şükela:  tümü | bugün soru sor
  • penisilin g prokain ve penisilin g potasyum içeren, kas içine uygulanan penisilin preparatı.. meşhur penisilin iğnesi yani..
  • 6,5 yaşındaki kızıma boğaz enfeksiyonu ve ateşlenme karşısında verilen iğne.

ilk iğneyi yaptırdık ama kalan 9 iğnenin kullanımı konusunda ciddi korkularım var.

bilgisi olanların fikirlerine açığım.
  • kesinlikle yapanla ilgili acı yaşatan iğne.
    çok acıtır dediler, yakar dediler, unuttu dediler, hiç sevmedi dediler, yalanmış dediler diye korkarak gittiğim özel hastanedeki hanım kızımız yaptığında “bu ne la sinek ısırığı” demiştim. akşam iğnesi için evimin yakınındaki bir devlet hastanesine “la bunlar günde 1000 iğne yapıyor raad ol kanka” diyerek gittim, hakkaten de kalabalık curcuna neyse girdim 20’li yaşların başında bir murat boz aldı beni ama iki medeni insan gibi davranmayarak bir çaktı ki abo.

sessizlik.

iğnenin giriş çıkış toplam 10 saniye süresi bir ömür gibi geldi. acı yanma kan gözyaşı öfkeyle karışık stokholm sendromu. götümü tuta tuta enjeksiyon odasını terk ettiğim gibi topallayarak arabaya kendimi zor attım. umarım penisilin yapmıştır.

demem o ki tam bir kısmet işi.

edit: balıklı rum hastanesinde 2 defa yedim, nefisti. en iyi orada yapıyorlar.
  • yüksek ateş, öksürük, gribal enfeksiyon yüzünden doktorun artık bana dayanamayıp, birazda başından siktir etmek için yazdığı iğne. öyle bir siktir etmek istedi ki beni tam 14 tane yazdı. neyse eczaneden aldım ve vurulmaya gittim. ilk vuran hemşirenin eli o kadar hafif olmalı ki bir bok hissetmedim. ilk 5-6 iğnem sorunsuz geçti. yine bir akşam acile gittim vurulmaya orada hafif kilolu bir hemşire var ona vurduracam ilk başlarda burada yapanların zaten eli hafif edası ile bir güzel uzandım sedyeye. kevaşe öyle bir sapladı ki iğneyi, iğnenin giriş anından çıkış anına kadar beni benden aldı. sonuçta bir süre sedyeden kalkamadım ve kalkınca da götümü tuta tuta arabaya gittim. bugün yine gittiğimde başka bir hemşire vardı. en kötüsünü gördüm diyip daha ne kadar kötü olabilir düşüncesi ile sedyeye uzandım. ancak bu sefer ki yapan öyle bir yaptı ki amına koyayım hala hissediyorum götümde iğneyi. 4 saat geçmiş üstünden ama hala birisi yapıyor o iğneyi. sonuç olarak son 2 tane kaldı, bana 14 tane bu iğneyi yazan doktoru ve farklı zamanlarda farklı şekillerde götüme hayvan muamelesi yapan hemşireleri asla unutmayacağım. yarın kalan 2 taneyi de bitirip yaşasın özgürlük diyeceğim.
    özel eryaman hastanesi’nde acıtmadan iğne yapan hemşirelere teşekkürler.
  • bacağı uyuşturur , kasın içine zerk edildiğinde bi yanma hissedersin yarım saat yerinden kalkamazsın dediler sivrisinek ısırığı çıktı. bu da öle bi anımdır
  • efsanevi iğne!
    kendisi var olan akut tonsilitimi 3. ve 4. iğne arasında yok etti.
    3. iğneden sonra hala acı çeken ben nasıl oldu da 4. iğneyi vurulmaya giderken daha iyiydim ve 4. iğneden sonra nasıl eski zıpır halime döndüm bilmiyorum ama helal olsun.
    bir de kalçayı delik deşik edip, acı çektirmese o penisilin...
    ah o zaman ne güzel olacak.
    5 bitti kaldı 5.
    ha gayret!
  • yakmasi tamamen psikolojiktir. (yani bana oyle geldi)ufacik bir sinek isirigi ve bitti.

korkutmayin lan insanlari, gidin olun efendim sadece size dusen testinizi olmaniz.
  • hastalara kadın, erkek, çocuk demeden reçete ettiğim* ama kendime verilecek olsa topuklarımı popoma vura vura kaçırtacak olan ilaçtır. ama inanın yazarken biz de çok korkuyoruz. çünkü ne zaman alerjik reaksiyona sebep olacağı belli olmuyor. kimisinde hiç alerji görülmezken, kimisinde ilk iğnede alerjisi olduğu anlaşılır. bazısında da yüzbininci iğnede bile görülebilir. o yüzden hastalara iğneden sonra en az yarım saat acilden ayrılmamaları söylenir. ama allah var çok etkili. siz korkmayın yani. ne demişler imamın dediğini yap, yaptığını yapma*.

edit: imla
  • beni ömrümde çekmediğim, bir bardak suyu zehir eden, bir lokma yemek yedirmeyen balet bir boğaz ağrısından kurtarmış canım iğnelerim. ama işin garip bir noktası var. ilk üç gün iğnemi olduktan sonra evime çektim gittim. 7. iğnemde hemşire "enjeksiyondan sonra hastanede 15 dakika bekliyorsunuz değil mi?" dedi. "yoo, niye ki?" diye afallayınca, "penisilin alerjisi olursa ölürsünüz." dedi. haydaa! kimse bana bunu demedi ki gardaş. cidden kimse uyarmadı beni. ben ne bileyim penisilin alerjisini falan. en son ilk okulda penisilin yemişim ki, 22 sene geçmiş. sağlık çalışanları hastaları her seferinde uyarmalı. çok ciddi bir mesele bu.
  • bir haftadır devam eden boğaz ağrısı ve inmeyen bademcik sebebi ile çeşitli antibiyotiklerin ise yaramaması sonucu doktorun verdiği iğne .
    inanılmaz etkili , ilkini yedikten sonra etkisini hızla gösteriyor .
    ikincisini yedikten sonra yutkunurken yaşanan acı azalıyor , şişkinlik inmeye başlıyor.
    iğneyi vurulunca ilk 10 saniye şiddetli popo ağrısı çekebilirsiniz ...
    iğne olduktan sonra yarım saat hastaneyi terk etmeyin diyorlar alerji yapma ihtimaline karşı .
    sağlık ocağında bu iğneyi yapmıyorlar , alerji olursa mudehale edemeyiz diye.
    hastanelerin acil servisine gidin doğruca....