şükela:  tümü | bugün
 • bugün itibariyle gerçekleşmiş olaydır. henüz parasını yatırmayıp ielts çalışanlara geçmiş olsun. toelf ya da diğer dil merkezleri sahipleri bu duyuruyla paralarına para katacak hayırlı olsun.

  duyuru
  (14 şubat 2014)

  yabancı dil sınavları eşdeğerlikleri

  3 mart 2011 tarihli ve 27863 sayılı resmî gazete yayımlanan 6114 sayılı ölçme, seçme ve yerleştirme merkezi başkanlığı’nın teşkilat ve görevleri hakkındaki kanun’un 7 inci maddesinin altıncı fıkrasında; “başkanlık tarafından farklı zamanlarda yapılan sıralama veya seviye tespit sınavlarının eşdeğerliği, her bir sınav sonucunun geçerlilik süresi ile başkanlığın yaptığı yabancı dil sınavlarının uluslararası yabancı dil sınavlarıyla eşdeğerliliği, ilgili uzman raporlarına dayalı olarak, yönetim kurulu kararı ile belirlenir.” hükmü gereği; merkezimiz tarafından oluşturulan “yabancı dil sınavları eşdeğerlik çalışma grubu” raporu ve bu rapora temel teşkil eden analizler sonucu “yabancı dil sınavları eşdeğerlikleri” ösym yönetim kurulu tarafından yeniden düzenlenmiştir. 14 şubat 2014 tarihli yabancı dil sınavları eşdeğerlikleri’ne aşağıdaki bağlantıdan erişilebilecektir.

  ayrıca, başkanlığımızın 11 ekim 2013 tarihli duyurusunda ilan edilen ilkeler gereğince;

  başvuruları güncelleme tarihinden önce yapılmış olması kaydı ile güncelleme tarihini takip eden günden başlamak üzere 30 gün içerisinde yapılan sınavlar için, güncelleme tarihinden önce yürürlükte olan eşdeğerlik tablosu geçerlidir. bu süre eşdeğerliliği kaldırılmış sınavlar için de kabul edilecektir. diğer durumlarda eşdeğerlik tablosu güncelleme tarihi itibari ile uygulanacaktır.
  son güncelleme tarihinden önce sonuç belgelerinin alınmış olduğu sınavlar için sonuç belgesinde sınavın yapıldığı tarihin yazılı olması ve 6114 sayılı yasanın yürürlüğe girmesinden sonra alınmış olması durumunda, sınavın yapıldığı tarih itibari ile geçerli eşdeğerlik tablosu uygulanacaktır.
  kurumumuzca ilk eşdeğerlik tablosunun yayımlandığı 13/01/2012 tarihine kadar alınmış sonuç belgelerinde sınavın yapıldığı tarihte yürürlükte olan yükseköğretim kurulu eşdeğerlik tablosu uygulanacaktır.
  diğer durumlarda ilgili başvurular güncel eşdeğerlik tablosuna göre değerlendirilecektir.
  bu doğrultuda eşdeğerlik tespiti gerektiren sınavlar için uygulama, yukarıda belirtildiği şekilde olacak ve başkanlığımızca eşdeğerlik belgesi yerine geçecek bir belge verilmeyecek, ilgili kurumlar eşdeğerlik tablosu doğrultusunda kabul ve işlemlerini yapacaklardır.

  kamuoyuna duyurulur.

  http://dokuman.osym.gov.tr/…sdegerlikleri140214.pdf
 • cidden eğer doğruysa - ki öyle görünüyor- sinir bozan durum.

  edit: sen kimsin de kafana göre her şeyi değştiriyosun ki ielts uluslararası ortamda geçerliliği olan bi sınav. sövüyorum bol bol. yaptığın boktan sınavla ingilizce ölçtüğünü sanıyosun.
 • siktir boktan karar.

  ulan sigir yds kpds bosluk doldurma ya da turk mantigina gore kirpilmis, yontulmus orjinal metinleri sinav kitapcigina kopyalayarak ve ordan paragraf sorusu sorarak dil yetenegi mi olculur? he?
  (bkz: barzo.swf)
 • (bkz: ets lobisi)
 • ösym geçersiz sayabileceği kadar yetersiz olduğunu düşündüğü uluslar arası kabul görmüş bi sınavı kabul etmemesine rağmen niyçin ona benzemek için listening ve writingli yeni sınav sistemi getirecekmiş biri bana açıklayabilir mi?
 • türkiye'nin vakti zamanındaki youtube'a erişiminin engellenmesi gibi bir şey.

  tabii sikilen yine yeniden vatandaş.

  (bkz: tavşan dağa küsmüş)
 • yeni girmiş olanlarla ilgili ne olacağını merak ettiren karar.
 • ozellikle konusma ve yazma becerilerini toefl'a kiyasla cok daha iyi olctugunu dusundugum sinavin denkliginin kaldirilmasidir. ingiltere ve kita avrupa'sinda yuksek lisans ve/veya doktora dusunenleri caydirmamasi gereken bir karardir.
 • ielts'e hazırlanan şahsımı dumurlara uğratmış gelişme.

  abi, bu kararın mantıklı olması durumu hakkında biri çıkıp da "abi biz napıyoruz" dememiş mi? göçmenlikten tut, yurtdışında okul kabulünde kabul edilen bir belgeyi hangi dayanağa göre kabul etmiyoruz. allahını seven bana bir açıklasın!

  şu anda ağız dolusu lafım var diyecek ama gg etkisinden susuyorum.