şükela:  tümü | bugün
302 entry daha
  • bu gece ilerleyen saatlerde başlaması muhtemel operasyon. sınırda birlikler şu an tam hazır ve gir emrini bekliyor. önceki operasyonlarımızda ilk 8 saat obüslerle vurulup temizleme yapılırdı. şu an başka bir strateji izleniyor gibi. gün içinde tüm sevkiyatlar yapılmış ve hazır hale gelinmişti. hiç kimse görmüyor ama bende hiç ama hiç hayra alamet görmüyorum bu operasyonu. sen(biz) gidip sahada rus ajanlarını öldürürsen şayet elbet buna tepkisiz kalmayacak ve saldıracaktı rusya. bu durum olası operasyonda çok kayıp verdirir. putin dostumuzun son iki haftada delirmesinin ve esad’a idlib’i geri al telkinlerini umarız devlet büyüklerimiz görüyordur.
  • ülkenin en tepesindeki kişi yurt dışında iken büyük harekatlar başlatılmaz. kapiş.. şimdi gidin yatın boşuna heyecan kasmayın.
  • siyasilerin aylarda direncek gucleri ve manevra kabiliyetleri yok, harita incelemedim ama onemli yerlere sizma yapabilir tsk.
    eger firtina ile vurup onden de türkmenleri gonderip supurme yapacaksak ruslari baska bir sekilde memnun etmemiz lazim libya ya da kirim.
    ne yazik ki libya da kirim da cok degerli bizim icin.
    ruslari tamamen silmek icin de israil lazim bize, ruslar israil’e hava sahasini kapatmadi cunku f-35 deneyecek israil ve siker atar ruslari hava hakimiyeti konusunda.

esat denen it bu yuregi kimden aliyor, ruslar ya da iran ile olacak bir sey degil ya da asiret gazi degil bu. ulkenin anasi sikilmis golan tepeleri israil’de petrol kuyusu abd’de lazkiye limani 50 yillik ruslarda...
  • bu gece başlayacağı iddia edilen operasyon.

bu gece başlamazsa zaten rejim 24-48 saat içerisinde idlib’e girmiş olacak. böyle bir operasyonu biz kendi başımıza başlatamayız eğer gerçekten başlatıyorsak abd destekli bir şeyler olacaktır. son dakika ateşkesi gelirse bilin ki ya rusya abd’nin işin içinde olduğunu anlayıp geri adım atmıştır yada abd destek vermekten vazgeçmiştir biz geri adım atmışızdır. şu an tam bir fırtına öncesi sessizlik var.

hakkımızda hayırlısı.
  • yüzlerce asker elinde silah, tam teçhizat sınırda bekliyorken, yüzlercesi sınırı geçmişken, yüzlerce askeri araç sınırı geçmiş iken, hava kuvvetleri hazır beklerken güldürmeyin, operasyon o-l-m-a-y-a-c-a-k!

attım oltayı, gelin bakalım.
  • (bkz: jeriko'dan atarib'e kadar zırhlı araç dizmek)

(bkz: 11 şubat 2020 atarib'den bize uzanan şey)

bu iki gelişme işin şubat içinde bitmek zorunda olduğunu gösteriyordu.

suriye ordusu bir aydan kısa bir sürede idlib'in yarısını geri aldı. tüm nüfus idlib merkez ve dana'da toplandı. artık buralar da bombalanmaya başlandığında sınırımızda 2 milyon suriyeli görceğiz. bu işi savaşla değil sınırda hazırlıkla çözmek gerektiğini, operasyonun nehrin doğusuna yapılması gerektiği 73 sextilyon kez yazılmasına söylenmesine rağmen iktidara savaş lazım olduğu için illaki yapacaklar. çünkü seçim yakın. sonu da yakın.
  • olacağını düşünmek istemediğim operasyondur.

96 yıllık cumhuriyet tarihinde yapılmış açık ara en yanlış hamle olur, sonuçları felaket olur, 20-30 yıl sonraki kuşak bile bunun acı sonuçlarını yaşar.

bu tr-suriye değil tr-rusya savaşı.

edit: ha bu tip stratejik facialar sonunda 20 30 sene sonra ortada ülke kalırsa o kuşak bunun sonuçlarını yaşar onu not düşeyim.
  • zurnanın zort dediği yere gelmiş bulunmaktayız.

bu tarz dönemlerde alınan kararlar, karar alanların devletlerini ya ayakta tutar ya da çöküşe götürür.
    3 yıl sonra 100 yaşına girecek olan cumhuriyetimiz benzer süreçleri yaşadığı iki dönemde de yaptığı hamlelerde başarılı olup hayatına devam etti.
    bu hamleler;

*ikinci dünya savaşı dönemi tarafsız kalmayı başarıp, dünyaya dış diplomasi dersi vermesi.
    *kıbrıs'a geç olmadan sessiz sedasız çıkarma yapıp soydaşlarını kurtarması ve akdenizde yunan kontrolüne engel olması.

1980 sonrasını ise ayrı görmek lazım, çünkü bugün içerisinde olduğumuz dönemin taşları 1980 sonrası abdnin tam olarak piyonu haline geldiğimizde döşenmeye başladı.
    körfez savaşından, ırak işgaline, suriye iç savaşına uzanan dönemde ki üst üste, üst üste ısrarla attığımız yanlış adımlarla ilk iki kritik dönemden çok daha ağır bir dönemi önümüzde ki 2-3 yıl içerisinde yaşayacağız gibi
    cumhuriyetimiz bir kez daha var olup, olmama mücadelesi vermek zorunda kalacak gibi.

bu mücadelenin fitili idlib, libya ya da ege bölgesinden ateşlenebilir,bunu zaman gösterecek.ancak son 30 seneyi yaşayan herkesin bildiği tek bir şey varsa oda bugünün elbet geleceğiydi.

tsk'ya güvenmek dışında yapacak birşeyimiz yok.
  • illaki bir operasyon yapacaksak petrol kuyularının olduğu yere yapalım.
    suriye'de esad, öso, ypg, rusya, türkiye, ışid ve birçok örgüt savaşıyor fakat kaymağı abd yiyor.
    google'a "trump, petrol, suriye" yazınca her şey ortaya çıkıyor zaten.

bu işin sonunda suriye'nin eski toprak bütünlüğünü sağlayacağını ve savaşanların
    savaştıkları ile kalacağını düşünüyorum.
    savaşan = suriye'de bulunan abd hariç herkes.
  • ankara operasyonuna dönmesi muhtemel operasyondur.

ülkeyi uçuruma sürüklemelerine izin verileceğini sanmıyorum.

eğer arkaplanda suriye’den iran güçlerini çıkarmak yatmıyorsa durum felaket.

inşallah her şey anlaşmalıdır. ve yine bir tiyatro izliyoruzdur.
321 entry daha