şükela:  tümü | bugün
 • berberi asilli cezayirli sarkici. identities adli albumunde manu chao, cheb mami, zebda ve geoffrey oryema gibi pek cok tanidik simayla calismis. gayet eglenceli bir rai, reggae, fransiz, bati afrika muzikleri fuzyonu.
  manu chao'nun son albumundeki denia'nin biraz degisik bir versiyonu var adi gecen albumde.
 • (bkz: a vava inouva)

  kendiside cezayirli kabildir.
 • bazı parçalarda ona eşlik eden kızkardeşi mila ile birlikte insanın doğrudan ruhuna hitap eden müziğiyle her daim dinlenebilen, gündelik sorunların dışına çıkıp insanlık ideali gibi meselelerin üzerine kafa yormanıza sebep olan güzel insan, müzisyen. 1970 yılından beri yaptığı çalışmalarla berberi müziğinin tüm dünyada tanınması ve sevilmesini sağlamıştır. a vava inouva ve identities albümleri, bu tarza ilgi duyanların mutlaka arşivlerinde yer almalıdır. manu chao ile birlikte yorumladıkları denia'da sesiyle büyülemiştir. cezayirde 2001 kasımında 800'den fazla kişinin ölümüyle sonuçlanan olaylar üzerine yazılan şiirsel parça pourquoi cette pluie, touareg yaşam tarzına ait motifler içeren parçaları, a vava inouva, exil, mimmi, anda yella en güzel eserleri arasında sayılabilir.
 • muziğiyle cezayirin collerine savurur bu amca dinleyeni..a vava inouva harikadır
 • a vava inouva (1976), ay arrac negh (1979), les chasseurs de lumières (1993), a vava inouva (1996),identités (1999), deux rives, un rêve (2002), entre scènes et terres (2005) ve la france des coulours (2007) şeklinde bir diskografiye sahip berberi müzisyen. a vava inouva kadar ön planda olmasada identites insanı alıp uzaklara götüren, verdiği haz her dinlenişte biraz daha artan bir albümdür,tavsiye olunur.
 • denia parçasında manu chao ile farklı utopyalar da kulaç attıran, derin derin ufuklara baktıran bir adam bu. pek kimse bilmez en azından bir manu chao kadar bilinmiyor. yinede oldukça sadık bir dinleyici kitlesine sahip. rafine edilmiş etnik müzik ne demektir/nasıl icra edilir diyenlerin bir bakması gerektiğini düşündüğüm/tavsiye ettiğim gönül insanı aynı zamanda.
 • putumayo serisinden çıkan dublin to dakar - a celtic odyssey albümünde yer alan azwaw şarkısında cheb mami ile muhteşem bir düete imza atmış müzisyen.
 • güvenli bir liman. huzurlu ruh hali sağlayıcısı.
 • bazen bir berberi düğününde hissettiren, bazen de kendi kendine huzur bulmayı sağlayan müzikler yapan güzel insan.. güzel diyorum çünkü böyle melodiler notalar güzel bir kalpten gelir ben ona inanıyorum. arkasında çalan grubu da çok başarılıdır ve onun gibi eski topraktır. hele bir flütçüsü var ki kendisi gerard geoffroy olur, o çaldıkça ben mest oluyorum. idir' in şarkılarının çoğunda arkadaki mistik flüt sesini ve o enstrumanı nasıl muhteşem çaldığını duyabilirsiniz.. bu saf pırıl pırıl melodileri dinledikçe keşke, idir daha genç olsaydı da daha çok dinleseydim diyorum. böyle başarılı ama yaşını almış müzisyenlere zamanında yetişemediğim için üzülüyorum...
 • mliyi adlı eserinin bir konser kaydı vardır insanda fuat saka'nın rapatmaları gibi bir etki bırakır.