şükela:  tümü | bugün
 • ilerici gençlik derneği. seksen öncesi sanırım perinçek tayfasının gençlik koluydu
  (bkz: ukde dolduruyorum)

  edit : gerçi aşağıda mutlak çoğunluk perinçekçilerin değil, tkp nin gençlik kolu olduğunu belirtmiş ama ben de 1 nolu entriyi yazmanın vermiş olduğu sorumlulukla buradan düzelteyim dedim. evet 80 öncesi (bkz: m ö) tkp nin gençlik örgütüymüş netekim.

  edit2: entrinin orijinalliği bozulmasın diye değiştirmiyorum ama o dönemki bir siyasi grubu "perinçek tayfası" olarak adlandırmam da pek yakışık olmayan bir durum arzediyor. özür diliyorum...
 • 12 eylül 1980 öncesi, o zaman yasaklı olan türkiye komunist partisi'nin yasal gençlik örgütü olan ilerici gençlik derneği'nin kısaltması. igd'nin ilerici gençlik adlı bir de dergisi vardı. sovyetler birliği yanlısı, çin karşıtı bir örgüttü. sol içindeki muarızları tarafından sosyal faşist olarak nitelenirdi.
 • açılımı ilerici gençler derneğidir.
 • neşeli günler filminde, taksim meydanının göbeğindeki heykelin üstünde dev bir biçimde görülebilen yazılama.
  igd o dönem sosyalist devrimci partilerinin arasında en çok öne çıkan gençlik örgütlenmelerinden biri olmuş; ne var ki o dönem tkp'nin cephecilik anlayışı, chp kuyrukçuluğu partiyi iktidar perspektifinden uzaklaştırmış, bu da tabii ki gençlik örgütlenmesini etkilemiştir.
  partinin 12 eylülü ilk başta askersel devirme olarak tanımlaması, faşist bir darbe olarak nitelemekten kaçınması üzerine igd içinden bir grup bir dergi çıkararak 12 eylülü faşist darbe olarak nitelemiş ve bu yüzden partiyle ilişkileri kesilmiştir.
 • (bkz: tum igd)
 • (bkz: ikd)
 • babamin soyledigine gore; ilk toplantisini 1976'ta istanbul fatih'te 7 kurucu dahil toplam 40 ki$i ile yapmi$lar. "fa$ist dedigin bir ki$iyi oldurecegine, 500 solcuyla miting yapmak cok daha akillicadir" diye du$unurlermi$. yani kar$i goru$e saldirmaktan, $iddet yanlisi olmaktan uzak bir olu$um ki senin gibi dusunmeyeni vurmak da hicbir sol ideolijnin urunu olamaz zaten. cogu universite ogrencisi olmasina ragmen, devrimin; ogrencilerin degil i$ci sinifinin onculugunde olmasi gerektigini savunurlarmi$. aradan gecen yillardan sonra birle$tikleri kimi diger sol derneklerle, gruplarla odp'yi olu$turmu$lardir.
 • ileri kelimesinden üretilen tkp derneklerinden en bilineni. kadınların örgütlendiği ikdve liselilerin orgutlendigi ild unutulmamalıdır.
 • hala aynı isimde bir dernek olmakta ve aynı çizgide faaliyet göstermektedir. hatta bir de tüm-igd adında aynı çizgide bir oluşumda vardır.
 • aydinlikcilarin
  ilerici beslemeler diye tanimladigi dernek.

  ya da dernek üyelerine igd'li beslemeler mi derdi
  pek hatirlayamadim simdi,

  ama temeli su ki,

  80 öncesi, sovyetci ve cin yanlisi örgütler vardi,

  igd de sovyetci bir örgüt olarak maocu yani cinci aydinlikcilar tarafindan sevilmezdi,

  yillar sonra bu atisma, 1 mayis katliami'na da damga vurduruldu

  taksim meydani'nda leninciler'le maocular catisti haberleriyle,