*

şükela:  tümü | bugün
13 entry daha
 • dünyanın sıfırdan yapılan en büyük havalimanı. 76.5 milyon metrekare alan üzerine kurulu dev bir proje. atatürk havalimanından tam yedi kat daha büyük.

  cengiz-mapa-limak-kolin-kalyon ortak girişiminin oluşturduğu konsorsiyumun istanbul'un yeni havalimanını inşa etmek ve 25 yıl süreyle işletmek için kurduğu ortak oluşum. tam adı istanbul grand airport.

  yeni havalimanı sayesinde istanbul, büyük bir uçuş ağının merkezi olacak. havalimanının tüm fazları tamamlandığında yolculara yıllık 200 milyonun üzerine çıkabilir kapasitesi ile hizmet vermek üzere tasarlanacak. 350'den fazla destinasyona uçuş gerçekleştirilebilecek. birbirinden bağımsız 6 pisti olacak. 347 dar gövdeli, 264 geniş gövdeli uçak kapasitesi bulunacak.

  havalimanı açıldığında istanbul ulaşım altyapısıyla tam entegre olacak. istanbul şehir merkezine 40 km, maslak ve levent'e 38 km, ataşehir'e 38 km, kadıköy'e 55 km. mesafede olacak. ulaşım açısından 3. köprü ve ona bağlı kuzey marmara otoyolu ile şehre bağlanacak olan yeni havalimanı, metro ve hızlı tren bağlantıları ile de istanbul'un toplu taşıma sistemine entegre edilecek. yeni gayrettepe metrosu ve marmaray halkalı ile bağlantısı olacak.

  yeni havalimanı kamuya 25 yılda 22.2 milyar euro+kdv gelir sağlayacak. havalimanının öngörülen yatırım maliyeti 10.2 milyar euro. tüm fazlar tamamlandığına turizm sektörüne 7 milyar dolar fazladan katma değer sağlayacak.

  youtube twitter instagram linkedin facebook
2 entry daha