şükela:  tümü | bugün
  • eskiden çok kalabalık olduğunda biri olur da otobüste ses çıkarırsa bi halk kahramanı araya girer "beğenmiyosan taksiye bin amına koyim" derdi de herkes susardı. e taksi bahalı iett ucuzdu.

2 gün önce halı saha maçı için 6 kişi taksiye karga tulumba binip şoföre araba çok dar diye söylenince "beğenmiyosanız gidin otobüse binin lan" dedi. herifle taşak geçtik, tabi indikten sonra. ne ileri görüşlü herifmiş be. şimdi tam tersine döndü zamdı mamdı derken taksilerden otobüslere fakslanıyoruz.

yürüyoruz reis.
  • son iki iktidardır yapılanlar;

-öğrenci bileti iptal edildi.

-metrobüs gibi çağ dışı bir uygulama teknolojik bir şeymiş gibi lanse edilerek başlatıldı.
    -metrobüs güzergahındaki otobüs hatları iptal edilerek birçok kişi mağdur duruma getirildi.
    -metrobüse zam getirilerek eskiden çalışan hatlarla 1.5 liraya gidilen yol 2 liraya çıkartıldı.

-aktarma ücretli hale getirildi.
    -otobüsten metrobüse geçişte aktarma geçersiz kılınarak tam ücret uygulamasına geçildi.

-sınırsız olan aylık mavi akbil 200 kontör haline getirildi.
    -200 kontör yapılan aylık mavi akbil 160 kontöre düşürüldü.
    -metrobüse binildiğinde mavi akbilden 1 yerine 2 kontör düşülecek uygulama başlatıldı.
  • ineklik etme taksi tut...(bkz: igrenc espri) walla ben yapmadim.. ilkokulda böle bi geyik dönerdi etrafta.
  • sessiz sedasız zamı döşemiş yine. gün itibari ile tam akbil 1.5tl olmuş. sanki ben dedim gidin milyon euroları yolda kalmazsa saatte 15km yol giden teneke yığınlarına yatırın! 1,5! oha yav oha.
  • babamın emekli olmasıyla birlikte bir neferini kaybetmiş kurumdur. kendisi yokluğunu hissetmesin diye evde bir müddet "kaptaaan orta kapı" diye sesleneceğiz. iett artık biraz daha eksik...
  • web sitesinde aksaray'dan istoç'a götür dediğinizde sizi deniz üzerinden nijeryaya götüren harika kurumumuz.
    http://harita.iett.gov.tr/…22,d*39,98m,45,d*&sayi=2

edit: 78 nijer'e kadar götürüyormuş efendim. olsun hasanikisalakosmandort'ün dediği gibi (bkz: #21850046) yeni metrobüs seferleri ile bu sorun da halledilir, yeter ki isteyin, çalışınca oluyor.
  • herhangi bir otobüsünün saatlerine bakarken size uyan seferi seçin durağa gidin yarım saat bekleyin,inanırsanız gelir bence.
  • istanbul'da yaşayan vatandaş için ulaşım, günlük hayatında yaşadığı en büyük problemlerdendir. tamam, insanların türlü sorunları var ama en yoğun şekilde meşgul olduğu dert ulaşım. bir zamanlar 4 saatimi yollarda geçirirdim. her neyse, demek istediğim; hassasız bu konuda.

bu iett denen kurum, dolaysıyla istanbul büyükşehir belediyesi, insanları yumuşak karnından vurmayı çok iyi biliyor. yıllar geçtikçe türlü uygulamalarla vatandaşa doğrulttukları ve de dürttükleri kazığın ucu sivriliyor. son hamlesiyle aracına göre muamele uygulamasına geçilmiş ve metrobüs denen icada ayrı tarife uygulanmış. halihazırda metrobüs; "aktarma almaz aktarma verir" haldeydi. unutmadan; aylık mavi akbil biniş sınırı da 200'den 160'a indiriliyormuş.

şimdi sinirlendim bak! akşam 10'dan sonra seferi biten otobüs hatları sende, arı gibi işleyen fakat içi boş otobüsler sende, iş makinası gibi ses çıkaran teneke otobüsler sende, her an dayak atmaya hazır tipte, yolculara kaba davranan şoförler sende, insanları koyun gibi taşımak ve "biz insan taşıyoruz" deme yüzsüzlüğü sende, daha çok sayarım da üşeniyorum. tüm bunlar kurumun kaynaklıyken arsızca zamlara takla attırmanın alemi nedir dostum? giderlerin mi bahanen? yeni otobüsler mi alacaksın? metrobüs çok mu yakıyor yoksa?

milyonlarca insanın yaşadığı bir şehirde ulaşıma dünya kadar para ödetip hizmet konusunda acizlik göstermenize içerliyorum arkadaş. yıllardır otobüslerinize bindik, biniyoruz da ama bu sizin gelip de bizim tepemize binmenizi gerektirmiyor.

içimden metrobüsler geçiyor kadirim topbaşım.
  • kurumsal olarak içinde bir kadrolaşma var mı bilmiyorum ama yolcu konusunda kadrolaşmaya gidiyor. para vererek binme yasaklandı. tamam anladık, şöför araba mı kullanacak, para üstü mü verecek? sonra ücret toplama kabinin bulunduğu halk otobüslerinde de para yasaklandı. tamam hadi onu da anladık, şöför ve görevli anlaşıp parayı kaçırarak, yurt dışına kaçma planları yapabilirler. iyi de kardeşim, neden hiç bi yerden akbil verilmiyor? neden hiç bi yerde bilet yok? 3 gündür, 3 farklı akbil bayii geziyorum, hiç birinden akbil alamadım. kimse de nerden alınabilir bilmiyor. iyice banker bilo'daki "kardeş, yağ var mıdır?" olayına dönmeye başladı ama (bkz: du bakalım)
  • ikarus gibi bir otobüsü hala çalışır vaziyette hatlarda tutmasının ana sebebi istanbul halkının günlük monoton yaşamı içerisinde azcık ta olsun heyecan yaşaması, adrenalinle kendilerini daha zinde ve güçlü hissetmelerini sağlamak.
    düşünsenize allah'a emanet bir otobüsle seyahat ediyorsunuz ver her durakta, her trafik ışığında acaba bu sefer duracak mı heyecanı yaşıyorsunuz.
    üstelik bu hizmeti de cuzi bir seyahat bedeli ile yaşıyorsunuz... daha ne olsun, bu kurum daha ne yapsın.
    hali hazırda taksim-sarıyer arası hatlarında, üsküdar-beykoz arası hatlarında hep ikarus var...
    boğazın eşsiz güzelliğinde heyecan, adrenalin, korku hepsi bir arada...
    ben iett'nin bu uygulamasını seviyorum.
    ha bu arada ikarus'lar aynı zamanda trafikteki sürücülere de heyecan yaratıyor öyle demeyin, ben 2 kere yaşadım bizzat.
    bir seferinde arkamdan allah allah diye üstüme geldi ve sağ taraftan arabama vurdu... ama o gelişteki heyecanı tabiki de kelimelere dökemem.
    ha suçlu mu? her zamanki gibi suçlu iett şöförü değildi yani... ben hızlıydım onun çarpması için gerekli ortamı sağladım...
    diğerinde de yine benzer şekilde karşıdan allah allah diye geldi ve sol kapımla aynamı traşladı gitti, üstelik benim şeridimde...
    neden frene basmadın durabilirdin dedim iett şöförüne "abicim frene bassam yolcular rahatsız olurdu belki de düşerlerdi, olsun senin aynanı kapını yaptırır sigorta" dedi...
    ya görüyormusun işte böyle bir işletme iett, böylesine derin ve ince düşünen şöförlere sahip...
    bu arada 2 kazada da ikaruslarda çizik yoktu... son kazanın suçlusu mu? kim olcak ya, tabi ki ben... karşı şeritte olmama karşın park yasağı olan yerde duruyormuşum.. ha park yasağı derken trafik durduğu için bende orda duruyorum dememe rağmen polis beni değil iett'nin sonradan gelen hareket amirinin dediğine göre yazdı raporu...

işte dostlar iett ikarus'ları hala kullanıyorsa en büyük sebebi istanbul halkına olan hizmet aşkından dolayıdır.