tüm bunlar, ideolojinin gerçek kimliğini yansıtmıyor. halbuki satanizm gibi şeytani ritüelleri ve arzuları kabul etmiş kişilerin kafa kesme, toplu katliam, tecavüz gibi vakalarını görmüyoruz. oysa bu tarz şeyleri böyle ideolojilerden beklememiz gerekirdi.

  ve günlük yaşamda da aynı durum geçerli:

  nerede milliyetçilik varsa, orada cehalet var.
  nerede türban varsa, orada fuhuş var.
  nerede özgürlükçülük varsa, orada baskı var.
  görünüşümüzün ve konuşmalarımızın ardında bambaşka fikirler-arzular-istençler yatıyor.

  işte ideolojik ironi budur.