şükela:  tümü | bugün sorunsallar (2)
  • (bkz: idp) ve (bkz: british council) tarafından yapılan dünya çapında 2 yıllık geçerlilik süresi olan ingilizce seviye sınavı. puanlar 2.5 - 9.0 bandında değerlendirilir. reading (okuma), listening (dinleme), writing (yazma) ve speaking (konuşma) bölümlerinden oluşur. her bölümde alınan puanların ortalaması sınav notunuzdur. sınav ücreti 575 tl ye çıkmıştır. (geçen sene 500 tl idi.)
  • writingden o kadar çok çektim ki, zibilyon tane essay yazdım desem abartmış olmam çünkü task 1 pek iyi olmadığı için 2'ye yüklendim ve bununla ilgili küçük bir tüyo vermeye geldim. ielts konusunda uzman bir hocaya sordum bir de.

şimdi efendim soru "many people believe that the high levels of violence in films today are causing serious social problems. what are these problems and how could they be reduced?" olsun.

introduction kısmına çok genel bir şeyle başlamak gerekiyor. bir de ben mesela spesifik bir şeyle başlayınca dolduramıyorum introduction'ı. bu soruda da "movies have become a part of our daily life and there are many chanels specify for movies."şeklinde genel bir cümleyle başlayıp özele getirmemiz gerekiyormuş ben bilmiyordum. bu essay tipi problem-solving ama her tip essayde bu yapılmalıymış.

hatta general idea, less general and thesis statement şeklinde olmalıymış. 5 satırdan ya da 4-5 cümleden fazla olmamalıymış introduction. belki benim gibi olanlar vardır diye paylaşayım dedim. ayrıca 2 body paragraf yeterliymiş gerekirse 3. yazılabilir ama süre sıkıntısı var. conclusion kısmında da çok uzatmadan kendi düşüncemizi açıklayıp essay'i şöyle bir toparlamamız yeterli. eyyorlamam bu kadar
  • yazıldı mı bilmiyorum ama ben ieltsliz sitesi ile çalışmıştım ve çok faydasını gördüm. ingilizcenize ne kadar güvenirseniz güvenin kesinlikle çalışmadan girmeyin derim.

reading- speaking- writing - listening için ayrı ayrı hem soru tiplerinin ayrıntılı açıklamaları hem de örnek sorular var. baya videolu ders gibi anlatmış, ve o kadar sempatik bir biçimde tane tane anlatıyor ki insan sonuna kadar dinliyor sıkılmadan.
    özellikle writing konusundakilere bakın mutlaka. ilk writing için (tablolu-istatistikli olan) çok harika örnek cümleleri var, birkaçını direk ezberleyip kullanırsanız puanlarınız tık tık artar.

ayrıca konuların altındaki yorum kısmına dünyanın her yerinden sınava girmiş öğrenciler onlara çıkan konuları yazıyor, aynı zamanlarda giren kişilere hemen hemen aynı konuların çıkması muhtemel. speaking ve writing için özellikle bu forum tadındaki yorumları kesinlikle takip edin.

benim sonucum overall'da 7.5. darısı isteyenlerin ve çalışanların başına!
  • 3 yıl hazırlık okumuş biri olarak writing konusunda en önemli husus cümleyi süslemek ve saçmalamamaktır. konu hakkında çok fazla fikrin olmasa da olur. örneği saçma vermeyeceksin.

relative clause, noun clause ve passive cümle yapıları kuracaksın. aynı kelimeleri kullanmaktan kaçınacaksın. bir cümlede important yazdıysan diğerinde significant yazacaksın.

bir de belli kalıpların olacak. bir zahmet for example yazmayıp onun yerine "to give an example about this issue," gibi kalıpları hazır tutacaksın.

ve bağlaçlar önemli. however, thus falan nasıl kullanılır bileceksin. bunlar puan akıtır kağıdına.
  • bu sınavın en kötü yanı herhalde yanlış yazımları direk yanlış cevap saymaları. bir ufak harf yanlışında sorunuz gidiyor. keşke yarım puan falan verseler *
  • 20 mayısta akademik modülünden 7.5 aldığım sınavdır ( l-8.5 r-8.5 w-6 s-7 )

ben çalışma vizesi için girdim sınava. genel modülden 4 üzeri bir sonuç işimi görüyordu bu nedenle ve vaktim dar olduğundan pek hazırlanamadım. nolur nolmaz diye akademik modülden girdim. tier-2 vizesi için akademik modül sonucu da kabul ediliyor, bilginiz olsun. cambridge kitaplarının pdfleri ve mp3leri malum yerlerden temin edilebiliyor. zaman tutarak bu kitapları bitirirseniz faydasını görürsünüz.

listening: benim bu kısımdaki en büyük endişem sınıfın arkalarında oturturlarsa duymakta sorun yaşamaktı. asla kafaya takmaya gerek yok. ses kalitesi çok iyi ve yüksekti. dinlerken not almanız yeterli, cevap kağıdına yapılacak işaretleme için ilave süre veriliyor. konuşmalar oldukça çeldirici olduğundan, şıktaki kelimeyi duyup cümlenin tamamını anlamadan işaretleme yapmayın. çünkü şıklardaki kelimelerin hepsi o konuşmada geçiyor. dolayısıyla kelimenin konuşmada geçmesi doğru cevap olduğu anlamına gelmiyor. anlamaya çalışarak dinlenmesi lazım.

reading: cambridge testlerini çözerken önce metnin tamamını okuyup sonra sorulara bakmış ve bunun zaman kaybettirdiğini farketmiştim. sınavda soru sırası metnin akışıyla paralel ilerliyor. önce ilk soruyu okuyup sonra metni okumaya başlayıp ilk sorunun cevabını buluncaya kadar devam etmek lazım. bulduktan sonra ikinci soruyu okuyup, metinde kalınan yerden devam edilmeli. böyle böyle zamandan ve dikkatten tasarruf sağlayabilirsiniz.

writing: sınava girmeden önce okuduğum yorumlarda en çok bu kısma zor deniyordu. ben de bol bol bu kısma çalıştım ama ancak 6 alabildim. 2 tane yazım görevi veriliyor. ben akademik modüle girdiğim için ilk görev grafik veya tabloda verilen verileri 150 kelime ile yorumlama, ikinci görev ise 250 kelimelik makale idi. genel modüle girenlerde ilk görevin daha genel bir soru olduğunu fakat ikinci kısmın aynı olduğunu duydum. cambridge kitaplarındaki writing konuları sınavda çıkanlarla çok paralel. benim bu kısımda yaptığım hata şuydu, hızımı alamayıp 150 kelimenin yeterli olduğu kısımda 200 küsür kelime, 250 kelimenin yeterli olduğu kısımda da allah bilir 350 kelime yazmışımdır. dolayısıyla sınavdaki kıymetli vaktimi gereksiz yere konuyu uzatarak kullanmışım. yazdığımı okuyup hatalarımı düzeltmeye vaktim kalmadı. konuyu çabuk toparlayıp kontrole ve düzeltmelere vakit ayırmak lazım.

speaking: bu sınavın da bir formatı var. youtubedaki örnek videolardan görebilirsiniz. ben cambridge kitabının avantajını bu kısımda gördüm. sınavdan önce writing konusu olarak cambridgede geçen bir soru bana ieltste speaking sorusu olarak soruldu, rahat rahat yanıtladım. konuşurken konudan çok dağılmayın. ayrıca sorulara verdiğiniz cevaplarla konuşmayı yönlendirmeniz mümkün olduğundan konuyu bildiğiniz konulara çekebilirsiniz, bunu avantaja çevirmekte fayda var.
  • intermediate bir ingilizceye sahip biriyken yaklaşık 4-5 aylık günde 2-3 saat çalışmayla ilk seferde 7 aldığım sınavdır.(l : 7 r : 7.5 w : 6 s : 6.5)

öncelikle cambridgelerin alayını indirin test için başka kaynağa gerek görmedim ben.(british council vasıtasıyla girdim ve sınavda çalıştığım cambridge testleriyle aynı formatta gerçekleşti.)
    süreç boyu yoldaşınız ise ielts-simon sitesi olacak.paralı şeyleri var simonun onlara gerek yok en baştan bloguna başlayıp bitirin yeterli.

listening : pek fazla birşeye gerek yok zaten dizi film izliyosanız çok zorlanmazsınız belirli bir taktiği yok bol bol alıştırma 15 gün yeterli.

reading : tamamen vocabularyye bakan bir bölüm.simondan inceleyin taktikleri not alın 20 gün yeterli.blogun en baş sayfasından başlayın tüm tipleri not alın önemli kritik şeyler veriyor simondan baktıktan sonra 0-5-1 arası puanım arttı.seviyesi ortalama olan arkadaşlar newsinlevels.com okuyabilir.

writing : ben daha önce hiç yazmadığım için zorlandım ilk başlarda.toplamda 40 gün civarı sürdü 15 gün writing1 25gün writing 2 diyebilirim.bunu tamamen simondan takip ettim.

speaking : bunuda tamamen simondan takip ettim.bol bol alıştırma konuşma.kendinizi ses kaydına alın dinleyin hatalarınızı düzeltin.ben sınavda, speakingde baya bocaladım 6nın altı gelir diyordum 6.5 geldi şaşırtıcı bir şekilde demek iyi geçse 7.5 alırmışım.15-20gün sürdü buda.

sonuç olarak korkulacak bir sınav değil.modüllere hep ayrı ayrı sırayla çalıştım en son 10-12 gün toplu halde 4 modülü süre tutarak cambridge testlerini çözdüm.1-9 arası cambridgeleri çalışırken kullandım 5-11-12 yi sınav antrenmanı için son 10-12 gün çözdüm.

çok mesaj aldığım konular hakkında edit : sınavı gireli 3,5 sene olmuş sanırım bir deneme adına tekrar gireceğim.aslında kur mevzuları olmasa şimdiye çoktan girmiştim.şimdi gelelim mevzuya, evet efendim sağlam bir temel olsun istiyorsanız her şeyden önce düzgün bir şekilde grammer ve vocabulary çalışın.ben aktif pasif neither nor either or ne var ne yok bitirmiştim günde30 kelime yazıyordum kağıda 3-4 kere tekrar ediyordum her birini.ama kelime öğrenmek için en verimli yöntem cümle içinde kullanmak bununla ilgili kelimeyi yazıp sonuna sentence sözcüğü ekleyerek internette kaynaklara ulaşabilirsiniz.bu iki şey sizi dört koldan da ilerlerken rahat ettirecektir.listening writing speaking ne çalışırsanız çalışın grammer ve vocabularyden dolayı takılıp kalmamanız hem motivasyon hem özgüven hem de çalışma verimi açısından size büyük fayda sağlayacaktır.

şimdi listening ve reading tavsiyelerime ekleme yapmaya gerek görmemekle birlikte,
    speakingte önemli olan şey fluency dediğimiz şey yani akıcılık, buda bol alıştırmadan geçiyor.speaking için yukarıda ki dediğim şeyleri yaptıktan sonra içiniz rahat etsin istiyorsanız cambly'den indirim kovalayabilir ordan ufak bir süreliğine ders alabilirsiniz.2 hafta yeterli olacaktır şahsi görüşüm.
    writing, sene başında global bir ingilizce sınavına girdim ve writingden ıelts 7,5-8 bandına denk bir skor aldım.yaptığım tek şey 3 yıl önceki simon notlarımı bulup onlara 2-3 saat çalışmak ve toplam 6-7 tane deneme yazmak oldu.ben ıeltse girdiğimde writing kısmı speakingin aksine gerçekten güzel geçmişti ama yazım çivi yazısı gibi olduğu için muhtemelen okuyamadılar çok puan kırdılar diye düşünmüştüm ve puan benim hedefime yettiği için itiraz etmemiştim.siz ise böyle bir şeyden şüpheleniyorsanız kesinlikle itiraz edin.yerli yabancı her forumda okuduğum ıelts examinerleri writingden ederinin altında puan verebiliyor.itirazla puanı 6 dan 7,5 a çıkan var.ama zaten beklentiniz düşükse gevezelik olsun diye hem paranızı hem de kendinizin ve karşınızdakilerin zamanını harcamaya da gerek yok.
    birde benim girdiğim dönem de yoktu ama şimdi bilgisayarlı sistem gelmiş el yazısına gerek kalmadan elektronik ortamda writing metinlerinizi yazıyorsunuz.ben bu yeni girdğim sınava bu şekilde elektronik girdim ondan sanırım puanım beklediğim gibi geldi, yani ıeltse itiraz etsem adamların tekrar okurken bile düzgün okuyabileceklerinden şüpheliydim itiraz etmememin sebeplerinden biride buydu.herkese başarılar
  • çalışan biri olarak 2 haftalık çok da düzenli olmayan bir çalışmayla general training modülünde aşağıdaki notları aldığım sınav:

listening: 7.5
    reading: 7
    speaking: 6.5
    writing: 6.5

listening: soru tipleri hakkında ipuçları okuyun ayrı ayrı, takıldığınız soruyu hemen atlayın. ingilizce alt yazılı film/dizi izlemek avantaj. bol bol deneme çözün.

reading: yine farklı soru tiplerine farklı yaklaşmak gerekecek. internette bolca tip var. soruları da düzgün okuyun. örn, "matching headings" tarzı sorularda bir seçeneği birkaç defa kullanmanız gerekebilir.

speaking: rahat olun, birinci kural bu. doğal olun. hazır cevaplar vermek yerine doğaçlama yapın. geveze olun.

writing: kısa zamanınız varsa internette hedeflediğiniz bantta yazılar var. bunları okuyun.
  • iki ay boyunca burada yazilan siteler uzerinden calisip 7-7.5 civari notlar almak oldukca olasi. en alta da bir kaç tüyo ekledim, aklıma gelen gözüme çarpan oldukça devamı gelir.

https://www.youtube.com/…demicenglishhelp/playlists
    bu hesapta genellikle speaking kismina yonelik medyaya odaklanin, hedeflediginiz band skoru ve yarim puan uzerine calisin.

http://www.goodluckielts.com/
    bu sitede writing uzerine ise yarayacak bilgiler var.

http://www.ielts-blog.com/
    deneme testleri ve sinavin kendisine dair bilgi bulabilirsiniz.

http://www.ieltsbuddy.com/
    gramer bilgisi ve kelime haznesini gelistirmek icin basarili.

http://ieltsspeakingquestions.blogspot.ae/
    bu sayfa da speaking uzerine yogunlasmis bir goz atmakta yarar var.

http://www.ielts-mentor.com/
    herseyden biraz bilgi ihtiva eden bir site, gramer bilgisi ve deneme testlerine goz atmakta fayda var.

http://ielts-simon.com/
    bu sahis gercekten cok iyi yonlendirmeler yapiyor, writing ve reading ten yüksek not almak istiyorsaniz bastan sona okuyun, hazmedin.

http://subscriptions.viddler.com/simoncorcoran
    burda ustteki simon adli kisinin videolari var, faydali bilgiler barindiriyorlar, izlemek faydali olacaktir.

http://ieltsliz.com/
    ben burdan calismadim ama basarili oldugu yonunde yorumlar cok.

http://www.examenglish.com/…elts/ielts_general.html
    buradan sinav sekli hakkinda bilgi edinebilirsiniz.

https://yadi.sk/d/xco41wdddmgio
    burasi maden, saniyorum ekside bulmustum zaten, somurun burayi.

http://www.speaking24.com/
    yabancilarla konusmak ve speaking gelistirmek icin faydali bir site.

gelelim, general test için işin püf noktasına;

writing; öncelikli amacınız "advanced" değil "less common" bir kelime haznesi kullanmak olsun, çünkü aradıkları şey bu. yüksek not almanın yolu, deyim ve kalıp kullanmak, uzun cümleleri bağlaçlar vasıtasıyla birleştirmek, tekrardan kaçınmak, üç dört farklı zamana sıkışıp kalmamak gibi detaylardan geçiyor.

listening; section 1 en kolay 4 en zor, bu yüzden 1 i tam puan alarak geçmek gerekiyor. puan kaybetme hakkınızı sonlara saklayın. cevaplar sıralı şekilde olacak, bir cevabı tam anlamaz vs iseniz atlayın çünkü siz hala bir önceki soruya odaklıyken bir başka cevap geliyor olacak. iyi, kötü, okunur, okunmaz, doğru veya yanlış yazıp yazmadığınıza takılmayın, aralarda hepsini gözden geçirecek zamanınız olacak. kurnazlıklara karşı uyanık olun, cevabı verip iki üç cümle sonra değiştirip sizi hataya sürükleyen sorular olacak.

speaking; önceliğiniz konuşmak olsun, hata yapmaktan çekinmeden diyaloğu doldurmanız gerekiyor. olayı ne kadar bir soru bir cevap şeklinden ziyade karşılıklı konuşma, sohbet kıvamına getirirseniz alacağınız not o kadar kolay olacaktır. tıkanırsanız soracağınız bir kaç sorunuz aklınızın köşesinde hazır olsun, o sorulara gelecek cevaplar size yeni kapılar açacaktır. sessizlik, hiçbir şey söylemeden bekleyiş sizin en büyük düşmanınız. internette "key words" ya da "key phrases" şeklinde ararsanız, kullandığınızda size artı sağlayacak kelime ve kalıpları bulabilirsiniz.
  • cambridge hazırlık setinin nasıl bir sisteme sahip olduğunu çözmeye çalıştığım sınav. 1'den 12'ye kadar bir seri söz konusu. bunlar sitelerde ayrı ayrı da set olarak da satılıyor. 1'den 9'a kadar olanları pdf olarak edindim. ancak tarihleri eski, bunlar 1'den başlayarak sürekli güncelleniyor mu yoksa piyasada mevcut olanlar bunlar mı anlayamadım. bu seti kullanmış olan varsa ve bilgilendirirse ne iyi olurdu.