• eğer gerçekleşirse sevineceğim hadisedir. neden? şöyle ki; yenikapı ido iskelesinde konuşlanan mafya taksicilerin ekmeğine taş koyulacak diye.

  arkadaş adamlar 7-8 liralık mesafeyi beğenmediklerinden bindirmiyorlar, zaten yorgun argın yoldan gelen bünye o mafyalarla uğraşmamak için şikayet falan sallamadan yolun karşı tarafına kadar yürüyerek gidip boş taksi geçmesi için dua ederek beklemeye başlıyor, yeri geliyor aynı yöne giden bi kaç kişiyi sizin için sorun olur mu diyip bi taksiye doldurup sonra hepsinden ayrı ayrı taksimetrede yazan ücreti alıyorlar.

  he bu idobüsün bana bi faydası var mı? ne yazık ki yok istikametler tutmuyor ayrıca seneler boyunca gidip geldiğim feribot hattını artık kullanmak zorunda da değilim ama dediğim gibi yıllarca o taksiciler bize çektirdiler şimdi onlar düşünsün.
 • kabataş-izmir arasında 6 saatlik seyahatlere başlayacakmış. biletlerde artan fiyat uygulaması yapacaklarmış. başlangıç rakamı 1 tl.
  bursa, çanakkale, seferleri de olacakmış. tanıtımı mart başındaymış.
 • hakkında şöyle bir haber çıkınca haberdar olduk. umarım tutar.

  idobüs'le izmir'e 5 liraya gidilecek
  ido'nun, deniz ve kara ulaşımını entegre eden istanbul-izmir seferleri, 22 mart'ta başlayacak. bursa'ya 1 tl'ye seyahat edilebilecek. fiyatlar, 1-5-8-12 tl civarında olacak, en yüksek fiyat 25 tl olacak.

  aa
  güncelleme: 17:13 tsi 08 mart. 2012 perşembe
  istanbul - ido'nun yenikapı genel müdürlük binasında düzenlenen basın toplantısında bilgi veren, ido yabancı ortağı ve idobüs hizmetinin fikir babası sir brian souter, denizcilikte yepyeni bir kavram olan idobüs hizmetinin benzersiz olduğunu ifade ederek, ilk kez deniz araçlarında uygulanacak bu modelin daha da geliştirilebileceğini söyledi.

  idobüs hizmetiyle yolcuların deniz otobüsleri ile istanbul-kabataş'tan bursa limanına 50 dakikada ulaştırılacağını, oradan da kamil koç ve ulusoy seyahat firmalarının otobüsleriyle yolcuların balıkesir, manisa ve izmir'e taşınacaklarını anlatan souter, bu yolculukla istanbul izmir arasının 1,5 saat kısalmış olacağını kaydetti.

  22 mart'tan itibaren istanbul ve izmir'den karşılıklı günde 13 sefer yapılacağını aktaran souter, günün ilk saatlerinde neredeyse her saat başı sefer olduğunu kaydetti.

  souter, hem deniz otobüsü hem de otobüslerde yolcular için internet erişimi imkanının bulunduğunu dile getirerek, esnek fiyat uygulaması sayesinde on binlerce ucuz biletin yolculara sunulacağını belirtti.

  idobüs'ün, kentler arasında demiryolu gibi çalışacağına dikkati çekerek, başarılı olduğu ölçüde destinasyonlarının sayısının artırılabileceğini belirten souter, ''bu tarihi bir olay. vizyonumuz çok büyük, az kullanılan bir değer olan marmara denizi'ni ele alıp şehirler arası tren yolu gibi kullanıyoruz. idobüs hizmeti ile hem yolcuların zamandan tasarruf etmesini sağlayacağız, hem trafik tıkanıklığını engelleyeceğiz hem de kentin hava kalitesine katkıda bulunacağız'' diye konuştu.

  brian souter, günde 10 bin yolcu düşündüklerini aktararak, yaz mevsiminin sonunda bu projenin eğilimini değerlendireceklerini ve konsepti ispatladıktan sonra gidilecek yer sayısını artıracaklarını belirtti.

  souter, kötü hava şartlarında, daha büyük deniz araçlarını kullanacaklarını vurgulayarak, kullanacakları otobüs sayısının şu an için 20 adet olduğunu, talep arttıkça bu sayının yükseltilebileceğini bildirdi.

  'bursa'ya 1 tl'ye seyahat edilebilecek'
  ido yönetim kurulu başkan vekili önder sezgi de, ilk kez bugün www.idobus.com.tr internet adresinden bilet satışlarına başlanan ve 22 mart'ta ilk seferi yapılacak olan idobüs hizmeti ile denizyolu ve karayolu taşımacılığını birleştirdiklerini söyledi.

  bu hizmetin çok önemli olduğunu vurgulayan sezgi, istanbul'da günde 13 kez yapılacak seferlerin saat saat 06.00'da başlayacağını, saat 24.00'e kadar süreceğini kaydetti.

  sezgi, izmir'den de günde yapılacak 13 seferin saat 01.30'da başlayacağını aktaran sezgi, ''bursa'ya yapılacak seyahatler 1 tl'den başlayacak. 22 mart'tan itibaren bursa'ya 1 tl'ye seyahat edilebilecek. fiyatlar, 1-5-8-12 tl civarında olacak, en yüksek fiyat 25 tl olacak'' dedi.

  idobüs'ün hizmet vereceği bölgede yıllık 10 milyon kişinin seyahat ettiğini anlatan sezgi, ''kabataş'tan yolcuları alıp bursa güzelyalı terminaline taşıyacağız. bursa şehir içi taşımacılık hizmetimiz olmayacak. ulusoy ve kamil koç otobüs şirketlerinin otobüsleriyle izmir, yol üzerinde manisa ve balıkesir'e yolcu taşıyacağız'' diye konuştu.

  önder sezgi, ido'nun yılda 53 milyon insana hizmet verdiğini ifade ederek, ''esnek fiyatlandırma ile seyahatini önceden planlayabilen yolcular çok avantajlı seyahat edebiliyor. bu sabit fiyatlandırmadan daha avantajlı ama yolculuğa son dakika karar verip en yoğun zamanı talep edenler normalin üzerinde bilet ücreti ödedikleri için şikayet edebilirler'' şeklinde konuştu.
 • https://www.idobus.com.tr/web//index.jsf adresinden izmir'e 22tl'ye gidilebiliyor.
 • iki liraya bursa ya gidis bileti alinabiliyor, acayip bir sey.
 • oldukça makul bir hizmet. biletinizi erken aldığınızda neredeyse bedavaya geliyor! şöyleki;

  bursa'da bursaray istasyonlarından birinin yakınında oturun. bukart kullanarak bursaray ve 1/gy aktarması ile feribot iskelesine 2,05 tl ödeyerek ulaşıyorsunuz.
  2 hafta önceden idobüs biletinizi aldıysanız 1 tl'ye kabataş'a ulaşıyorsunuz.

  şaka gibi; 3,05 tl'ye kabataş'a vardınız! sonrası tabi kabus, sıkıcı ve pahalı istanbul trafiği, taksi, otobüs, tramvay, vapur,...

  edit: bursa büyükşehir belediyesi burulaşın kurduğu budo deniz otobüslerinin rekabette önde olması için şöyle hileli bir yol kullanılmış;
  güzelyalı>heykel>teleferik istikametini kullanan f/2 otobüsü idobüs yolcularını taşıdığından akıllı bukartınızdan 6 tl, biletli yolcudan 2x3,5=7 tl bilet ücreti kesiyor.
  mudanyazheykel>teleferik istikametini kullanan f/3 otobüsü budo yolcularını taşıdığından akıllı kart&bilet ücreti 3,50 tl kesiyor.
  budo'ya binerseniz şehre ucuz taşırım demeye getiriyor. bundan bi haber istanbullular 7 lirayı paşa paşa ödüyor...
 • izmir-istanbul arasındaki otobüs alternatifi.

  hem ucuz , hem hızlı hemde istanbulun olmadık yerlerine servislerle taşınıp çile çekmiyorsunuz.

  bunların hepsi beraber iken güvenip bilet alamadım açıkca söylemeliyim ki.ilk seferi ve detaylarını beklemekteyim.
 • benim için istanbul'dan izmir'e kadar 2 + 1 düzenli gayet konforlu bir otobüste yanımda hiç kimseyle muhatap olmadan tekli koltuğuma gitmek varken, önce kabataş'tan bursa'ya kadar 2 saat boyunca dünyanın en rahatsız taşıtı olmaya aday deniz otobüsü (hızlı feribot değil bak, bildiğin deniz otobüsü) ile gitmek, sonrasında elde eşyayla aktarma yapmak ve 4 saati aşkın bir süre boyunca da 2 + 2 düzenli ve yine gayet konforsuz bir otobüsle gitmek anlamına gelen seyahat yolu. ancak eskihisar - topçular vapurunda 2 saat, köprü trafiğinde 2 saat kaybedeceğim kesin olan durumlarda kullanabilirim. onun dışında ben almayayım, alana da mani olmayayım. 1 - 2 saat zaman kazancı için bu kadar eziyeti çekecek kadar acelem varsa uçakla giderim lan.
 • izmir-istanbul gezileri için mantıklı bir seçenek sunan firma. tabi ki 6,5 saatte götüremeyecek, o süre 10 saati bulur bile, ve tabi ki konforlu olmayacak, ne seyahat, ne de bagaj taşıma kısmı(sırf bu sebeple orta ve üst sınıf yolcuyu kaybediyor zaten) yolcu dostu değil, ama 22 lira olması backpacker/öğrenci sınıfı için bu yolculuğu cazip yapıyor. zaten sırtındaki çantayı yanına alabilecek bir insan, süre farkı da o kadar mühim değilken neden tercih etmesin.
hesabın var mı? giriş yap