şükela:  tümü | bugün
  • açılımı "the internet game database" olan imdb' nin oyun versiyonu olması planlanan web sitesi.

http://igdb.com/
  • uzun zamandır olması gereken database.
  • kısa bir süre önce keşfettim. bir projemde api servislerini kullanmayı planlıyorum.

ücretsiz hesap üzerinden birkaç deneme yaptım. bana ihtiyacımdan fazlasını bile sunuyor şu anda. 50'ye yakın platforma ait oyunların bilgisini detaylı sunuyor.

dokümantasyonda bulamadıklarımı, daha sonradan dokümantasyonda cevaplarının olduğunu öğrendiğim, sorularımı anlık sohbet ile ya da discord kanalları üzerinde sordum. kısa süre içerisinde net ve yardımsever cevaplar geldi.

şu anda tek beğenmediğim yanı, eğer bir data sayfalama ile geliyorsa, igdb api'nda scroll olarak geçer, bunu anlayamıyorsunuz.

yani "/platforms" için istek atıyorsunuz ve dönen sonuç şu şekilde;

[{"id": 1}, {"id": 2}, ...]

dönen listede 10 eleman var ama gerçekte daha 40 tane daha kayıt var. sayfalama olduğuna dair bilgi olmadığı için discord'a yazıp sormuştum, "nerede geriye kalan platformlar" diye. bu arada "/platforms/?fields=id,name,year" şeklinde dönen sonucu değiştirebilirsiniz.

2018 başlarında api'da oldukça değişiklik yapıp, daha kullanıcı dostu olacağını söylediler. ücretsiz sundukları hesap işimi görse de, kanım ısındı. destek olmak için aylık 9$'a sundukları paketi birkaç aylığına alabilirim.