• kanada'da oturma izni ve kanada vatandasligi kovalayan dostlarin buyuk bir cogunlugunun dustugu ikilem. ozellikle express entry ile oturma izni alma derdinde olanlarin acaba hangi ingilizce sinavini denesem? hangisi daha kolay? sorularina karsin ufak bir analiz entry'si ile elimden geldigince yardimci olmaya calisacagim.

(bkz: express entry/#92073295)

oncelikle bu iki hede'nin acilimi ile baslayalim. ielts hemen hemen herkesin bildigi gibi "international english language testing system" iken; celpip "canadian english language proficiency index program" anlamina gelmektedir.

kolaylik/zorluk goreceli bir kavram oldugu icin entry'den net olarak bir yanit beklemek yerine; ozellikle az bilinen celpip ile zaten bildiginiz ve cogunuzun tecrube ettigi ielts'in kendi icinizde bir kiyasini yapip, sansinizi sizce dogru olandan deneyebilirsiniz.

o zaman az bilinen ile baslayalim.

celpip:

- resmi site icin buraya tiklayabilirsiniz.
    - celpip general test ile oturma izni icin ingilizce puani alabilirsiniz. eger vatandasliga basvurmayi dusunuyorsaniz celpip general ls test'e girmeniz gerekmekte.
    - malesef turkiye'den sinava girme sansi yok. su an icin girebileceginiz ulkeler; kanada, hindistan, filipin, birlesik arap emirlikleri ve amerika birlesik devletleri.
    - test ucreti ulkeye, eyalete vs. gore degismekle birlikte; kanada'nin ontario eyaleti'nde vatandaslik icin girilen sinav 195 cad + vergi iken, oturma izni icin girilen sinav 280 cad + vergi seklindedir.
    - sinav 12 puan uzerinden degerlendiriliyor.
    - ozellikle listening kismini ilgilendirmekle beraber aksan bu sinav icin kanada aksani ve kanada ingilizcesidir.
    - sinav icerigine gelecek olursak;
    listening: 8 ayri bolum 38 soru - 55 dakika sure
    reading: 4 ayri bolum 38 soru - 60 dakika sure
    writing: "writing an email" ve "responding to survey questions"'dan olusan iki bolum ve 60 dakika sure.
    speaking: 8 ayri bolum hakkinda konusmaniz bekleniyor. toplam sure 20 dakika civari. ozellikle bu bolumun not degerlendirmesi baya sikintili. ielts'den tam puana yakin alanlarin bunda 12 uzerinden 7-8 aldigi oluyor. hoca puan konusunda baya kisir davraniyor yani.
    - celpip'in tum bolumleri bilgisayar uzerinden yapiliyor.
    - ozellikle listening kismi icin coktan secmeli olmasi avantaj gibi gozukuyor. hicbir sey anlamazsaniz bile %25 sansiniz var.
    - writing bolumunde eger kelimeyi yanlis yazarsaniz ayni word'deki gibi alti kirmizi olarak ciziliyor. size duzeltme onerisi vermezse de bir seylerin yanlis oldugunu biliyorsunuz.
    - calisma kaynagi acisindan baya sikintili bir sinav. youtube'da bazi kanallar var. listesini asagiya birakiyorum. ama cok bir sey beklememek gerek. kanada'daki kutuphanelerden kitap alip yada celpip'in sitesinden satilan online egitim/kitap alinip, calisilabilir.
    - bana gore celpip'in en buyuk avantaji olan maddeyi sona sakladim. o da sonuclara tekrar degerlendirme talebi gonderebiliyor olusunuz. diyelim sonuclar aciklandi hepsi 7 ve uzeri biri 6 geldi. istedigimiz bolumlere, ucreti karsiliginda (guncel fiyat $55) tekrar degerlendirme talebi gonderip, farkli yetkililer tarafindan degerlendirme alabilirsiniz. benzer bir durum yasamistim ve itiraz sonrasi writing ve speaking'im 1 er puan artmisti ve ustelik notlarda degisme olursa yatirdiginiz paralar iade ediliyor. kesinlikle denenmeli.

youtube kanallari listesi:

presto english learning
    mad english tv
    celpip resmi kanali
    youtube english

gelelim ielts'e;

- resmi site icin buraya tiklayabilirsiniz.
    - kanada oturma izni ve vatandaslik surecinde sizden ielts general'dan puan almaniz beklenir.
    - turkiye'den ve kanada'dan rahatlikla sinava girebilirsiniz.
    - fiyati yine her seye gore degismekle beraber su an icin toronto fiyati 282.30 cad + vergi seklindedir.
    - sinav 9 puan uzerinden degerlendiriliyor.
    - aksan olarak ise her turlu aksani duymak, gormek mumkun.
    - sinav icerigine gelecek olursak; ustte de belirttigim gibi genel ielts'e girecegimiz icin onun icerik detayindan bahsedecegim.
    listening: 6 soru tipi 40 soru - 30 dakika sure
    reading: 11 soru tipi 40 soru - 60 dakika sure
    writing: iki ayri bolum var. birinci bolumde bir duruma karsi bir yanit yazmaniz beklenirken; ikinci bolumde bir tartisma yada problem hakkinda bir essay yazmaniz bekleniyor. toplam sure 60 dakika.
    speaking: 11- 14 dakika surup; hangi tipte sinavi alirsaniz alin yuzyuze yapiliyor. 3 ayri bolumden olusuyor.
    - kanada icin toronto ve montreal'de olmak uzere (turkiye'yi bilmiyorum); sinavi kagit yada bilgisayardan alabiliyorsunuz. bilgisayari secmeniz halinde speaking kismi haric diger kisimlar celpip'deki gibi bilgisayar uzerinden yapiliyor.
    - ielts'de kaynak sikintisi yok bildiginiz uzere. fakat benim favorim olan ielts liz kanalindan hazirlanabilirsiniz.

vatandaslik ve oturma izni kovalayan herkesin asina oldugu bir yerden bahsetmek istiyorum. "crs" diye yazilir "hayatin donum noktasi" diye okunur. bilmeyenler icin peki ne bu crs? detayini buraya tiklayarak ogrenebileceginiz, "comprehensive ranking system" anlamina gelen kisaltma. ozet olarak; oturma izni basvurunuz icin gerekli puana sahip olup olmadiginiz anlamak icin yazabileceginiz bir cesit senaryo. buraya mutlaka ielts ve celpip'den alacaginizi dusundugunuz puanlari yazarak, karsilastirma yapin. orada cikacak sonuc da size hangi sinavi almaniz gerektigi konusunda yardimci olacaktir.

karsilastirma maksatli ufak bir ozet gecmek gerekirse; celpip'in writing kismi yanlis kelimelerin belirtilmesi ile bir tik ondeyken, speaking'deki not kitligi ile bir tik geride gibi gozukuyor. kanada'da yasayanlar icin celpip listening'i ielts'e gore kulak asinaligindan dolayi daha kolay gelebilir. ielts'de karsilasilan aksanlar bazen can sikabiliyor. reading kismi icin ise cok inanilmaz bir fark yok gibi. yine uzun hikayeler ve bunlarla alakali bir ton soru. kaynak bollugu ve erisim kolayligi acisindan ise ielts baya bir fark atmis durumda. telefona indirebileceginiz bir uygulamayla bile cok rahat her an her yerde pratik yapabilirsiniz.

aklima gelenler bunlar. eger sizin bildiginiz ve entry'de yer almayan bir bilgi veya duzeltilmesi gereken bir nokta varsa lutfen yesillendirin.

bu bilgiler isiginda umuyorum ki herkes dogru tercihi yapip; arzu ettigi puanlara en yakin zamanda ulasir. surecte olan herkese basarilar, her sey gonlunuzce olsun.

duzeltme: ilave bilgiler eklendi.
hesabın var mı? giriş yap