şükela:  tümü | bugün
  • arkadaşlar öncelikle belirtmeliyim seçim dönemi ve sözlüğün gündemi genelde bu eksende ancak bir can söz konusu. üstelik son günlerde hayvanlara yönelik bu kadar şiddet haberleri artmışken bu sefer türkiye’nin en önde gelen markalarından biri hayvan hakları konusunda duyarsız davranarak sınıfta kalmıştır. aşağıda yazdıklarım tamamen arkadaşımın ailesinin başına gelen şeyler.

arkadaşımın eşi ingiliz ve türkiye’de yaşıyorlar. eşinin annesi de ingiliz o da türkiye’de yaşıyor. entry’nin bundan sonrası arkadaşımın kaynanasının iş nedeniyle bursa’ya gitmek için kullandığı ido’da başına gelenlere ait.

22.06.18 tarihinde sabah 10:05 saatinde hareket eden yenikapi-bursa feribotuna dünyalar tatlısı maltese terrier cinsi oğlumu özel çantasında olmasına rağmen almadilar ve yolcularla beraber seyahat edemez deyip başka bölüme almak zorunda olduklarını söylediler. uzun bir tartışmanın sonucunda biletin arkasında yazan bir ibareyi gösterip oğlumu benden alarak feribotun dış bölümünde valizlerin de olduğu bir yere koydular. feribot sefer halinde bursa yakınlarına geldiğinde girişte tartıştığım görevli yanıma gelip çantanın açık olduğunu ve oğlum max’in çantada olmadığını söyleyince büyük panikle çantanın olduğu yere gittim. görevlinin söylediği gibi çantanın fermuarı açıktı ve max orada yoktu. feribotta her yere bakmamıza rağmen max’i bulamadık.
    ido’nun evcil hayvanları korumalı olarak seyahat ettiriyoruz dediği yer yolcuların valizlerinin konulduğu ve açık alan olan, herhangi bir kafes yada korunak bulunmayan yer bir olduğunu herkesin bilmesini istiyorum. işin daha korkunç olan kısmı ise bazı çalışanların kameralar kapalıydı deyip bazılarının açık ama denizi gösteriyor demeleriydi! sabah saat 11’den beri müşteri ilişkilerinden oğlumun başına ne geldiğini öğrenmek için kameraların incelenmesini onlarca defa arayarak istedim. adeta bu konu için yalvarıyorum. ancak ne cevap veren var ne de ilgilenen. 7 saattir cevap bekliyorum fakat kimse yardımcı olmuyor. kameraların seyir halinde iken yönünü değiştirip oğlumu denize atmış olabilirler, çalmış olabilirler, max gemide bir yere sıkışmış olabilir, her türlü ihtimal aklıma geliyor. ama nedense kimse cevap vermiyor ve ilgilenmiyor. acil olarak yardıma ihtiyacim var. bu konuda ne yapabilirim? sabahtan beri perişan durumdayız. başka canlar yanmasın ido’nun ne kadar ilgisiz ve hayvan haklarını umursamayan vicdansız bir kuruluş olduğunu herkes görsün. bir canlının hayatı söz konusuyken nasıl bu kadar duyarsız olabilirler? aklım almıyor. lütfen birileri yardım etsin.

ilgili konu ile ilgili şöyle bir tweet de var: https://twitter.com/…tatus/1010166728263860224?s=21

bu da max’in son hali: http://hizliresim.com/rd9yvr
  • rezalet gibi rezalettir, çok geçmiş olsun öncelikle max'in sahiplerine. denize atmalarına pek ihtimal vermiyorum, çalmış olabilirler. üzerine gidilmesi gerekiyor, umarım bir an önce bulunur.
  • bu canilerden her turlu manyaklik beklenir. tasima cantasi olan, kucuk boyutta bir kopegin kime, neye ve nasil bir zarari olabilirki feribotta? hatta eminim o feribotta bu kopekten daha pis olan yolcular vardir. ilk arama sonucu bulunamadiysa ve hala haber cikmadiysa malesef cok umutlu degilim. gecmis olsun.

(bkz: up)
  • öncelikle maxin sahiplerine geçmiş olsun dileklerimi ileteyim.

canlı kanlı yaşayan bir hayvanı bavulların arasına koymak nasıl bir muamele, taşıma sorumluluğunu aldığın bir canlıyı kaybetmek ne demek?
  • gündemde kalması gereken başlıktır.
  • ortada bir rezalet göremiyorum. rezalet olması için ihmal, ya da sorumsuzluk olması lazım. bu ya hırsızlık ya vahşet.
  • söyleriz ibrahim tatlıses'e ilgilenir. ido onun oğlu değil mi nihayetinde.
  • öncelikle geçmiş olsun.

bence geç kalınmadan bir avukatla görüşülmeli ve hukuki olarak acil müdahele edilmeli. hemen kameralar kontrol edilmeli. vakit kaybettikce eminim olan kameralar da yok olacaktır.

yavrunun denize atlıyacağını ya da görevlilerin suya atacağını sanmıyorum doğrusu. ya birisi çaldı ya da botta bir yerde sıkıştı saklandı. tekrar gidip feribotu kontrol etmekte fayda var. merkeze direk gidip kameralar için de yüz yüze görüşülmesi daha mantıklı geldi bana.
  • yok artık defalarca okudum olmamıştır ya diye düşünerek.işin peşini kesinlikle bırakmayın böyle saçmalık olamaz!
  • (bkz: up up up)