şükela:  tümü | bugün
 • iki arkadasin seni icq da araya alip aslinda soylemedigin biseyi soylemis gibi gostererek seninle dalga gecmeleri
 • bok atmanin kibarcasi
 • yaşanmamış olan bir olayı yaşanmış gibi anlatmak, suçlamak. (bkz: iftira)
 • bir tür cinnet tezahürüdür.

  şizofrengi yaşayan bireyin, hayal dünyasında kurguladığı senaryoya kendisinin de inanmasıyla, çekincesizce aktardığı ve aktarttığı ifrazat boşaltma yöntemidir.

  mevcut hastalığa yöneltilecek kelam, bu aşamada manasını yitirir. yine mevcut zavallılığı işaret edecek herhangi bir ima ya da tespit tümcesinin de hiç bir geçerliliği yoktur. zira yazılı ya da sözlü iftira, hiç bir olay ve durumu kucaklamaya/karşılamaya ve paslamaya muktedir de değildir. dil de düşmüştür, haysiyet kadrajı da daraldıkça daralmıştır.

  birey, tuba'nın dalı filan zanneder kendini ki, dünyasal bütün hal ve gidişatı büyük bir kibir ve eziklik duygusuyla küçümsemekte beis görmez. narsist hırsı, faşist hırçınlığıyla çoktan flört etmeye başlamıştır.

  "aynaya bakmaya cesareti yoktur" demek de yalnıştır.. çünkü "ayna", hem metaforik olarak hem de reel bazda, kişinin görüş açısını terk etmiştir.. niye terk etmiştir? biriken utancını aksettirmeye korktuğu için..

  uzatmaya gerek yok: iftira atan kişi zehirli iksiri içip, karşı tarafın ölmesini bekleyecek kadar aklını yitirmiş, kalp gözünü mühürlemiştir...
 • iftira atmak ne demek inci?

  (bkz: uçurtmayı vurmasınlar)
 • çok zor olsa da sakin kalabilmeyi gerektirir maruz kalınca. bu durum iftiracının kudurup, dozu arttırıp kendini rezil etmesi ile sonuçlanır genelde. dişi sıkıp sabretmek lazım.
 • çaresizlik eylemi. alçalmaktayken başvurulur.
 • hayatım boyunca anlayamadığım bir beynin eseridir. nasıl yapabiliyorsunuz bunu? iftira atabilmek için insanın şizofren olması gerek bence. kendim düşünüyorum, olmayan bir şeyi olmuş gibi nasıl olur da başkasına anlatmak, ortalığı ayağa kaldırmak falan, yok aga aklım almıyor bunu. resmen şizofrenlik bir hareket.

  kadın, bana saldırdılar diye ortalığı ayağa kaldırdı ama ortada saldırı maldırı çıkmadı. sen nasıl oldu da gidip bana saldırdılar diyebildin. bu nasıl bir kafa yapısı. kin, nefret, çıkarcılık insana neler yaptırıyor arkadaş. camide içki içtiler. imam içmediler der. başbakan hayır içtiler der. bu bence psikolojik bir sorun olmalı. belkide öyledir de ben bilmiyor. olmayan şeyi var etmeye çalışmak, uydurmak, ona bir de inanmak. kesinlikle psikolojik bir sorun bu.
 • bulunduğum güneydoğu ilinde çocuklar bunun yerine "suçuma koydu" diyorlar. ilk duyduğumda çok gülmüştüm.

  bir başka ilginç yaygın kullanıma örnek:
  - defterin nerde?
  - öğretmenim kardeşim dün akşam çantama girmiş, defterimi yırtmış, ondan getiremedim.

  çantaya komple giriyorlarsa demek. (swh)
 • karşı tarafa yapılan büyük bir haksızlıktır.
  hayır bir de o olayı sen yapmadığın halde herkese yapmış gibi gösterip, aslında kendisinin yaptığını örtmeye çalışmış oluyorlar ya büyük terbiyesizlik.