şükela:  tümü | bugün
  • idiyopatik pulmoner fibrozis tanısı için usual intertisiel pnömoni olarak adlandırılan histolojik fibrozis paternininn görülmesi gerekir.(anlamamıştım ne olduğunu neticede herkesin babası bir şekilde hasta değil mi? neden benimkisi ölümcül hasta olsun ki?)
    ipf genellikle sinsi başlar ve giderek artan balgam çıkarmayan öksürük ve ilerleyici dispne görülür.(neden babam geceleri bu kadar çok öksürüyor ki?) fizik muaynede ipf'li hastaların çoğunda inspirasyonda karakteristik kuru çıtırtılar duyulur.(ne diyo bu doktorlar ya?) hastalığın daha ilerleyen evrelerinde siyanoz(babam neden karardı ki?), kor pulmonale vee periferik ödem gelişir. ipf tanısı koymak ve pulmoner fibrozisin diğer nedenlerini ekarte etmek için cerrahi akciğer biyopsisi altın standarttır.(parça alınırken canı çok yanmıştı, bunu yapmak zorundalar mı!) maalesef ipf tedaviye rağmen ilerler ve ortalama sağ kalım 3 yıl ya da daha azdır! tek kesin tedavi akciğer transplantasyonudur.(bunun içinde hastanın bazı nefes egzersizlerini yapabiliyor ve yürüyebiliyor olması gerekir. kaldı ki akciğer naklinden sonra sağ kalım oranı da çok düşüktür.) ve biz bunu deneyecek kadar bile şanslı olamadık.
    o zamanlar anlamamıştım gerçekten neler olup bittiğini, herkes hasta oluyordu sonuçta ne vardı ki bunda. akciğer nakli de neyin nesiydi, o kadar ciddi miydi ki babamın hastalığı? evet öyleymiş meğerse o öldükten 2 ay sonra öss'ye girdim ve çok istediği tıp fakültesini kazandım... ve şimdi 4. sınıftayken çok daha iyi anlıyorum, iyileşmesini boşuna beklemişim, her şeyden bi haber ne kadar da umutluymuşum. evet, bazen gerçekten cehalet mutlulukmuş.
  • oluşumuna belirlenebilmiş bir sebep gösterilemeyen* akciğerdeki* bağ dokusu oluşumu.*
  • (bkz: pirfenidon)
  • türk toraks derneği'nin üç yıl önceki araştırmasına göre türkiye'de görülme sıklığı yüzbinde 5'tir.

yani milyonda 50.

anneannemi 2009 yılında kaybetmemizin sebebi olan ipf şimdi de annemin yakasında. milyonda 50, ailemde 2.

ne denir?
  • sigarayı bırakmak, sağlıklı bir yaşama sahip olmak için motivasyon arıyorsanız bu hastalığı, bu hastalığa yakalananların hayatlarını biraz araştırmanızı tavsiye ederim. ipf merkezi isimli bu sitede hastalıkla ilgili terimlere ve ipf hakkındaki birçok soruya cevap bulabilirsiniz.
  • akciğer kanserini yenen kayınpederimin yenemediği hastalık. doktorunun verdiği bilgilere dayanarak yenmesini beklemiyorduk zaten de, çöküşü çok hızlı oldu. düşük bir eğimle ilerleyen hastalık 2 hafta gibi bir süre içerisinde çok hızlı ilerledi ve kendisini kaybettik. yakalandığı gribal enfeksiyonun bu hadisede payı büyük.

bu hastalığa sahip kişilerin ve yakınlarının özellikle bahar ve kış aylarında kontrollü olmaları için bu bilgiyi veriyorum.
  • muhtemelen sigaraya bağlı kronik alveolit'e bağlı tgf-beta artar caveolin-1 ise azalır.

hastalığın kardinal bulgusu yama şeklinde fibrozistir. en erken bulgusu fibroblastik odaklar görülmesidir.

ayrıca bu hastalıkta temporal heterojinete vardır. yani hastalığın farklı evrelerinin bir arada olması.

tek tedavisi akciğer transplantasyonudur.

edit: bilgi ekleme ve baştan yazma.
  • idiopatik pulmoner fibrozis tedavisine öksürüğü kesmek için talidomid verilirken, ayrıca proton pompası inhibitörü ilaçlar da verilebilir.

ayrıca antifibrotik olarak pirfenidon ve nintedanib de kullanılabilir.

nintedanib bir tirozin kinaz inhibitörüyken, pirfenidon ise prokolajen1 ve 2'yi inhibe eder.

sildenafil de kullanılabilir tedavisinde.

steroidler, siklofosfamid , azatiyoprin hatta varfarin bu hastalıkta kullanılmaz.

hatta harrison'a göre steroidler ölümleri artırır. yani mümkünse verilmemelidir.

yani özetle tedavisinde steroidler yer almaz.