şükela:  tümü | bugün
 • evet suser'lar, başlığına girdiğinizde ortalığı sidik kokusu alan bir konu ile karşınızdayım.

  ancak önemli bir konu olmasa sözlük'ün ortasına pislemezdim. yeri geldiğinde kişi kendinin doktoru olmalıdır en azından ne zaman doktora gitmesi gerektiğini bilmesi lazımdır. iş işten geçtikten sonra doktor size ne yapsın değil mi? uyanık olup vücudunuzdan çıkanlara göz atmanız gerekir.

  insan böbreği, organ mafyası çalsın diye yok vücudunuzda. bu iki şirin organ günde ortalama 150-180 litre sıvıyı filtreler ve tıpkı su arıtma sistemlerinde olduğu gibi atık maddeleri idrar yoluyla dışarı atar. nasıl ki su arıtma sisteminizin çıkış vanasını kapatırsanız o membranlar tıkanır ve bakteri yapar çişinizi tutmanız da aynı mantıkla zararlıdır. önce o çişi tutmayı bırakın ve vücudunuzdan atılan idrar rengini gözlem altında tutun.

  gelelim konunun renkli kısmına. renkli dediysek o anlamda değil bildiğin idrar renginden bahsediyoruz. eğlenmek isteyene malzeme yok burada.

  sabah ilk yaptığınız idrarın renginin çok da bir önemi yoktur normalinize göre çok daha koyu olacaktır. 7-8 saatlik biriktirme sonrası yoğun atık çıkışı ve koyu renk normaldir. biz bu sabah çişi'ni göz ardı ederek konuya bakacağız.

  konumuz daha çok tam uyumak üzereyken gelen az çiş veya mesai bitirme çişi. ilkinden sonrası önemli anlayacağınız.

  isviçreli bilim adamları'nın hazırladığı çiş rengi skalası

  1) açık sarı renkli idrar:
  sağlıklı bir bireylerin idrarları açık sarı ve neredeyse transparandır. yeterli su alan bireyin idrarın taşıdığı ürolobinlerin seyrelmesi sonucu idrarı bu renk olur. eğer sizin de idrarınız bu renkteyse sizi 3 evet ile bu yazıdan yolculuyoruz. (durun durun devamını okumadan bırakmam)

  2) çok açık sarı renkli idrar:
  açık sarı iyidir dedik diye işin suyunu çıkarmayın. olay suyu çıkarmak olsa da aşırı su tüketiyorsunuz veya vücudunuzdaki alkol oranı artmış demektir. o şişeyi (içki ve su şişesi) elinizden bırakın ve az soluklanın.

  yine çiş çok açık sarı renk ise ve sık sık tuvalete gitmek zorunda hissediyorsanız aşırı sıvıyı sindiremiyorsunuz demektir. diabet riski var koş doktora koş koş koş.

  3) koyu sarı renkli idrar:
  su içme alışkanlığı olmayan kişilerden biriyseniz sürekli bu idrar rengi ile karşılaşırsınız. o böbreklere yazık değil mi? hem arada sırada başınız da çok ağrıyor değil mi? kanını neden aspirinler ile sulandırasın ki mis gibi suyun var elinin altında. aç şişeyi dik kafana. günde 3 litreden aşağı kalma evladım.

  4) puslu idrar:
  genelde idrarda bulunan fosfattan dolayı idrar puslu olur. bu böbrek taşına işaret olabilir. doktorunuzu arayın ve o minik sişirin idrar numune kabına işeyin. uzun süreli puslu idrar ayrıca idrar yolları enfeksiyonuna işarettir.

  bu durumu aksatmayın çünkü puslu idrar kötü ve ağır kokar. azmış kedi sidiği gibi kokutmayın evin tuvaletini çekerim kulaklarınızı.

  elleri nasır tutmuş ergen erkeklerimize de değinmemiz lazım burada. puslu idrar, idrar yolunda biriken meniden dolayı da oluşur. sabah akşam o çükünle uğraşmayı bırak evladım. az dinlensin. batının bütün ahlaksızlığı sizin evin modemi üzerinden dönüyor gözüm üzerinizde.

  5) mavimsi ve yeşilimsi idrar:
  yediğiniz yiyecekler veya aldığınız vitaminler sebebiyle bu renk işiyorsunuz. eğlencenin tadını çıkarın. kuşkonmaz (evet manidar bir isim) yemişseniz mesela maviye yakın işeyeceksinizdir.

  eğer bu tarz gıdalar veya takviyeler tüketmediğiniz halde mavi veya yeşil işiyorsanız doktorunuza başvurun alien olma ihtimaliniz yüksek.

  6) turuncu idrar:
  bunu koyu sarı ile karıştıracaksınız büyük ihtimal. susuzluk nedeni ile olabildiği gibi böğürtlen, pancar, havuç gibi yiyeceklerden veya ilaçlardan kaynaklanabilir.

  7) kahverengi idrar:
  baklagiller veya bazı ilaçların tüketiminden kaynaklanabilir. ancak aşırı durumda idrarınızda öd olduğu anlamına gelir ve karaciğer problemlerine işaret eder. hemen ödünüz patlamasın* doktorunuza danışın.

  8) köpüklü idrar:
  renginde bir sorun yoksa herhangi bir soruna işaret etmez. fazla köpüklü ise vücutta protein fazlanız var demektir. hem köpüklü hem de rengi koyu ise doktorunuzu arayın.

  9) pembe veya kırmızı renkli idrar:
  yaban mersini ve diğer kırmızı yiyeceklerin tüketimi idrarınızı bu renge çevirebilir. yine bazı ilaçların tüketimi, idrarda kan, aşırı egzersiz ve enfeksiyonla` da bu renk işemeniz olası.

  idrarınız 24 saat içerisinde normal rengine dönmüyorsa hemen doktorunuzu arayın. aşırı durumlarda pembe veya kırmızı idrar rengi böbrek kanseri, büyümüş prostat veya safra kesesi taşı göstergesi olabilir.

  ek olarak evde idrar analizi yapmaya niyetlenmiş çılgın bir sağlık sevdalısı iseniz evinize 100 adeti 15-20 lira olan laboratuvarlarda yeterli örnek olmaması durumlarında neye bakmaları gerektiğini belirledikleri idrar stribi gibi güzide bir ürünü satın alabilirsiniz.

  bu ürünler idrarınızda bulunan glükoz, bilirubin, keton, özgül ağırlık, kan, ph, protein, ürobilinojen, nitrit, lökosit gibi değerleri farklı renkler ile anlamanızı sağlayacaktır.

  sabah çişi sonrası ilk çişinizi shot bardağına yaparak bu idrar striblerini kullanabilirsiniz. cam bardak kullanın hijyenik olun. bardakları da diğerleri ile yanyana koymayın. kafanız güzelken işediğiniz bardaktan tekila shot yapmaya kalkarsanız sorumluluk kabul etmem.

  not: size entry yazacağım diye bir saattir çişimi tutuyorum. sidikliler bu entry burda biter.
 • 10) fosforlu sarı renk idrar:
  nükleer serpintiye maruz kalmış olmanız veya solgar vm 2000 vitamin kokteyli kullanıyor olmanız olası.
 • bilinçlenmek adına şöyle resimli anlatımı olması gereken ciddi bilgilerdir.
 • biramı içerken keyifle okuduğum başlık.

  duruma göre içilen bira sayısıyla ne renk işediğimi bildiririm.
 • burada yazılanlar size bilgi vermez. çişinde anormallik varsa doktora git. bu kadar basit.
 • kilo verdiğimi anlatıyor bazen. spor ve diyet yapmaya başladığımda koyu sarı renk oluyor. böylece kilo verdiğimi anlıyorum.

  not: bilimsel değil.
 • bizim sirketin butun tuvaletlerinde var bununla ilgili bir resim. ıdrar rengine gore(aciktan koyuya dogru), su icmeye devam et, daha fazla su icmelisin ya da acilen su icmelisin diye yaziyor.

  ıdrarin sari renk tonlari vucudun su seviyesini gosterir. kirmizi falan olunca dogru doktora.
 • uzun zaman sonra ekşi de denk geldiğim yararlı bir başlık. teşekkürler.
 • parlak sarı işerseniz vücudunuzdaki fazla vitamini atıyorsunuz anlamına gelir
  keskin sarı ve kokulu ise vücudunuzun susuz kaldığına dalalettir arkadaşlar
  kesin bilgi yayalım.
 • şurada anlaşılır bir grafik şeklinde görebilirsiniz.

  https://ibb.co/nbm0z7