şükela:  tümü | bugün
 • çok uç noktalar manasında kullanılır.
  tefrit çok az ifrat da çok fazla manasında sanırım.
 • ifrat; herhangi bir konuda çok ileri gitme, ölçüyü aşma, aşırı davranma manasına gelir. tefrit ise herhangi bir konuda geri kalma, yeterli ölçüde olmama durumudur.

  abartmak duygusunun; artı ve eksi yönlerde uygulanması gibi düşünürüm hep, bu iki terimi. bir şeyi çok fazla önemsemek ve hiç dikkate almamak durumlarıdır. sınırlı insan doğasının, dış dünyaya bir tepki oluşturması ve kavramlara haddinden fazla önem vermesi olarak düşünülebilir.

  misal; evde her gün temizlik yapan bir kadının düştüğü durum bir ifrattır, bu temizliğin ayda bir yapılmasını isteyen kocasının durumu ise tefrittir. elbette ki bunun normali haftada bir kez yapılmasıdır.

  evin temizliği örnek olarak basit bir örnektir, ancak içtimai hayatta çok daha etkili olduğu alanları saymak mümkün.
  kapitalizm haz-elem boyutuyla ifrata düşer ve sosyal hayatın gerekliliklerini önemsemez, buna mukabil sosyalizm insanın bireysel hırslarını görmezden gelerek tefrite saplanır.
  kıskançlık da böyle bir duygudur, sahiplenmek fikrinin bilinçaltında işlemesi ile varlığını belli eder. ancak bunu ifrat derecesinde uygulamak da, kıskanmayı tamamen hor görmek de gerçeğe gözleri kapamaktır. ilki ifrat ikincisi ise tefrittir.

  örneklerle, insanın dengeden ne denli uzaklaşabildiği düşünülebilir. şehvet duygusunda, dünyevi hırslarda, bir kulübün taraftarı olanlarda*, sevgiliye yazılan şiirlerde... ifrata sıkça rastlanır. adaletsiz bir biçimde yönetilen halklarda, kendi düşüncesinin anlam ifade etmediğini düşünen insanlarda da tefrit görünür. insanların en çok yakalandığı hastalıklardan birisi bu ifrat ve tefrit ikilisi sanırım. bu mevzuda orta yolu yani dengeli olan yolu bulabilmek zor olsa da, selametin adalet ve hakkaniyet duygusunda olduğu bir gerçek. hak eden şeye/kişiye/konuya; hak ettiği oranda değeri, sevgiyi, ilgiyi vermek gerek.
 • birleşimi için (bkz: ifrit)
 • genelde ifrat tefritte kalmak şeklinde birleşik kullanılır ki uçlarda bulunmak, marjinal olmak manasına gelir.
 • ifrat, tefrit bir bela,
  fitne eker her bela,
  ibret olsın kerbela,
  anmaksa aleviyim.

  diye grup haykırış'ın bir parçasını hatırlattı bana, uç noktalar demek evet.
 • 7 haziran 2013 halk tv redhack konuşması başlığında bol bol görülebilecek eylem.
  yıkılıyor facebook süper konuşmaymış da devri değiştirecekmiş de, genç kızların sevgilisiymiş bu arkadaşlar süper devrimci bambaşka adamlarmış.

  yahu en basitinden; odatv takip eden bir insanın duymamış olabileceği yeni herhangi bir şeyden bahsetmiyorlar ki, sanki önünde kronolojik ve konulara göre sıralanmış bir liste varmış gibi sıradan anlatıyorlar. zaten kendilerinin de bak süper konuşma yapıyoz yaa modları da yok. zaten devrimciler çok sever oturup konuşmaya başladığınızda şu sene şunu yaptılar bu zaman bunu yaptılar diye sıralamayı, akp kalkıp 1940lardan bahsedince de bozulurlar. en azından kemalist olanları. kemalist devrimci peh!

  açtım dinledim şu notları aldım:

  16.20 fantastik beyan:

  + occupy wall street eylemi bütün dünyaya yayılmıştır... bütün occupy eylemlerinin kökeni neresidir biliyo musunuz lale hanım?
  - evet
  + tekel işçilerinin direnişidir, ankadadır.
  - diiymi
  + evet
  - evet
  + bunu böyle deyilmiş gibi yansıtmaya çalışıyolar.
  (bu kısımbaşka bir entry den alıntıdır)

  29.28 "bu hükumet 70 yıllık borç kadar borç istifledi" gibi burada defalarca çürütülmüş bir argüman üzerinden ekonomi eleştirisine gitmiş bir konuşma. ekonomiden anlamadıklarını söyleyebiliriz. #23827151 numaralı entry de uzun uzun anlatmış arkadaşlar.

  44.25 iyibari haksız olduğumuz yerler var diyebiliyorlar. artı 10 puan.

  ayrıca dakikasını unuttum ama alkol ve kötü alışkanlıklarla mücadele ile ilgili yasada, başbakanın yiğeninin 50 kilo esrarla yakalanmamalıdır kısmı var. ssg'ye sormak lazım hangi tür fallacy e düşmüşler, tebrikler tartışmayı kaybettiniz! yapıştırmak lazım mıymış? (bkz: ssg/@kaf kef lam mim)

  sonlara doğru olan:

  "bizi sevmiyor başbakan biz bilgisayar işinde fena deiliz mehe mehe..." kısmı.
  (capslock) ***** >implying ******
 • "ifrat ve tefritin ikisi de kötüdür. hak, ortadadır. ifrat ve tefriti anlatan türkçe bir kelime yok. tarifle anlaşılır. aşırılık denebilir. tefrit de ifratın zıddıdır. ifrat normalden fazla, tefrit de normalden az demektir."

  devamı burada
 • "ifrat ve tefrit yolları duble yol iken itidal yolu çakıldan bir patika adeta, bir de yol kesen kayalarla dolu..."