şükela:  tümü | bugün
 • ingiltere vs abd
 • 115 sterlin vs 185 dolar.
 • her ikisinin de arti ve eksileri olsa da her iki sinava da giren bir insan olarak degerlendirmek iyi olacaktir.

  1) ielts de toefl da ayni 4 bolumder olusur
  2) ielts sinavina girmek icin en az 1 ay oncesinden gireceginiz gun icin yer ayirtmaniz gerekir, toelf icin 1 ya da 2 hafta sonrasina yer bulmak mumkundur
  3) ielts te ingiliz aksanina alismaya, toefl da ise amerikan aksanina alismaya calisirsiniz
  4) ielts klasik sinav modunda, kalem kagit ile yapilir; toelf genelde ibt yani bilgisayar araciligi ile yapilir tabi dilenirse klasik sinav da olabilirsiniz ama artik cok tercih edilmiyor
  5) ielts calistircak hoca yoktur genelde, toelf calistircak bir suru hoca vardir, ahkam kesen de bir cok adam vardir
  6) ielts te listening bolumu bosluk doldurmalidir, bir teypten dinletilir; toelf da coktan secmeli sorular vardir, once konusmayi dinlersiniz sonra sorular gelir, sorular geldikce sorunun oldugu bolum yeniden dinletilir. kesinlikle bosluk doldurmayi tercih ederim, bir de ilk dinledikten sonra zaman verilir ielts te cevaplariniza bakarsiniz, sonra yeniden dinletilir. ustune cevap anahtarina gecirmek icin 10 dk zaman daha verir, yazim hatasi yapmadiginiz surece super puan alabilirsiniz.
  7) ielts in reading kisimlari direk soruyu sorar, arada tricky sorular vardir ama kaideyi bozmaz; toelf okunan konudan fikir cikartmani ister ve cogu zaman verilen sure bunu dusunmek icin yeterli olmayabilir
  8) ielts writing kisminda iki ana bolum vardir, akademik ielts te birinci bolumde bir grafik ya da tablo verilir, ikinci bolumde ise essay yazmaniz istenir; toelf writing kisminda iki ana bolum var yine, once bir paragraf okutup sonra konuyla ilgili bir konusma veriliyor bu ikisini karsilastirmaniz ya da degerlendirmeniz isteniyor, 2. kisminda ise essay yazmaniz isteniyor. ielts te kalem toefl da parmaklarinizi kullaniyorsunuz.
  9) ielts speaking bire bir yapilirken, toelf speaking bilgisayar uzerinden yapilir. ielts speaking sinavi diger bolumlerden ayri yapilir, karsinizda canli bir insan size sorular yoneltir siz de cevap verirsiniz daha insancildir, muhabbet havasi vardir, oysa ki toelfda bilgisayar sizi yonlendirir ve sorular bazen daha karmasik olabilir cunku bir paragraf verir sonrasinda bir diyalog verir bu ikisini degerlendirmeniz istenir, bir dersten bolum verir konuyu tartismanizi ister.
  10) ama en buyuk farki sanirim ielts sinavi sirasinda siz writing i yaparken yaninizda birilerinin konusmuyor olmasidir; nitekim toefl sinavi sirasinda bir cok insanla ayni odada speaking, listening yapmaya calisirsiniz bu yuzden tam writing e gecmisken birisi halen speaking yapiyorsa beyninizi allak pullak etme ihtimali vardir. ya da siz halen reading bolumundeyken birisi listening e gecer sonuna kadar acar sesini ve paragrafa yogunlasamazsiniz.
  11) bir tane daha onemli fark: ielts sinav sonuclari 2 sene, toelf sinav sonuclari sadece 6 ay gecerlidir.
  12) herikisi de para tuzagi olsa da toefl tamamen sizi somuren bir sinavdir. mesela bir kere aldiniz dusuk geldi puaniniz yeniden giriceksiniz, acik ortada dimi yukseltmek icin gireceginiz, ama ikincisi %70-90 daha dusuk gelir. neden? yeniden girin yeniden para bayilin diye.

  onerilerim soledir ki:
  artik amerika da dahil cogu ulke ielts i kabul ediyor, akliniz varsa ielts e girin derim. bu hafta sinavi olanlara basarilar dilerim...

  edit: toefl sinav sonuclari da 2 sene gecerli imis. bir an garip oldum cunku ielts i yeniden almamin nedeni okulun toefl sonucunun gecerlilik zamaninin gectigini bildirmesi idi. guzel haber! 2 sene gecerli 2 test sonucum var.
 • ikisine de girmiş biri olarak deneyimlerimi paylaşmak isterim;

  ilk olarak belirtmeliyim ki ieltse bir haftalık bir çalışma sonucu apar topar girmiş, toefl için ise 2 ay gibi uzun bir süre harcamışımdır. toefldan istediğim sonucu aldım, mutluyum, gururluyum. şimdiii gelelim kıyaslamaya: bu iki sınavı bütünen değerlendirmenin yanlış olduğunu düşünüyorum. o nedenle bölüm bölüm inceleyeceğiz..

  reading: iki sınavda da benzer okuma parçaları sorulur ancak ieltsdeki kelimeler daha az aşina olduğumuz kelimelerdir*. ayrıca cümle yapıları da "ne bu lan şimdi?" dedirtir. tüm kelimeleri bildiğiniz bir cümleyi anlamakta zorlanabilirsiniz. toefl ise daha anlaşılır olmakla birlikte şıklar çeldiricidir. ama ben öss gençliğinin şık sorunsalının üstesinden kolayca gelebileceğini düşünüyorum. iki sınav arasında bir diğer hayati fark ise ieltsde süreyi ayarlamanın daha zor olmasıdır. sonuç olarak ielts reading toefldan daha zordur. toefl readingden 27 aldığım için bu kadar rahat konuşabiliyorum. ielts de en çok zorlandığım bölüm buydu ve ancak 6 alabilmiştim.

  listening: ieltsinki çok daha kısadır, sabrınızı ölçmez. toeflda ise kendinizi gerçekten ders dinliyor gibi hisseder, dikkat dağınıklıkları yaşar ve önemli ayrıntıları kaçırırsınız, ki bu ayrıntılar çat diye soru olarak karşınıza gelir. toefl listening acayip sıkıcıdır ve bir zaman sonra uykunuzu getirir. ieltsin handikapı ise önünüzde şıklar olmadığı için duyduğunuz, anladığınız ancak yazılışını bilmediğiniz kelimelerin sizden istenmesidir. ben ieltsde bu konuda çok zorlanmıştım mesela. ancak toefl listeningin uzunluğu ve sıkıcılığı, aslında kendinize güvenseniz bile düşük bir puan almanıza neden olabilir. ieltsde listeningi cdden dinliyor olmanız da sorun değildir. sonuç olarak ielts listening mi daha kolay toefl listening mi? sorusunun cevabı çok da kesin değildir, size bağlıdır. bence ielts daha kolaydı ama bunun nedeni soruların kolay olması değil, listening kısmının çok uzun olmamasıydı.

  speking: "ieltsin gözünü seveyim" bölümdür. en yüksek puanı bundan almıştım çünkü karşınızda biri varken konuşmak çok daha kolaydır. toefl size konuyu verir, ancak monitörde beliren ve giderek azalan saniyeler heyecan yapıp konuşamamanıza neden olabilir. toefl speaking çok acımasızdır ve bir insanın ingilizce konuşabilme seviyesinden çok, heyecanını ölçer. sonuç olarak ielts speaking toefl spekingden kat be kat kolaydır. ama bunun nedeni ieltsin daha kolay sorması değil, size daha rahat bir konuşma ortamı sağlamasıdır.

  writing: ielts ilk kompozisyon için saçma sapan grafikler sorup anlatmanızı ister. toefl ise bir reading parçası ve bir listening verir, bunlarda anlatılanları özetlemenizi ister. kolayca üstesinden gelinebilir bir bölümdür toefl writing. her iki sınavın da ikinci kompozisyon konuları benzerdir zaten. sonuç olarak toefl writing daha kolaydır ancak gene de arada çok büyük bir fark olduğu söylenemez.

  benim bu iki sınavdan birini seçeceklere önerim "ielts daha kolay abi" yalanına kanmamalarıdır. ielts de toefl da gayet zor ve stresli sınavlardır. bölümler arasındaki farklardan yola çıkarak, sınavların zorluk derecesini, kendinize göre belirlemenizi öneririm. ben bir daha girecek olsam toefl seçerdim. çünkü toeflın insani bir sınav olmadığını kabul etmekle birlikte, onun yöntemine de biraz çabayla alışmanın mümkün olduğunu düşünüyorum. ayrıca toefl puanlama konusunda daha toleranslı gibi geliyor bana*.

  son bir tavsiye daha.. zorlandığınız alanların üzerine giderken, iyi olduğunuz alanları boşlamayın. gireceğiniz sınava yönelik deliler gibi kelime ezberleyin. özellikle reading için kelime çok çok önemli.

  edit: toeflda her bölüm 30 üzerinden, ieltsde 9 üzerinden değerlendirilir efem.
 • toefl ibt'nin her bir bölümü ielts'inkilerden daha zordur ama toefl ibt'den yüksek puan almak ielts'e göre daha kolaydır.
 • iki sınava da 20 gün farkla girmiş biri olarak toefl ieltsden daha zordu diyemiyorum. aynı şey tam tersi için de geçerli. ikisininde avantaj ve dezavantajları var. iki sınav için de deneyimlerimi ayrıntılı bir şekilde şu entryde paylaşdım.

  (bkz: ielts/@bescayi)
 • önce prelude babında karşılaştırmalarla başlayayım:

  * ielts en az bir ay önceden başvurulması gereken bir sınavdır, toefl 15 günde.

  * toefl 185 dolardır. ielts sanırım 270 tl'ydi, yakın zamana kadar sırf sterlin kabul ediyorlardı ama onu kaldırdılar.

  * ielts'nin sınav yeri güzel bir oteldir, hoştur. toefl ise kuytu bir test odasında, ya da amfi benzeri rahatsız dandik bir ortamda olabilir. bu yüzden toefl için salon seçiminize çok dikkat etmeli, hatta istanbul dışına bile çıkmalısınız.

  * ielts ekibi bana niyeyse acemi geldi. speaking hocası tamam da, sınavı yapan ekip biraz gençlerden oluşuyor gibi geldi. ha, toefl ekibi de dandik tabii ki ama toefl'da ekibin sınava pek etkisi olmadığı için o sorun olmuyor. ama ielts'e girdiğimde kuralları okuyan görevlinin ingilizcesi o kadar kötüydü ki "ulen sen kim benim ingilizcemi test etmek kim" dedirtti inceden.

  * ielts: listening-reading-writing-speaking olarak yapılır. toefl: reading-listening-speaking-writing olarak yapılır. hatta ielts'in speakingi günler sonra olabilir.

  bu ön bilgilerden sonra sınav içeriklerini karşılaştıralım:

  1) reading:

  * her iki sınavda da okuyacağınız metnin boyutu aynıdır. ama toefl metinleri ağır teknik terimler içeren makalelerden oluşur, sadece ingilizce değil genel kültür seviyenizi ve zekanızı da zorlar. ielts metinleri ise biraz daha gazete haberi tadında, okuması hatırlaması kolay metinlerdir.

  * lakin toefl'da bir soru sorulduğunda bilgisayar soruyla ilgili paragrafa döner, burayı tekrar okuyup cevap verebilirsiniz. ielts'de geçtiği yeri tam hatırlayamıyorsanız "nerde geçiyordu lan bu?" diye tüm metni tekrar tekrar okumak zorunda kalabilirsiniz.

  * toefl'da şıklar vardır, "testse geçeriz aga" diyebilirsiniz. ama ielts'de yanıtı kendiniz yazmanız gerekecektir, kelimenin yazılışını bilmiyorsanız çuvallarsınız.

  * ielts üslubu gereği sadece ingilizce bilgisi sorar, toefl'da ise yorum da istenir. örneğin ielts'de "diyaloğa göre londra'dan bilet kaç paradır?" denir. toefl'da ise "'londra'daki bilet fiyatları tuzluymuş' cümlesinde tuzlu kelimesiyle anlatılmak istenen nedir?" gibi bir şey de gelebilir.

  2) listening:

  * toefl'da listening için kulaklık takmak zorundasınız. ielts'de ise büyük bir hoparlör var, 20 kişiyle beraber çıt çıkarmadan oradaki diyaloğu dinliyorsunuz.

  * toefl'da her kısımda yaklaşık 8-10 dakika süren bir ders dinliyorsunuz. sonrasında da o ders hakkında 6-7 soru cevaplıyorsunuz. haliyle bu kadar uzun bir derste her şeyi hatırlayamayacağınız için hem çok iyi dinlemek, aynı anda da küçük küçük notlar tutmak zorundasınız. ielts ise diyalogları dinlemeden önce önce kağıtlar dağıtılıyor. dolayısıyla soruyu biliyor, yanıtı için kulak kesilip o kısmı anında yanıtlayabiliyorsunuz. bu bir avantaj mıdır? alışırsanız evet. ama "sorunun yanıtı neydi" derken iki üç soruyu birden atlama tehlikesi de mevcut. (ki başıma geldi)

  * toefl'da amerikan ingilizcesi kullanılır, seinfeld-how i met your mother izlemişseniz zerre sıkıntı çekmezsiniz. ama ielts'de o kadar koyu bir british aksanı var ki, söyleneni anlamakta çok zorlanabiliyorsunuz.

  * yine ielts'de sorular çok nettir: "derse göre kertenkeleler kaç bacaklıymış?" der. toefl'da ise advanced yorumlar yapmanız istenecektir. "hoca kertenkelenin 4 bacaklı olduğu bilgisini onaylıyor muydu, nasıl bir tavır takındı?" gibi bir soru gelebilir. hatta son soruda konuşmadaki bir imalar, tavır üzerine yorum yapmanız bile istenecektir.

  3) speaking:

  * toefl'da kulaklığı takarsınız, önce bir yazı okur, bir diyalog dinlersiniz. daha sonra bu bilgiler üzerinden "yazıda ne dediler, konuşmadaki öğrenciler bu yazı için ne dediler?" gibi bir soru gelir. "diit" sesiyle süreniz başlar. 45-60 saniye konuşursunuz. ikinci "ditt"ten sonra kayıt biter kalakalırsınız.

  * ielts'de ise karşınızda bir insan vardır. size sorular sorar, insiyatif kullanıp süreyi uzatabilir, ne demek istediğinizi anlayabilir, potansiyelinizi tahmin edip not verebilir.

  * ayrıca toefl'da ben diyeyim yirmi, siz deyin elli kişilik sınıfla birlikte konuşmak zorunda kalırsınız. milletin uğultusundan kendi dediğinizi de duyamazsınız. heyecanlanıp bir an kekelediğinizde tüm soruyu yatırabilirsiniz.

  4) writing:

  * yine her zamanki gibi toefl'da bir teknik konu bir günlük hayat konusu verilir. ielts ise daha rahat iki konu üzerinde çalışmanızı ister. bu aşamada neyi nasıl ölçtüklerini bilemediğimiz için karşılaştıtıp yorum yapmak zor.

  * aralarındaki tek fark, toefl'da ilk sorunuzun önce bir okuma parçası ve öğretmenin o okuma parçası hakkındaki yorumları üzerinedir. bu yazım alanınızı biraz daralttığı için avantaj kabul edilebilir belki.

  * ielts'de kağıda yazarsınız, toefl'da ise klavyeye abanırsınız. etraftan "tıkleta tıkileta" diye yankılanan klavye sesleri dikkatinizi dağıtmıyorsa toefl daha iyidir. ama kaderde dandik klavyeye denk gelmek de var. üstelik türkçe karaktere alışıksanız noktalar virgülleri de karıştıracaksınız haberiniz olsun.

  * ielts'de ise mezuniyetten beri kalem tutmamış elleriniz bir anda yazıya yüklendiğiniz için isyan edercesine ağrımaya başlayabilir.

  gördüğünüz gibi "ohoo bu daha iyiymiş" demek çok zor. kişiden kişiye değişen bir durum sözkonusu.
 • bu ikiliye kpds'yi katıp bir aşk üçgeni yaparsak; bakın işin içinden nasıl çıkamıyoruz. toefl ielts denkliğine göre ielts'ten 6.5 alan birisi toefl'dan 85-90 civarı kpds'den 85 almış kabul ediliyor. toefl'dan 85-90 arası alan birisi ielts'ten 6.5 ama kpds'den 71 ile 75 arası bir puan alıyor. welcome to turkey fellas...
 • ilk once toefl ibt'de sansini denemis biri olarak, cevremdekilerin ielts daha kolay, niye onu denemiyorsun seklindeki telkinleri sonucu, gun itibariyle ankara neva palas'ta ielts'e de girmis oldugumdan subjektif degerlendirmelerimle katkida bulunmaya hazir oldugum karsilastirmadir.

  oncelikle toefl ibt'den ciktigimdaki hissiyatim "yuz yil da calissam, ben basaramam bu sinavi"
  seklindeydi..
  oysa ielts'ten ciktigimda tepkim " keske calissaymisim, kolaydi, neyse en iyisi calisip, tekrar gireyim" oldu..

  surasi kesin ki, ielts sorular bakimindan (bence reading dahil) toefl'dan cok cok daha kolay.

  fakat sonuclar bakimindan ingiliz ve amerikan kulturunun farki ile ozellikle writing ve speaking
  acisindan ielts'den bol keseden puan almanin cok daha zor
  olacagi kanaatindeyim.

  son tahlilde, maddi acidan zorlanmayacak
  olanlara her iki sinavi da denemelerini tavsiye ederim. illa ki secim yapmaniz gerekiyorsa da
  "spelling" sorunu olanlar icin toefl ibt'yi "konsantre olma" sorunu olanlar icin
  ielts'i tavsiye ederim.

  peki sen ne yapacaksin diyenler varsa da,gerek
  sinav suresinin kisaligi, gerek speaking ve writing bolumunde gizli bir "listening" bulundurmamasi nedeniyle, piyasadaki bilinen kaynaklara calisip, bir ay sonra yeniden ielts sinavina girecegim...
 • toefl'a girmis, ielts'e girecek arkadaslarimi da calistirmak suretiyle ielts hakkinda fikir edinmis biri olarak sunu rahatlikla soyleyebilirm ki; ielts'in sorulari toefl'a hazirlanirken cerez niyetine cozulebilecek seviyededir. ozellikle bu iki sinavin reading kismi arasinda ciddi bir fark vardir. ama bu sinavlardan birine girmeye niyetlenen siz guzel kardeslerim, is bu entrye bakarak hemen ielts tarafina kayarsaniz bence buyuk bir hata yaparsiniz. toefl, ielts'ten her ne kadar zor olsa da, hazirlanma sureci icinde sadece sinavdan istediginiz dereceyi almayi saglamaz ayni zamanda da tas gibi, adam akilli bir ingilizce ogrenmenizi de saglar. onun icin onunuzde boyle bir firsat varsa, kacirmayin gidin toefl'a calisin derim.