şükela:  tümü | bugün
  • okunması sünnet olan dua.

"allahümme leke sumtü, ve bike âmentü, ve aleyke tevekkeltü, ve alâ rızkıke eftartü, ve savmel'ğadi min şehri ramazane neveytü, fağfir lî ma kaddemtü ve mâ ahhartü"

anlamı: "allahım, senin rızan için oruç tuttum, sana inandım, sana güvendim, senin rızkınla orucumu açtım. ramazan ayının yarınki orucuna da niyet ettim. artık benim geçmiş ve gelecek günahlarımı bağışla!"
  • 80li yıllarda haliyle bir tek trtden dinlenen, hızla açan çiçekler, gün batımı..vb görüntüler eşliğinde nur sesli bir amcanın okuduğu, arapça tercümeye eklenen devlet öğeleriyle zenginleştirilmiş duadır. özel televizyonların artmasıyla bir çok kanalda benzerleri türemiş ancak hiçbiri trtnin duası kadar etkili olamamıştır. sözlerini de yazayım tam olsun:
    "allahım, senin rızan için oruç tuttum, sana inandım, sana sığındım. senin rızkınla orucumu açtım. hamdolsun verdiğin nimetlere, sağlık ve afiyete. ey bağışlaması bol rabbim, beni, ailemi, devletimi, milletimi ve bütün inananları koru. rahmetini, yardımını esirgeme ülkemizden. bizlere yaşama sevinci ver. her türlü güçlüğe karşı dayanma gücü ver. senin herşeye gücün yeter. amin."
  • güneşin battığı iyi anlaşılınca, e'ûzü besmele okuyup "allahümme yâ vâsi'al-magfireh igfirlî ve livâlideyye ve li-üstâziyye ve lil-müminîne vel müminât yevme yekûmülhisâb" denir ve bir iki lokma iftarlık yiyip "zehebezzama' vebtelletil-urûk ve sebetel-ecr inşallahü teâlâ" denir ve yemeye başlanır. *
  • yıllardır, her ramazan, trt de ankara iftar vakti ile okunan ezan arkası nur subasi nin sesi ile dinlediğimiz iftar duası. dr faruk ermemis tarafından yazılmış bu dua.
  • trt versiyonu da şu şekildedir.

allahım, senin rızan için oruç tuttum, sana inandım, sana güvendim, senin rızkınla orucumu açtım. hamdolsun verdiğin nimetlere, sağlık ve afiyete.
    ey bağışlaması bol rabbim; beni, ailemi, milletimi, devletimi ve tüm inananları koru. rahmetini ve yardımını esirgeme ülkemizden. bizlere yaşama sevinci ver. her türlü güçlüğe karşı dayanma gücü ver. senin her şeye gücün yeter. amin.
  • ey bağışlaması bol rabbim, beni, ailemi, devletimi, milletimi ve bütün inananları koru. rahmetini, yardımını esirgeme ülkemizden. bizlere yaşama sevinci ver. her türlü güçlüğe karşı dayanma gücü ver. senin herşeye gücün yeter. amin

toprağın bol olsun nur subaşı
  • meşhur olanı seksenlerden beri okunan ve esasen trt iftar duası, diyanet iftar duası denmesi gereken bir metin

(bkz: iftar duasının değişmesi)
  • ayetler, allah sözüdür.
    hadisler, peygamber sözü.
    dualar ise vatandaşın sesi.
    duaları insanlar yazar.
    bir zamanlar işi dua yazmak olan insanlar vardı.
    duaların insanevladı sözü olduğunu pek çok mütededyyin türk'ün bilmiyor olması - benim gözlemim öyle - çok manidar.
    bu duayı da vatandaş düzceli dr. faruk ermemiş 1974 yılında yazmıştır.
    http://www.milliyet.com.tr/…uzce-yerelhaber-265674/