1. international english language testing system...
    sorular cok sacma / kolay*, ingiltere avustralya yeni zelanda okullari biz toefl istemeyiz, ielts al da gel diyor... toefldan farkli olarak, bir de sozlu kismi var...
  2. 4 bölümü vardir, listening, reading, writing ve speaking. her biri 9 üzerinden 0.5 hassasliginda degerlendirilir, ortalamasi alinir, gene 0.5 hassasliginda overall hesaplanir. okullar genelde her bir bölümden en az 5-5.5 olmak üzere 6.5-7 arasi ielts skoru isterler. toefl'a göre kebap bir sinavdir ama hassasiyetinin öküz mertebesinde seyretmesi sebebiyle toefl denkligi yoktur, tersi geçerlidir halbuki.
  3. speaking kısmında sınavı uygulayan hocaların muhabbet açmadaki gayreti takdir edilesidir, bu abi ve ablalarımızın sınav dışında da bu şekilde konuşmakta oldukları gözlemlenmiştir.
  4. hazırlık kaynaklarının emule'den indirilebildiği, kitaplarına poundları dökmekten kurtulunabilen sınaw..
  5. thy'nin pilot olmak icin basvuran universite ograncilerinden asgari 6.0 puan istedikleri sınav
  6. listening bölümünde parçayı bill murray'nin okuduğunu farketmemle * konsantrasyonumun dağıldığı sınavdır. foundation bölümüne başvurulan ingiltere üniversiteleri "genellikle" bu sınavdan 4.5 almanızı ister. sınav sonucundan memnun olmayan biri sınava ilk giriş tarihinin üzerinden 3 ay geçtikten sonra yeniden katılabilir.
  7. ekstradan ödeyeceğiniz 25 pound karşılığında sonucunuzun sınavdan 2 gün sonra adresinize gönderildiği sınavdı. acelesi olanlar için önem taşıyan bu opsiyonu, anlamsız bir biçimde eylül ayı itibarı ile kaldırdılar.