şükela:  tümü | bugün
  • iki tane uluslararasi taninmisliga sahip ingilizce sinavinin kiyaslamasi.
    surada altlarda biraz teknik detaylarla ilgili kiyaslamaya bakabilirsiniz.
    https://ielts.com.au/…vxyruefdhv84outxocb_mqavd_bwe

cesitli amaclarla ielts'e toplam 5 kere, pte'ye toplam 4 kere girmis biri olarak biraz anlatayim. oncelikle skorlarim:
    ielts'ten en dusuk 6 aldim, en yuksek 7,5 aldim. reading'ten 9, listening'ten 8,5 almisligim var. speaking ve writing'te ise 6,5'ta takildim.
    pte'ten en dusuk 62 aldim, en yuksek 80. reading'ten 90, writing'ten 87, speaking'ten 80 almisligim var, listening 64-70 arasi hep.

pte tamamiyle bilgisayarda yapiliyor, ieltsise bilgisayar ile verilmeye de baslandi ama speaking gene hocaya karsi. en azindan avustralya ve birkac asya ulkesinde bilgisayar tabanli ielts'e girilebilir. buyuk ihtimalle dunya capinda yayilacak bu.

reading: ikisi de kolay, bir the economist'i okuyabiliyorsaniz, normal ingilizce bir romani okuyabiliyorsaniz iki sinavdan da tam puan almaniz mumkun.
    listening: ielts bence daha kolay. ielts'te listening'te bir 8 patlatmak cok zor degil. ama pte'de ben bir turlu 70'i gecemedim ki bu ielts'te 7'ye esit.
    writing: writing pte 10 numara bes yildiz. neredeyse tam puan aldim 87 ile. ielts'te ise hem general'da hem academic'te 6,5'u gecemedim. bilmiyorum ama bazilarinin dedigi gibi egitmenler 7 notunu bilerek vermiyor teorisine artik inanmaya basladim.
    speaking: bu da aslnda sizin konforunuza bagli gibi. pte'de cok kotu de aldigim oldu cok iyiydi. biraz degisken. speaking aslinda milletin kotu degil gene ielts'te. benim speaking'im sorun olan. birinde insana karsi konusuyorsaniz, birinde bilgisayara karsi. benim acimdan bir etken degil ama sizin icin degisebilir elbette.

section bazinda ozet gececek olursak, writing'te ielts'te sorun yasiyorsaniz, pte'ye girin, pte'de listening'de sorun yasiyorsaniz, ielts'e girin. yalniz pte'nin gecerliligi daha az. mesela kanada pte'yi tanimiyor.

sonuc olarak pte daha kolay, ama biraz da aptal bir sinav. cunku pte'den 90 alan cok arkadasim var. ki ben ayni sorularin bana tekrar soruldugunu hatirliyorum. sinavda cikmis sorulari youtube'da bulmak da mumkun, atiyorum videolari vs. bu aptalligi bazen zorlastiriyor sinavi ama ielts'ten writing'ten 9 almak herhalde imkansiz olsa gerek. pte'de ise cok cok daha mumkun. o yuzden pte writing konusundaki comertligi sayesinde daha agir basiyor ozellikle daha yuksek not almak isteyenler acisindan.
  • yds denkliği bakımından pte'nin hükmen galip olduğu versus.