• bir vecize. karşınızdaki samimi ise uyarı için de söylenir. sen de azcık kendine çeki düzen ver bak adın çıktı gibidir. "derler. yapmasa bile yaptı derler" şeklinde aynı manalı vecize de vardır.
  • bazen ne yaparsan yap, iftira karşısında çaresiz kalabilirsin. açıkcası büyütülecek şeyler de yaşamadım.
    şöyle ki lise yıllarımda fazlasıyla ayran gönüllü biriydim. gerçi kendimi tanımlamak için kullandığım bu kalıp bana tam olarak uymasa da en yakını. kimseye bir zararım da olmazdı, kimseye sarkıntılık etmez, sevgilisinde de gözüm olmazdı. haliyle dönem dönem hoşlandığım kızlar da oldu. fakat ne bir sevgililik, ne de ‘çıkma’ gibi bir durum olmadı. çıkan tek şey adım oldu. çok ilginç. yani birçok şeyi içinde yaşayan, milletin zorla hoşlandığım kişileri öğrendiği ben ayran gönüllü olmuştum. lise bitti, üniversiteye geldim. haliyle lisedeki arkadaşlarımdan birçoğu da aynı şehirde üniversite kazanmıştı. gel zaman git zaman haliyle fakültede olsun farklı mekanlarda olsun geçmişte sadece bir dönem hoşlandığım kızlarla karşılaşıyoruz. kaldı ki onlara karşı ne ilgim kalmış ne de herhangi bir his. biri ile karşılaştım mesela, bu kişi x1 olsun. x1 bana aşırı samimi ve yakın davrandı. ben ise fazla muhattap olmak istemediğimden muhakkak görüşelim teklifine ‘he he görüşelim muhakkak’ deyip yoluma devam ettim. iki ay sonra farklı şehirden gelen arkadaşımla oturmuşuz sohbet ederken konu x1 den açıldı. olay ona nasıl anlatıldı bilmiyorum ama arkadaşımın bana anlattığına göre ben x1 kişiye neredeyse çıkma teklifi etmişim. neyse dedim, olur böyle. insandır, ergendir yapar. aradan bir süre geçti, bi arkadaşımla caddede yürüyoruz arkadan biri seslendi. lan herhalde gaipten sesler duyuyorum dedim bakmadım. elli metre sonra biri arkamdan çekiştirdi döndüm baktım x2. aha dedim sıçtık. x1 den ders aldığımı sanmış olacağım ki hemen iki kelime ettikten arkadaşımla acil bir yere yetişmemiz lazım iyi günler dedim yoluma etmek için hamle yaptım. ya dur bi elli metre koştum iki kelime mi edeceksin dedi. biraz ayaküstü sohbetten sonra uzatmadan ayrıldım oradan. tabi arkadaşım da anlam veremedi duruma. sonrasında başka bir arkadaş ortamında öğrendim ki ben hala x2 ye ilgi duyuyormuşum ve onunla karşılaştığımda bunu belli etmişim. hatta galiba arkasından da koşan benmişim. bunu bana anlattıklarında allahtan yanımda olayın şahidi arkadaş da vardı. tabi sonra anladı olayı. doğup büyüdüğüm taşranın ne kadar boktan insanlar yetiştirdiğini, liseden ya da memleketten tanıdık bir kız gördüğümde depar atma aşamasına nasıl geldiğimi. gel zaman git zaman bir gün arladaşlarla oturuyoruz, haliyle memleketten birkaç arkadaş da var. telefona bir bildirim geldi. x3 beni facebooktan eklemiş. ulan dedim facebooku kapatıyorum hemen. reddetsen bile bi bokluk bulurlar. ama bu sefer kapatmadan önce ss aldım. neyse, arkadaşlarla konuşurken x3’ün benim hakkımda lise dönemine dair atıp tuttuğunu ne kadar yılışık, ısrarcı biri olduğumdan falan bahsettiğini söylediler. kan beynime sıçradı, tesadüfün kralı denk geldi. lan dedim sırayla mı yapıyorlar aha x3 beni ekledi şimdi. madem öyleyim(ki hayatımda sadece iki kıza teklif ettim, biri de şuan evli olduğum kişi olur) niye beni eklemiş. tabi arkadaşlar şok oldu görünce. vay aq kezbanı dediler. velhasıl kelam bunun x4 x5 x6 sı da var ama uzun konu. iftiranın yakışanından korkacaksın aga. sırf her insanın bir dönem yaşadığı hoşlanmadan dolayı arkadaş ortamında hakkımda ne dedikodular döndü. kaldı ki hiçbirine teklifi bırak açılmışlığım yok. lan sadece hoşlanmışım, bunu da ya arkadaşlar farketmiş ya ben ağzımdan kaçırmışım. neyse ki o arkadaşlardan da o x serisinden de kurtuldum. siz siz olun iftiranın yakışacağı ortamlarda bulunmayın, iletişime geçmeyin. hoş, benim yapabileceğim birşey de yoktu bu durumlarda ama insan düşünmeden edemiyor, böyle ufak şeylerde bu tip kezbanlıklar yapan ciddi ciddi bir adım atsam neler yaparlardı.
hesabın var mı? giriş yap