şükela:  tümü | bugün soru sor
 • ing. "ürüne para ödemiyorsanız ürün sizsiniz"

  genellikle bilişim teknolojilerindeki hizmetler için kullanılan aksiyom. ilk akla gelenler facebook ve google.
 • (bkz: whatsapp)
 • genellikle kapitalizmin "para verin bak haa" diye dayatması bu sözde çok güzel ortaya çıkar. şemalarla açıklayalım:

  windows 10 > parayla aldın, süper
  ubuntu 14.04 > parasız aldın, kesin bi bokluk var

  kapitalizmi insanlara iliklerine kadar işlemek için "hiçbir şey bedava olamaz" düşüncesi çocukların bile beynine kazınıyor. ucuzdur vardır illeti pahalıdır vardır hikmeti diye bizde de aynısını yapmışlar.

  7'den 70'e türk insanının kafası bunun üzerine kurulu. 12 sene okuduğun okulda öğretilen şeyi öğrenemeyip; okulun devamsızlık kotasını sonuna kadar zorlayıp dershanelere günü gününe gitmek; para verdim o halde aksatmayayım diye düşünmek bundandır. bedava olan şey dandiktir, hor kullanılır.

  ne bileyim mesela openoffice'in microsoft office'in aksine hangi şeytani planı var, bizi ne gibi bir ürün olarak kullanır merak ediyorum. bu mantıkla bütün open source dünyası apple, microsoft, google gibi firmaların aksine hepimizi köle pazarında satmayı amaçlıyor olması lazım. ah işte kapitalist kafalar.
 • illa product lafı iki kere kullanılacaksa doğrusunun "pay for the product" olması gereken deyiş..

  to pay someone - birisine ödeme yapmak,
  to pay for something - bir şey için ödeme yapmak,
  to pay the price/fee - bedelini/ücretini ödemek..
 • bir grup ekonomist, veri ekonomisindeki rolümüzü yeniden tasarlamamız ve kendimizi edilgen veri sağlayıcıları olarak görmekten vazgeçmemiz gerektiğine inanıyor.

  "aslında biz kullanıcılar mahremiyetimiz ve dağılan dikkatlerimiz ile ödeme yapıyoruz" diyen bu ekonomistler, kişisel bilgilerimizi kullanan teknoloji devleriyle adil bir pazarlığa oturulması gerektiğini düşünüyor.
 • çözüm reçetesi için bir ihtimal: (bkz: self sovereign identity)
 • vay be, ücretsiz ürün kullananlar malmış. apple cihazlar artık adamın beynini o kadar eritmiş ki böyle malca bir tespit yapmış.

  açık kaynak uygulamalar da ücretsizdir ve sizin kaynağında ne bok olduğunu bilmediğiniz apple yazılımlarına göre çok daha güvenilirlerdir.

  (bkz: applecıların kendilerini bi bok sanmaları)

  (bkz: the fappening)
 • ing. ücretsiz iade ve değişim yoktur.