şükela:  tümü | bugün
  • bu serinin ilk filminin konusu lezbiyenlik değil kürtajdır.her hikaye yönetmen de dahil olmak üzere farklı kadrolar tarafından çekilmiştir.ilk hikayede demi moore1950'lerde koca olmadan hamile kalınırsa ne hallere düşüleceğini gösterir.özellikle dişi izleyicileri rahatsız edecek birkaç görüntü bulunmaktadır bu hikayede.70'lerde geçen 2. hikayede sissy spacek, 90'larda geçen 3. hikayede de cher ve anne heche rol almaktadırlar.bir de daha sonradan scream stuart ya da scooby doo shaggy olarak tanınacak matthew lillard var bu hikayede tetikçi olarak.
    belki de pek çok çıkarım yapılabilecek filmden benim sınırlı kapasitem dahilinde aklımda kalan tek şey; filmin başındaki görüntülerde, kürtajı yasaklamaya çalışan bir politikacıya hippi bir hanımın gayet sakin bir yüz ifadesiyle söylediği " erkekler hamile kalabilseydi kürtaj kutsal ilan edilirdi." cümlesidir.
  • cher ("1996" bölümü) ve nancy savoca'nın ("1952" ve "1974" bölümleri) yönettiği, kürtaj konusunda kararın kadınlara ait olması gerektiğini savunan film. cher yönettiği bölümde aynı zamanda dr. beth thomspon rolünü de canlandırır.
  • ilk kurtaj sahnesi kurtaj karsiti hareketin ilkelligi ve acimasizligi hakkinda yeterli mesaji icermektedir. ikinci hikaye kanımca sadece filmin temposunu dusurmekte, ic sikmaktan oteye gidememktedir. ucuncu hikaye gecmisi guzelce gunumuze tasimaktadir. kurtaj ne guzel birsey demiyoruz ama yasasin secim hakki diyoruz. bu mesaji aldim ben.
  • 1996 yapımı olan, orijinal adıyla “if these walls could talk”, türkçe’ye çevirisiyle “duvarların dili olsa” olarak bilinen, nancy savoca ve cher tarafından yönetilmiş olan filmdir. filmde, ana konusu kürtaj sorunu olan, 3 farklı zaman dilimine ait 3 farklı kadın hikayesi anlatılmaktadır. tüm hikayeler 1952 yılından itibaren 22 yıllık aralarla, aynı evde geçmektedir. böylece 1952, 1974 ve 1996 yıllarında, kürtajın yasal olmadığı ve yasal olduğu zamanlara ait yaşanılan sorunlar, bu kadın hikayeleriyle birlikte çarpıcı olarak verilmektedir.